صادرات کلینکر جای سیمان را می گیرد؟

به دنبال شایعه رفع ممنوعیت صادرات سیمان به عراق، سیمانی ها با صف خرید و رشد قیمت هفته جدید را آغاز کردند اما پس از تکذیب این شایعه صف های فروش و قرمز ها به صنعت سیمان بازگشتند .

صادرات کلینکر به جای سیمان

 

بهرامی مدیر صادرات شرکت سیمان درود «سدور» در این خصوص گفت: هر چند تغییری در روند صادرات سیمان به عراق رخ نداده، ولی انجمن صنفی پیگیر هماهنگی شرکت های سیمانی در صادرات کلینکر بوده و اینک، هماهنگی شرکت ها تحت نظر شرکت توسعه صادرات سیمان جهت صادرات کلینکر با قیمتی منسجم تر، تمامی صادرکنندگان را منتفع خواهد کرد. این موضوع می تواند آثار درآمدی هم داشته باشد و اقبال سهم سیمانی ها به همین علت می باشد. افق صادرات کلینکر به عراق با سهمیه بندی های جدید و قیمت های هماهنگ، روشن تر از قبل خواهد بود.

سیمانی ها به دنبال جایگزینی برای عراق

صادرات سیمان به کشورهای جدید به عنوان بازار صادراتی جایگزین عراق، امکانپذیر خواهد بود؛ مشروط بر آنکه هم هزینه های حمل دریایی کاهش یابد و هم امکان نقل و انتقال پول و گشایش LC میسر شود. نرخ ارز بالا بوده و کالای ایرانی در بازارهای صادراتی، قابلیت رقابت خواهد داشت.

کمبود تقاضا موجب رقابت منفی سیمانی ها شده است / هنوز تغییری در صادرات به عراق ایجاد نشده است

قیدارپور مدیر فروش شرکت سیمان ایلام «سیلام» در همین راستا گفت: طبق اطلاعات ما، تغییری در روند صادرات سیمان به عراق ایجاد نشده است.

بحث کاهش تخفیف نرخ های فروش مطرح می باشد که می تواند موثر باشد. البته هنوز سیمان کمتر از نرخ مصوب سال ۹۳ عرضه می شود. با توجه به تورم کلیه کالاها و خدمات، قیمت فعلی سیمان منطقی نیست؛ ولی کمبود تقاضا موجب رقابت منفی شرکت ها شده و سیمان با نرخ واقعی فاصله دارد. اگر شرایط بدین شکل نبود و عرضه و تقاضای سیمان تعادل داشت، احتمالا سیمان با قیمت هر تن حداقل ۲۰۰ هزار تومان معامله می شد. امیدواریم با تزریق نقدینگی از سوی دولت در پروژه های عمرانی، شاهد افزایش تقاضای سیمان باشیم.

 

  • منبع: بورس ۷
کد خبر 391736

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =