مسیر ورود بنگاه های اقتصادی به بورس، هموار است

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران، گفت: در صورت به ثمر رسیدن مذاکرات و خرید یک سامانه معاملاتی مدرن با قابلیت معامله‌ ابزارهای جدید، راه‌اندازی بازار قراردادهای آتی سبد سهام با سرعت و انسجام بیشتر انجام خواهد گرفت.

با مقایسه ارزش بازار سرمایه نسبت به تولید ناخالص داخلی کشور و نیز نسبت به تعداد شرکت های فعال در حوزه­ های مختلف اقتصادی، این موضوع مشخص می­ شود که بازار سرمایه­ ایران در مقایسه با بازارهای سرمایه کشورهای مشابه، پتانسیل بالایی برای جذب شرکت­ها و افزایش تامین مالی دارد.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از سنا، حسن قالیباف اصل، مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران ضمن بیان مطلب فوق گفت: تعداد شرکت‌هایی که در خارج از بازار سرمایه فعالیت می‌کنند و با اندک تغییرات ساختاری یا تصمیم مدیریتی، قابلیت ورود به بورس یا فرابورس را دارند، زیاد است. امروزه، بسیاری از صنایع و شرکت های مستعد و بزرگ کشور همچنان در اختیار دولت یا نهادهایی قرار دارد که بنا به دلایل اجتماعی، حاکمیتی یا قانونی امکان حضور در بورس برای آن­ها فراهم نشده است.

وی ادامه داد: همچنین شرکت های بخش خصوصی می توانند با پذیرش از مزایای بازار برخوردار شوند. بازار سرمایه امروز نیازمند تنوع و افزایش تعداد شرکت هاست و مزایای مناسبی را برای شرکت ها به همراه دارد و اکنون برای ورود بنگاه های اقتصادی به بازار سرمایه قطعا زمان مناسبی است.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران در پاسخ به این سوال که کلینیک پذیرش چه میزان در پذیرش شرکت ها و آشنایی آنها با شرایط بازار سرمایه کمک کرده است؟ گفت: براساس تفکری که در بورس‌های پیشرفته جاری است، موضوع پذیرش و ورود شرکت ها به بورس به دلیل ابعاد راهبردی و نیز زمان بر بودن، به عنوان سفر پذیرش تلقی می شود. به عبارتی این اقدام دارای نقطه آغاز و پایانی است و فرآیندی نظام مند برای آن طی می شود. این فرآیند اقدامات مختلفی شامل آماده سازی مدیریت برای اتخاذ تصمیم پذیرش، اصلاح ساختار احتمالی شرکت، بهبود گزارشگری مالی و مواردی از این دست را در برمی گیرد.

قالیباف اصل با تاکید بر اینکه به نظر می رسد بنگاه های اقتصادی  با برنامه جدید کلینیک پذیرش شرکت ها می توانند آینده حضور خود در بازار سرمایه را پیش بینی و برنامه ریزی کنند، گفت: با توجه به تعدد شرکت های خارج از بورس، کلینیک پذیرش راهی است برای شرکت­هایی که می­توانند با تغییراتی در ساختارهای خود یا طی یک دوره زمانی مشخص با برنامه­ ریزی انجام شده شرایط ورود به بورس را دارا شوند و در تمام این مسیر، راهنمایی­ ها و مشاوره ­های لازم به این شرکت­ها ارائه می­ شود.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران همچنین به ایجاد نظام کنترل داخلی و اجرای اصول مدیریت ریسک اشاره کرد و اقدامات شرکت بورس در این زمینه را برشمرد و گفت: در خصوص استقرار نظام کنترل داخلی و مدیریت ریسک در شرکت های بورس، سازمان بورس و اوراق بهادار با تصویب و اجرایی کردن دستورالعمل کنترل های داخلی در سال 1391 و به دنبال آن تهیه دو منشور کمیته حسابرسی و منشور فعالیت حسابرسی داخلی (که شامل بررسی ریسک نیز می شود) گام مهمی برداشت.

وی با بیان اینکه چک لیست رعایت الزامات کنترل‌های د‌اخلی حاکم بر گزارشگری مالی و رهنمود‌های لازم د‌ر راستای د‌ستورالعمل کنترل‌های د‌اخلی نیز تهیه و اجرایی و کارگاه های آموزشی ارزیابی کنترل‌های د‌اخلی حاکم بر گزارشگری مالی برگزار شد، به سنا گفت: در خصوص بهبود رعایت اصول راهبری شرکتی در شرکت های بورس نیز توصیه نامه راهبری شرکتی برای شرکت های بورسی و پرسشنامه امتیازبندی شرکت های بورسی از منظر راهبری شرکتی تدوین شد که برای بررسی و تصویب به سازمان بورس ارسال شده است.

قالیباف اصل افزود: توصیه نامه پیشنهادی مشتمل بر چهار بخش حقوق سهامداران، هیات مدیره و کمیته های هیات مدیره، حسابرسی و شفافیت و اطلاع رسانی است. این توصیه ها با اقتباس از استانداردهای بین المللی در زمینه راهبری شرکتی و تطبیق آن با قوانین و مقررات داخلی در حوزه بازار سرمایه تنظیم شده و بورس اوراق بهادار تهران تصمیم دارد بر اساس مقررات موجود گزارش راهبری شرکتی خود را به عنوان یک شرکت پذیرفته شده تهیه و به صورت اختیاری منتشر کند. این گزارش وضعیت رعایت استانداردهای راهبری شرکتی توسط بورس تهران را با توجه به استانداردهای بین المللی در این زمینه، نشان خواهد داد.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران در پاسخ به این سوال که طراحی شاخص بازار بدهی در چه مرحله ای قرار دارد؟ گفت: بازار اوراق بهادار با درآمد ثابت در حال تبدیل شدن به بازاری مهم و بزرگ است. از این رو بورس اوراق بهادار تهران تصمیم به طراحی شاخصی برای سنجش عملکرد (بازدهی) این بازار رو به رشد گرفت. توجه کنید که شاخص اوراق بهادار با درآمد ثابت از فرمول و روش محاسبه‌ای متفاوت و حتی پیچیده‌تر نسبت به شاخص سهام برخوردار است. در این راستا مطالعاتی در بورس تهران انجام شد و این مطالعات به پیشنهاد شاخص اوراق بهادار بدهی به کمیته شاخص سازمان بورس در اوایل سال 95 انجامید.

وی با بیان اینکه پیشنهاد ارایه شده شامل فرمول‌ها، تعدیلات و البته شاخص محاسبه‌شده بر اساس روش پیشنهادی بود، افزود: کمیته شاخص سازمان بورس تا کنون چندین جلسه برای بررسی شاخص پیشنهادی برگزار و بورس تهران اصلاحات مد نظر این کمیته را در شاخص اوراق بهادار با درآمد ثابت اعمال کرد.

قالیباف اصل ادامه داد: در نهایت روش‌شناسی (متدولوژی) محاسبه شاخص­ های اوراق بهادار بادرآمد ثابت بورس اوراق بهادار تهران در تاریخ تیر ماه 1396 به سازمان بورس ارایه شد و برای عملیاتی شدن محاسبه و انتشار شاخص اوراق بهادار با درآمد ثابت هم‌ اکنون باید کمیته شاخص نظر نهایی خود در ارتباط با شاخص پیشنهادی بورس تهران را اعلام کند و شرکت مدیریت فناوری نیز اقدامات لازم برای محاسبه شاخص را در دستور کار خود قرار دهد.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران به صدور مجوز عرضه ابزارهای مالی براساس شاخص از سوی کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار اشاره کرد و گفت: مطالعات در زمینه‌ قراردادهای آتی و اختیار معامله سبد سهام (با کارکرد شاخص)، از سال 1393 در بورس اوراق بهادار تهران آغاز شد. پیشنهادات بورس اوراق بهادار تهران در خرداد ماه 1394 به تصویب کمیته‌ی فقهی سازمان بورس رسید. سپس دستورالعمل‌ معاملاتی قراردادهای آتی سبد سهام (با کارکرد شاخص) در بورس تهران تدوین و در کمیته‌ی تدوین مقررات سازمان بورس طرح و پس از جلسات متعدد در همان سال تصویب شد.

قالیباف اصل ادامه داد: دستورالعمل مذکور در انتهای سال 1395 به تصویب هیئت مدیره سازمان بورس نیز رسید. از ابتدای امسال نیز برنامه‌ای برای راه‌اندازی قراردادهای آتی سبد سهام که شامل اقدامات لازم برای راه‌اندازی، نهادهای مسئول برای هر کدام از این اقدامات و بازه‌ زمانی پیش‌بینی‌شده برای هر بخش، توسط بورس تهران تهیه و به سازمان بورس ارسال شد.

وی افزود: مذاکرات خوبی با برخی از شرکت‌های تامین سرمایه برای مشارکت در راه‌اندازی، فرهنگ‌سازی و نیز بر عهده گرفتن مسئولیت بازارگردانی این ابزارها انجام شده است. هم‌اکنون نیز اقدامات مربوط به راه‌اندازی توسط سازمان بورس با همکاری بورس در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران، گفت: از طرفی برای راه‌اندازی کارآتر معاملات این ابزار، بورس اقدام به انجام مذاکرات با چند شرکت توانمند در حوزهی سامانه‌های معاملاتی کرده است. چرا که سامانه معاملاتی فعلی به طور کامل جوابگوی معاملات بازار مشتقه نیست. در صورت به ثمر رسیدن مذاکرات و خرید یک سامانه معاملاتی مدرن با قابلیت معامله‌ ابزارهای جدید، راه‌اندازی بازار قراردادهای آتی سبد سهام با سرعت و انسجام بیشتر انجام خواهد گرفت.

کد خبر 391627

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =