برنامه های جذاب مگسال برای سال ۹۷

نوسان نرخ ارز در ماه های اخیر ، سبب شده تا نهاده های تولید به خصوص ذرت و جو با افزایش قیمت مواجه باشند . از طرفی شاهد افزایش قیمت نرخ شیر خام در ماه های اخیر بودیم . دو عامل مثبت و منفی در شرکت های دام محور سبب شده تا وضعیت برای بررسی این شرکت ها بیش از پیش دشوار باشد .

برآیند افزایش نرخ ارز و افزایش قیمت شیر تاثیر با اهمیتی بر مگسال نخواهد داشت

به گزارش بورس آنلاین به نقل از بورس۷، مصطفی عباسی مدیر مالی شرکت کشاورزی و دامپروری مگسال در رابطه با وضعیت شرکت و تاثیر افزایش نرخ ارز بر بهای تمام شده «زمگسا» به بورس۷ گفت: هر چند افزایش نرخ ارز موجب افزایش نرخ نهاده های تولید خواهد شد؛ اما در صورت تعادل نرخ شیر خام و حمایت از تولید، این موضوع اثر بااهمیتی بر فعالیت مگسال نخواهد داشت. افزایش قیمت شیر خام در ماه های گذشته، تاثیر افزایش بهای نهاده های تولید را خنثی کرد. البته هنوز هم نرخ فروش شیر خام، از نرخ مصوب ۱۴۴۰ تومانی کمتر است.

مگسال مستقیما اقدام به واردات نهادهای تولید می کند / اثر منفی واسطه ها در نوسان نرخ ارز کمرنگ می شود

مدیر مالی شرکت کشاورزی و دامپروری مگسال  در خصوص برنامه های شرکت برای در امان ماندن از نوسانات نرخ ارز گفت : با توجه به اهمیت مصرف لبنیات در سبد غذایی خانواده ها و هدف و سیاست بنیاد مستضعفان به عنوان سهامدار عمده زمگسا مبنی بر عدم تحمیل فشار اقتصادی به مردم، تلاش شد نرخ شیر خام افزایش نداشته باشد و سرانه مصرف خانوارها کاهش نیابد. از این رو، شرکت مگسال با حمایت بنیاد مستضعفان، مستقیما اقدام به واردات نهاده های تولید کرد و اولین محموله وارداتی، شامل جو وارداتی اواسط بهمن ماه وارد شرکت شد. با واردات مستقیم، اثر منفی واسطه ها و نوسان نرخ ارز بر قیمت ها کمرنگ تر شده و بهای تمام شده کاهش یافت. به عبارتی سعی شد به جای کسب سود از محل افزایش قیمت فروش محصول، با کاهش بهای تمام شده، به سود بیشتر دست یابیم.

سود سال ۹۷ بیش از سال ۹۶ خواهد بود

عباسی ضمن ابراز امیدواری در خصوص روند مثبت سودآوری مگسال گفت: شرکت برنامه ها و پروژه هایی در دست اجرا دارد و با در نظر گرفتن آنها، بدون شک روند سودآوری شرکت در سال های آینده صعودی بوده و سال ۹۷ نیز سودی بیش از امسال محقق خواهیم کرد.

آثار مثبت صادرات دام در صورت های مالی سال ۹۷ نمایان می شود

مگسال صادرات دام را هم به طور جدی پیگیری می کند و تفاهم نامه هایی هم منعقد شده که در صورت اخذ تاییدیه های لازم، آثار مثبت صادرات دام در صورت های مالی سال ۹۷ شرکت نمایان خواهد شد.

پرورش بز و فرآوری شیر بز در دستور کار قرار دارد / منابع مالی ۲۸ میلیارد تومانی جهت پرورش بز تامین شده است

وی ادامه داد :علاوه بر این، طرحی جهت پرورش “بز” در دست انجام می باشد. سوله ها و تجهیزات مورد نیاز در حال آماده سازی بوده و امیدواریم اردیبهشت ماه ۹۷، ورود ۳ هزار راس بز (کولار) آبستن شیری برای مرحله نخست عملیاتی شود. ضمن اینکه احتمالا تولید و فرآوری شیر بز هم مستقیما توسط مگسال انجام شده و شیر بز فرآوری شده را روانه بازار مصرف خواهیم کرد. برای احداث واحد پرورش بز، باید مبلغی در حدود ۲۸ میلیارد تومان هزینه شود که البته منابع مالی تامین شده است. بخشی از تجهیزات مورد نیاز این پروژه از آلمان و اسپانیا وارد شده و با راه اندازی واحد پرورش بز، به مرکز تولید، تکثیر و توزیع بز شیری کشور تبدیل خواهیم شد.

همچنین طرح های مطالعه ای متعددی در دست بررسی می باشد که بتوان در آینده، فعالیت های شرکت را گسترش داد.

برنامه رشد ۱۰۰ درصدی ظرفیت تولید دام در مگسال

طرح افزایش ظرفیت تولید در دست بررسی و مطالعه بوده و قرار است ظرفیت دام در این مجموعه، رشد ۱۰۰ درصدی داشته باشد و از ۶ هزار راس گاو به ظرفیت ۱۲ هزار راس گاو شیری برسیم. البته این طرح زمان بر بوده و به سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد تومانی نیاز خواهد داشت. برنامه ریزی شده در این طرح، از مدرن ترین تکنولوژی دنیا بهره بریم. تمامی این فعالیت ها با حمایت و تایید سهامدار عمده بوده و چنانچه سایر دستگاه های اجرایی نیز اندکی حمایت از صنعت دامپروری به عمل آورد، چشم انداز آینده کاملا روشن است.

کد خبر 391616

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =