وضعیت برد - برد تولیدکننده و مصرف کننده در بورس

با توجه به اینکه ماهیت و کارکرد بورس کالا ایجاد شفافیت در معاملات و بستن راه رانت خوارن و دلالان است، طی چند سال گذشته شاهد به وجود آمدن رقابت در میان صنایع و برچیده شدن پای واسطه هایی که برای رسیدن یک محصول از کارخانه تا به دست مصرف کننده، سودهای کلانی به جیب می زدند، هستیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: ارائه محصولات فلزی در بورس شرایط برد- برد را برای فروشنده و خریدار فراهم کرده است.

به گزارش بورس آنلاین و به نقل از ایبنا، حمید گرمابی گفت: ارائه محصولات فلزی در بازار آزاد که سال ها در اقتصاد ایران تجربه شد، موجب افزایش غیرمنطقی قیمت ها، ایجاد رانت  و توسعه واسطه گری می شد که با راه اندازی بورس کالا شاهد رشد صنایع بالادست و پایین دست به همراه هم هستیم.

وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه ماهیت و کارکرد بورس کالا ایجاد شفافیت در معاملات و بستن راه رانت خوارن و دلالان است، طی چند سال گذشته شاهد به وجود آمدن رقابت در میان صنایع و برچیده شدن پای واسطه هایی که برای رسیدن یک محصول از کارخانه تا به دست مصرف کننده، سودهای کلانی به جیب می زدند، هستیم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه لازمه شفاف سازی بازارهای کالایی ارائه محصولات در بورس کالا است، افزود: باید به این نکته توجه داشت در دنیای صنعتی و کشورهای توسعه یافته بورس ها نشان دهنده پیشرفت و سلامت اقتصادها هستند و همچنین بورس های کالایی، مکانی معتبر و قابل اتکا برای فعالان صنایع و سرمایه گذاران هستند، از این رو بورس کالا در کشور ما نیز با سپری کردن دوران بلوغ خود، امروز بهترین مکان برای ارتباط نزدیک و موثر تولیدکننده و مصرف کننده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد: با توجه به وجود مولفه هایی چون شفافیت، رقابت و عدالت که در بورس کالا، شاخص های اقتصاد مقاومتی در این بازار دیده می شود که باید در راستای پیشرفت، تعالی و رفاه جامعه بهره ‌بیشتری از این بازار برد.

گرمابی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان و مصرف کنندگان عموما منافع خود را حضور در بستر بورس کالا به عنوان مکانی شفاف می دانند، تصریح کرد: از لحاظ اقتصادی و تجربیات داخلی و جهانی، بورس کالا شرایط برد-برد برای خریدار و فروشنده را فراهم می سازد.

وی در پایان گفت: برای دولت نیز عرضه محصولات در بورس کالا بهترین شرایط را فراهم می کند چراکه در مرحله نخست فرآیندها شفاف و قابل رصد می شود؛ دوم اینکه دولت از جایگاه دخالت و تعیین قیمت های دستوری به مرحله نظارت بر روند کشف قیمت ها براساس مکانیسم عرضه و تقاضا ارتقاء پیدا می کند و سوم، توجه و استفاده دولت از ابزارهای مالی در راستای تنظیم بازارها خواهد بود که این موارد تاکنون در بستر بورس کالا عملیاتی شده و قابلیت توسعه دارد.

کد خبر 391159

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =