افزایش ۹۳درصدی سود نسبت به ۹ماهه ابتدایی سال گذشته

در گزارش صورت‌های مالی ۹ ماهه، شرکت پالایش نفت اصفهان سود ۹ ماهه نخست سال جاری خود را ۶۵۰ ریال اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹۳ درصد رشد داشته است.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از اقتصادآنلاین، پالایشی‌ها یکی پس از دیگری گزارش صورت‌های مالی 9 ماهه خود را روانه کدال می‌کنند. در این بین «شپنا» نیز اقدام به گزارش‌گری کرد. شرکت پالایش نفت اصفهان برای دوره 9 ماهه ابتدایی سال جاری بالغ بر 15 هزار میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 18 درصد رشد نشان می‌دهد. همچنین گفتنی است سود عملیاتی این مجموعه نیز با افزایش 102 درصدی نسبت به سال گذشته بالغ بر یک هزار و 600 میلیارد تومان اعلام شده است.

همچنین شرکت برای این مدت 650 ریال درآمد برای هر سهم محقق کرده است که افزایش 93 درصدی نسبت به گزارش آذرماه سال پیش دارد. گفتنی است «شپنا» در آخرین پیش‌بینی سود خود، رقم 894 ریال را برای سال 96 اعلام کرده است که با احتساب تحقق سود 650 ریال در 9 ماه، پوشش 72 درصدی را برای سود خود داشته است. البته به این نکته نیز باید توجه کرد که عمده مبالغ درآمد شرکت‌های پالایشی در نیمه دوم سال اتفاق می‌افتد. در نتیجه پوشش 72 درصدی سود برای 9 ماه ابتدایی سال رقم نسبتا مناسبی محسوب می‌شود.

در آمار تولید فروش 9 ماهه این شرکت نیز مقدار و مبلغ فروش با رشد نسبتا خوبی همراه بودند. طبق این گزارش شرکت پالایش نفت اصفهان در 9 ماهه نخست سال جاری مجموعا 12 میلیون و 453 هزار مترمکعب فرآورده به فروش رسانده که این رقم نسبت به سال گذشته رشد 14.42 درصدی داشته است و مبلغ فروش هم 17 درصد افزایش یافته است.

البته در گزارش تفسیری مدیریت نیز میانگین نرخ فروش 9 ماهه فرآورده‌های این مجتمع که برگرفته از نرخ کرک اسپرد است  49.05 اعلام شده است که بیشترین رقم آن برای ماه آذر و عدد 57.4 است. البته نکته دیگری در این گزارش به آن اشاره شده است تاثیر نرخ تسعیر ارز بر سودآوری شرکت است. «شپنا» اعلام کرده است به ازای هر یک درصد افزایش در نرخ تسعیر ارز مبادله ای سود ناخالص شرکت در حدود یک درصد افزایش خواهد یافت. همچنین گفتنی است «شپنا» آخرین نرخ ارز مبادله‌ای در آذرماه را 3550 تومان در نظر گرفته است.

کد خبر 391749

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =