بورس کالا باید به جایگاه خود برای کشف قیمت عالانه برسد

دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی با یادآوری اینکه بورس کالا محلی برای تلاقی عرضه کنندگان کالا و خریداران باهدف کشف قیمت عادلانه است، گفت: این مساله مهم تاکنون اتفاق نیفتاده و باید بورس کالا در جایگاه واقعی خود قرار گیرد.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از ایرنا، امیرحسین کاوه اعلام کرد: امروز در بورس کالا قیمت های عادلانه کشف نمی شود و ده ها کالای مهم به شکل انحصاری پذیرش شده است.

وی گفت: نبود رقیب موجب می شود تا قیمت ها به شکل مجهول کشف شود.

وی افزود: حدود 16 تشکل عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی ایران در اعتراض به رویه عملکرد بورس کالا به وزیر امور اقتصادی و دارایی نامه ای نوشتند؛ نکته ای که در نامه به آن اشاره شده، وجود تضاد و تضارب منافع در هیات مدیره بورس کالاست.

کاوه افزود: نبود نظارت کافی، موضوع مچینگ (معاملاتی که تولیدکننده، کالاهای خود را براساس کشف نرخ بورس به خریداران در درب کارخانه تحویل می دهد) که صدها میلیارد تومان معامله کالا براساس این فاکتور صورت می گیرد، اما آیین نامه ای برای این روش عملکرد وجود ندارد.

به گفته وی، مرجعی حقیقی و حقوقی نیز پیگیر این شرایط در بورس کالا نیست تا نسبت به رفع این معضل اقدام کند و هر فروشنده کالایی تعریفی خود ساخته از معاملات مچینگ دارد.

کاوه یادآورشد: برخی از معاملات مچینگ به عنوان معامله مازاد عرضه یاد می کنند اما کالایی که کمبود عرضه نیز داشته به عنوان مچینگ بیرون فروخته شده است.

وی افزود: معامله بیرون از چارچوب قانونی، برای برخورداری از معافیت مالیاتی است، زیرا معاملات به روش مچینگ 10 درصد از پرداخت مالیات معاف است.

دبیر تشکل یادشده خاطرنشان ساخت: معامله ای که بیرون انجام شود و در بورس کالا ثبت کند، در واقع میلیارد ها تومان مالیات پرداخت نمی شود؛ اکنون وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار است این موضوع را پیگیری کند.

وی اضافه کرد: در برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور (92-1388) و احکام دایمی برنامه ششم توسعه (1400- 1396) تاکید شده اتاق های پایاپای بورس ها در شرکت سپرده گذاری مرکزی باید ادغام شوند و همه بورس ها این تکلیف را انجام داده اند؛ در واقع با انجام این تکلیف قانونی شاهد شفافیت در معاملات، تحویل دادن پول یا تحویل ندادن آن می شویم.

مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی بهمن ماه امسال اعلام کرد، پیش از راه اندازی بورس کالا در ایران، عمده کالاها به شیوه سنتی و با اعمال نفوذ کامل دولت قیمت گذاری و معامله می شد.

وی افزود: چند سال گذشته تلاش شده است تا روند دادوستد کالاها به بورس کالا واگذار و کشف قیمت ها نیز به دور از نظام دستوری و براساس مکانیسم عرضه و تقاضا انجام شود.

بورس کالا از ابتدای مهرماه سال 1386 فعالیت خود را آغاز کرد؛ این بورس با تجربه ای بیش از 10 سال ، به دادوستد انواع محصولات صنعتی و معدنی، فرآورده های نفت، پتروشیمی و کشاورزی در قالب معاملات نقد، نسیه، سلف، سلف استاندارد و معاملات ابزارهای مشتقه از جمله قراردادهای آتی مشغول است.

کد خبر 391930

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =