تحلیل یک مدیر از فرصت ها و تهدیدهای حال و آینده صنعت فولاد

مدیرعامل یک شرکت فولادی ، تحلیلی از فرصت ها و تهدیدهای حال و آینده صنعت فولاد ارایه کرد.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از صدا و سیما، محمد ابکاء در همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن با نگاهی به بازار گفت: در سنگ آهن 80 میلیون تن ظرفیت فعال و 50 میلیون تن در دست اجرا داریم در حالی که 160 میلیون تن نیاز داریم. 5 میلیون تن ذخایر سنگ آهن داریم که 3 میلیارد تن آهن قطعی است و این چالش صنعت فولاد است که نیاز داریم اکتشافات در حوزه سنگ آهن را ادامه دهیم.

وی افزود: با توجه به روند مصرف 20 سال اخیر به 30 میلیون تن مصرف فولاد رسیدیم ولی اگر برنامه ششم را با پیش بینی رشد اقتصاد 8 درصدی در نظر بگیریم به مصرف 40 میلیون تن می رسیم و در سال 2019 ظرفیت فولاد دنیا با افزایش بیش از 200 میلیون تن به 2.4 میلیارد تن می رسد.

این مقام مسئول با بیان اینکه سند چشم انداز، صادرات 20 میلیون تن فولاد را پیش بینی کرده، ادامه داد: در سال  گذشته 5.9 میلیون تن فولاد صادر و 3.9 میلیون تن وارد کردیم و تراز مثبت 2 میلیون تن بوده است. صادرات خام جهان 13 میلیون تن است در حالی که 67 میلیون تن خام صادر کردیم و به سمت ارزش افزوده نرفتیم. یعنی یارانه را به دیگران دادیم که این روش صادارت درست نیست.

ابکاء گفت: در فولاد خام 101 میلیون تن مجوز به متقاضیان دادیم که یکی از چالش های آینده خواهد بود که باید سریعاً مدیریت شود. در مدیریت صنعت فولاد، تمرکز بر واحدهای فولادی حاشیه خلیج فارس و دریای عمان داریم .

وی با اشاره به ظرفیت حمل 40 میلیون تنی در راه آهن گفت: سند چشم انداز 205 میلیون تن پیش بینی کرده باید فشار بر جاده را کم کنیم. عمده پهنه های ایران خشک است و سالانه به 255 میلیون متر مکعب آب برای صنعت فولاد نیاز داریم که 41 میلیون متر مکعب با نمک زادایی از آب های جنوب استفاده می شود.

مدیرعامل شرکت فولاد تکنیک اظهار داشت: برای احداث خطوط تولید تا 1404 به 8 میلیارد یورو منابع نیاز داریم که تقریباً حل شده ولی برای زیر ساخت ها به 13 میلیارد یورو نیاز داریم که 5 میلیارد آن برای راه آهن و حمل و نقل است. برای تامین منابع خارجی که مورد توجه دولت است ، در جذب سرمایه خارجی ضعیف عمل کردیم و باید بسترهای لازم ایجاد شود.

ابکاء ادامه داد: در استفاده از فناوری باید به موضوعات کیفیت ، هزینه و بهره وری توجه شود، بسیاری از واحدها قدیمی است که در مصرف انرژی و قیمت تمام شده مشکل دارند. در استفاده از آب با استفاده از فناوری های جدید توانسته ایم دربرخی واحدها میزان مصرف آب را 67 درصد کاهش دادیم.

وی گفت: برای رسیدن به اهداف 1404 تامین منابع مالی ، توسعه اکتشافات، تجمیع واحد های کوچک، تعیین تکلیف واحدها، رقابت پذیری و ارزش افزوده در تولید و تجارت، نوسازی و استفاده از اتوماسیون باید مورد توجه قرار گیرد.

کد خبر 390941

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =