هیچ رئیس بانک مرکزی نرخ دلار نمی دهد / وعده کاهش قیمت

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه قیمت دلار سیر کاهشی دارد،گفت: هیچ رئیس بانک مرکزی نرخ دلار را اعلام نمی کند و اصولا سوال درباره نرخ دلار هم رسمی غیر معمول است که فقط در ایران مطرح می شود.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از بورس پرس، ولی الله سیف در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: قیمت دلار باید با واقعیات اقتصاد تطبیق کند.نرخ سکه نیز متاثر از دو عامل است یکی نرخ جهانی دلار و دیگر برابری ریال با دلار­ و طبیعتا افزایش قیمت جهانی طلا و کاهش ارزش برابری ریال با دلار نرخ سکه هم افزایش می یابد.

وی با اشاره به افزایش نقدینگی به 1400 هزار میلیارد تومان گفت: برخی انتقاد می کردند دولت نقدینگی را برای کاهش تورم کنترل کرده و باعث رکود شده اما می بینیم که علی رغم رشد نقدینگی تورم کنترل شد و کاهش یافته است.تورم یک رقمی در سال های 95 و 96 از بزرگترین دستاورد های دولت است که نشان می دهد جهت گیری دولت درست بوده و نقدینگی به سمت بنگاه های کوچک و متوسط که موجب افزایش اشتغال می شود، هدایت شده است.

این مقام مسئول درباره عوامل بنیادین و غیر بنیادین تاثیرگذار بر نرخ دلار هم گفت:­ از عوامل غیر بنیادین که تاثیر بر نرخ ارز دارد دشمنی و تبلیغات روانی آمریکا علیه ایران است. امریکا مترصد است تا در اقتصاد ما التهاب آفرینی کند و فضای اقتصاد را مبهم و غیر قابل پیش بینی جلوه دهد.از عوامل دیگر غیر بنیادی موثر بر نرخ ارز، تحلیل ها و مصاحبه های مطبوعاتی است که در آنها نرخ ارز بسیار بالاتر از نرخ فعلی تعیین می شود، معلوم هم نیست روی چه حسابی است.

سیف با اشاره به همزمانی افزایش نرخ ارز با تبلیغات آمریکا راجع به برجام و تحریم ها تاکید کرد: با وجود فصل تقاضای بالا برای ارز، اقدامات بانک مرکزی بازار ارز را ثبات بخشید و روند نرخ ارز کاهشی شده است.تصمیم گیری برای کاهش نرخ سود سپرده بانکی و رفتن نقدینگی به سمت بازار ارز درست نیست ،ما با آن اقدام خواستیم سپرده های کوتاه مدت را به سمت سپرده های بلند مدت هدایت کنیم که بانک بتواند روی آنها حساب کند و تلاش کردیم بدین وسیله نقدینگی را کنترل کنیم.

وی با اشاره به اینکه پدیده موسسات غیر مجاز که با یک سهل انگاری هایی در جامعه شروع شد تجربه سنگینی بود، افزود: در حال حاضر دیگر هیچ موسسه غیر مجاز فعالی نداریم.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک ها راهی جز واگذاری بنگاه ها ندارند که این امر به مرور عملیاتی می شود،گفت: باید استانداردهای بانکداری ارتقا یابد و نظام بانکی به قوانین و امکانات دیگر مجهز شود تا به بانکداری بین المللی متصل شویم.برای اصلاح ساختارهای نظام بانکی تدابیری اندیشیده شده که یکی از آنها تاکید بر شفافیت هاست.

وی درباره سیاست متغیر و بی دوام پولی هم گفت: ماهیت سیاست پولی بلند مدت نیست و سیاست پولی می تواند متناسب با شرایط تغییر کند.

کد خبر 391732

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =