ناکامی بزرگ‌ترین عرضه خصوصی‌سازی

مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی از شکست بزرگ‌ترین عرضه سال و فروش تنها ۳۰ میلیارد تومان از ۹ هزار میلیارد تومان دارایی خبر داد و زمان سومین عرضه بیمه آسیا را اعلام کرد.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، بزرگ‌ترین عرضه سازمان خصوصی‌سازی در سال جاری قرار بود روز دوشنبه با واگذاری ۹هزار میلیارد تومان دارایی به ثبت برسد، اما با استقبال اندکی که در خرید آن به عمل آمد، با ناکامی مواجه شد. به این ترتیب از عرضه مزبور تنها ۳۰میلیارد تومان به فروش رفت. در این راستا سیدجعفر سبحانی، مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: سازمان خصوصی‌سازی در جریان روز دوشنبه ۲۱ اسفند ماه سهام ۲۷ بنگاه، شرکت و دارایی را روی میز فروش قرار داد.

 به گفته سبحانی، مهم‌ترین این واگذاری‌ها مربوط به عرضه ۱۰۰ درصد از سهام کشت و صنعت و دامپروری مغان به ارزش ۲هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان، واگذاری ۴۰ درصد شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس به ارزش ۲۲۰ میلیارد تومان، واگذاری ۱۰۰ درصد تولید نیروی برق اصفهان به ارزش ۲هزار و ۱۹۰میلیارد تومان، واگذاری نیروگاه بعثت به ارزش ۲۴۰ میلیارد تومان، واگذاری ۱۰۰درصد تولید نیروی برق خراسان به ارزش یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و واگذاری تولید نیروی برق سهند به ارزش یک هزار و ۶۴۰ میلیارد تومان بودکه با وجود آنکه قیمت پایه آن بالا نبود، اما کسی متقاضی خرید آنها نشد. سبحانی در ادامه گفت: در مزایده اخیر سیلوی منطقه چهار در شوشتر، سیلوی منطقه هفت در اردبیل، سیلوی منطقه هشت در تبریز و چند سیلوی دیگر نیز عرضه شدند که اقبالی از سوی متقاضیان صورت نگرفت.

وی در ادامه توضیح داد: در این مزایده ۰۹/ ۲۲ درصد سهام شهر صنعتی کرمانشاه به قیمت حدود ۵/ ۱ میلیارد تومان و مکان سابق کشتارگاه قدیم اصفهان به قیمت حدود ۳/ ۴ میلیارد تومان فروخته شد. سبحانی با بیان اینکه بیشترین خرید را در جایگاه‌های سوخت شاهد بودیم، گفت: در این مزایده جایگاه سوخت زیوه متعلق به استان آذربایجان غربی به ارزش بیش از یک میلیارد تومان، جایگاه شماره پنج اصفهان به ارزش بیش از ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، جایگاه سوخت CNG اهواز متعلق به استان خوزستان با ارزشی بالغ بر ۷‌میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و جایگاه سوخت شهید اسماعیلی ساری متعلق به استان مازندران با ارزش بیش از ۱۱ میلیارد تومان فروخته شد. این در حالی است که برای جایگاه سوخت تهران متقاضی نبود.مشاور سازمان خصوصی‌سازی در ادامه به عرضه آتی خصوصی‌سازی اشاره کرد و گفت: در حالی سهام بیمه آسیا برای دوبار ناموفق بودن در عرضه، برای بار سوم روی میز فروش قرار می‌گیرد که به این ترتیب در روز ۲۸ اسفند ماه شاهد عرضه بلوک ۱۸ درصدی بیمه آسیا در بورس خواهیم بود. وی ادامه داد: همچنین به دنبال ناکامی‌ قبلی در عرضه سهام بیمه اتکایی امین، این سهام بیمه‌ای نیز در همان روز ۲۸‌اسفندماه با عرضه ۴۴/ ۱۱ درصدی روی میز فروش قرار می‌گیرد. این عرضه در فرابورس ایران خواهد بود. به گفته سبحانی، عرضه سهام «آسیا» با قیمت پایه ۸۳ میلیارد تومان و سهام «اتکایی امین» نیز با قیمت پایه حدود ۴۱ میلیارد تومانی خواهد بود. سبحانی در ادامه به عرضه سهام نورد و لوله اهواز اشاره کرد و گفت: این شرکت نیز با عرضه ۳۱/ ۴۵‌درصد از سهام خود به قیمت پایه ۱۰۲ هزار میلیارد تومان در روز ۲۶ اسفندماه در بورس تهران صورت می‌گیرد.

کد خبر 391921

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =