۱۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰
رکوردشکنی شاخص بورس استانبول

داد و ستد پُررونق سهامداران در بورس ترکیه،‌ باعث شد تا شاخص بورس استانبول با ثبت رکوردی جدید از ۱۲۱ هزار واحد نیز عبور کند.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از ایبِنا، شاخص بورس استانبول که از نخستین روزهای سال جاری میلادی در حال افزایش بود، در آخرین روز معاملاتی با ثبت رکوردی جدید، از ۱۲۱ هزار واحد گذشت. بر اساس این گزارش، شاخص BIST-۱۰۰ بورس استانبول روز گذشته با افزایش ۰.۵۳ درصدی و با ثبت رکوردی جدید در سطح ۱۲۱,۳۴۱.۲۰ واحد قرار گرفت.

در این ارتباط، خبرگزاری آناتولی گزارش داد، شاخص بانکداری بورس استانبول ۰.۷۹ درصد و شاخص هلدینگ‌ها نیز ۰.۲۶ درصد افزایش یافت. همچنین شاخص حمل و نقل نیز با ۱.۵۱ درصد افرایش در بین شاخص های بورس استانبول، بیشترین سود را برای سهامداران رقم زد.

گفتنی است، شاخص بورس استانبول در ابتدای سال جاری حدود ۱۰۸ هزار واحد بود. این گزارش می افزاید : شاخص بورس استانبول در یکسال گذشته با بیش از ۵۰ درصد رشد، از ۷۶ هزار واحد به ۱۲۱ هزار واحد رسیده و یکی از بازارهای پُررونق بورس در سطح جهان به شمار می رود.

چشم انداز پایدار

افزون بر این، چند روز پیش موسسه اعتبارسنجی فیچ با ثابت نگه داشتن درجه اعتبار مالی ترکیه در سطح +BB چشم انداز اعتباری ترکیه را نیز پایدار اعلام کرد. در گزارش فیچ، با اشاره به نرخ رشد متوسط ۵.۶ درصدی ترکیه طی پنج سال اخیر، سیاست‌های اقتصادی تشویقی دولت، بهبود مرحله ای بخش گردشگری و رشد اقتصادی قوی در کشورهای شریک تجاری ترکیه را به عنوان عوامل تقویت کننده اقتصاد ترکیه در سال ۲۰۱۷ معرفی کرد. فیچ در گزارش خود پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی ترکیه پیش از برگزاری انتخابات سال ۲۰۱۹ در نتیجه ارائه بسته های تشویقی جدید به نرخ ۴.۷ درصد برسد.

ظرفیت اصلی رشد اقتصادی ترکیه

در سویی دیگر، بانک جهانی نیز در گزارش سالانه خود، با اشاره به رشد اقتصادی ترکیه، رشد پنج درصدی را بالاترین میزان رشد برای اقتصاد ترکیه عنوان و اعلام کرد: ظرفیت اصلی رشد اقتصادی ترکیه در سطح چهار درصد ارزیابی می شود.

کارشناسان اقتصادی، رشد اقتصادی فراتر از پیش بینی های خارجی در سال میلادی گذشته، رونق حدود ۱۲ درصدی صنعت گردشگری ترکیه در سال میلادی گذشته که بیش از انتظارات بود، چشم انداز مثبت اقتصاد ترکیه در سال ۲۰۱۸ و نیز افزایش سرمایه گذاری خارجی و انتقال منابع مالی از کشورهای منطقه در سایه سیاست های حمایتی دولت ترکیه از جمله علل رونق بورس استاانبول عنوان کرده اند.

کد خبر 390921

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =