تعیین تعرفه های بازدارنده برای صادرات مواد معدنی

در حال حاضر عمده تولید کنندگان سنگ آهن ترجیح می دهند مواد اولیه واحدهای تولید فولاد در داخل کشوررا تامین کنند و با توجه به قیمت های جهانی این محصول، معدنداران تمایل چندانی به صادرات ندارند.

محمد برقی مدیر بازرگانی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با  اعلام این مطلب و اشاره به ضرورت اتخاذ تدابیر تشویقی برای صادرات محصولات معدنی به ویژه سنگ آهن گفت : بدلیل بهره گیری واحدهای فولادی کشور از روش قوس الکتریکی، سنگ آهن بطور مستقیم برای این واحدها قابل استفاده نیست و  تنها کارخانه ذوب آهن اصفهان به روش کوره بلند محصول شمش تولید می کند که نیاز به سنگ آهن دارد  وآن هم تا کنون تامین شده است .وی افزود :بنابر این در حال حاضر برخی معادن، محصول سنگ آهن مازاد دارند و یا بدلیل عیار پایین برای مصرف داخل مناسب نیست که  تنها راه آن صادرات این محصول خواهد بود .

تعویق در تکمیل طرح های توسعه

برقی با اشاره به اینکه  در حال حاضر واحدهای بزرگ معدنی از جمله چادرملو اقدام به تکمیل زنجیره تولید نموده اند و تولیدات خود را از مرحله استخراج سنگ آهن تا فرآوری بطورکامل انجام می دهند ، تصریح کرد : امااین مجموعه ها  برای توسعه واحدهای صنعتی خود نیاز به منابع مالی دارند که بخشی از آن می تواند توسط صادرات مازاد محصول سنگ آهن تامین شود .همچنین در این روند بسیاری از معادن کوچک سنگ آهن کشور محصولی با عیار پائین دارند که مصرف داخلی ندارد و باید به صادرات بیاندیشند. بر این اساس  وضع تعرفه 15 درصدی به طور یقین برای   صادرات مقرون به صرفه نخواهد بود که در این صورت تکمیل طرحهای توسعه به تعویق می افتد و موجب تعطیلی بسیار از معادن می شود .

 

تامین مالی از طریق صادرات

مدیر بازرگانی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اظهار داشت : سنگ آهن دانه بندی محصول خام نیست که عده ای با این تفسیر اشتباه تلاش می کنند وضع عوارض صادرات برای سنگ آهن را با آن توجیه کنند . سنگ آهن پس از استخراج چند مرحله فرآوری را طی می کند تا به محصول دانه بندی تبدیل شود . اگر این محصول را خام تلقی کنیم ، شمش فولاد هم نسبت به مرحله بعدی  خود محصول خام است . وی بیان داشت : چرا تصمیم گیرندگان و سیاست گذاران امور اقتصادی  توقع دارند سرمایه گذاری از طرف بخش خصوصی انجام شود ولی اختیار فروش نداشته باشند. وقتی پشتیبانی مناسبی از طرف  بانک‌های داخلی در اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت و مناسب به تولیدکنندگان ا صورت نمی گیرد  و هزینه تولید هم هر سال بالاتر می‌رود، تنها راه پیش روی علاقمندان به توسعه تولید،  تامین مالی از طریق صادرات است تا با  استفاده از درآمد ارزی حاصله ،به خرید تجهیزات و ماشین آلات بپردازند .

برخی تصمیم ها عامل چالش

مدیر بازرگانی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با اشاره به نقش بورس در واقعی کردن قیمت ها گفت : وقتی در فرآیند عرضه سنگ آهن در بورس کالا مشتری برای محصول پیدا نشد، مازاد محصول عرضه شده در بورس کالا به عنوان محصولی که امکان صادرات دارد، باید بدون هیچ گونه عوارضی قابلیت صادرات داشته باشد . البته این موضوع را قانونگذار پیش بینی کرده اما هر از گاهی برخی تصمیم ها فضای کسب و کار این صنعت را دچار چالش می کند.

از تولید کننده  و مصرف کننده سلب اختیار نشود

برقی با اشاره به جایگاه معادن ایران در توسعه اقتصادی کشور بیان داشت  : ظرفیت معادن ایران برای ارزش آفرینی اقتصادی به حدی است که درصورت برنامه ریزی صحیح و سرمایه گذاری مناسب می تواند موجب رونق اقتصادی و توسعه پایدارشود . وی یکی از راههای درآمد زایی برای معادن و تحقق این امررا  ایجاد تسهیلات تشویقی برای صادرات بر شمرد و افزود : در شرایط کنونی  شاهد ایجاد موانع و تعیین تعرفه های بازدارنده برای صادرات مواد معدنی هستیم. البته بورس کالا بعنوان یک مرکز انسجام دهنده بازار عرضه و تقاضا خوب است مشروط به اینکه از تولید کننده  و مصرف کننده سلب اختیار نکند بلکه راهکاری در کنار سایر روش های خرید و فروش کالا یا محصول باشد.

عدم موافق برای  خرید سنگ آهن از بورس کالا

مدیر بازرگانی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اظهار داشت : گروهی معتقدند عرضه سنگ آهن در بورس کالا مکانیزم مطمئنی برای کشف قیمت این محصول و تضمینی مطمئن برای فروش است، در حالی که تولید کننده و خریداران داخلی سنگ آهن مشکلی برای کشف قیمت و خرید و فروش این محصول ندارند و از گذشته در تعامل با یکدیگر در فضای دوستانه و حرفه ای به توافق رسیده اند .

البته در حال حاضر قیمت سنگ آهن در داخل کشور برای تولید کنندگان فولاد کمتر از قیمت جهانی است  و بعید می دانم این گروه موافق خرید سنگ آهن از بورس کالا باشند .

کد خبر 390863

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =