منتظر قیمت فولاد باشید / علت / میلگرد ایران ارزانتر از همه‌جای دنیا

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان اختلاف زیاد میان قیمت داخلی و صادراتی فولاد، از افزایش قیمت این فلز در روزهای پیش رو خبر داد.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از ایسنا، رضا شهرستانی با اشاره به گزینه های موثر در قیمت فولاد گفت: فولاد مانند طلاست و نرخ‌ آن وابسته به قیمت‌های جهانی و ارز است. در حال حاضر قیمت جهانی هر تن شمس ۵۰۰ دلار بوده که با دلار ۳۷۰۰ تومانی تقریبا معادل ۲۰۰۰ تومان در هر کیلو است، در حالی که آخرین عرضه‌ها در بازارهای داخلی قیمتی معادل ۱۹۰۰ تومان داشته که این نشان‌دهنده اختلاف میان قیمت صادرات و قیمت عرضه داخلی بوده و باید گفت که در این شرایط تولید کنندگان‌ ترجیح می‌دهد به جای عرضه داخلی به سمت صادرات حرکت کنند.

وی درباره زمزمه‌های افزایش قیمت فولاد در روزهای اخیر ادامه داد: فولادی‌ها برای حفظ خود در بازار چاره‌ای جز افزایش قیمت‌های داخلی ندارند چرا که به هرحال بخشی از مواد اولیه تولید فولاد مانند الکترودهای گرافیتی، فروآلیاژها و قطعات یدکی ماشین‌آلات وارداتی هستند و در قیمت تمام شده محصول فولادی اثرگذار خواهند بود که همین امر باعث می‌شود تا با توجه به افزایش قیمت ارز، قیمت فولاد نیز افزایش پیدا کند.

این فعال معدنی با بیان اینکه وضعیت بازار داخلی اصلا مطلوب نیست،گفت: قیمت‌گذاری‌ها به نحوی است که میلگرد در ایران از همه‌جای دنیا ارزانتر است و نگاهی به آمار این محصول در بازار نشان می‌دهد سال جاری عرضه میلگرد 8 درصد کاهش پیدا کرده و تقاضای آن نیز در کل کشور ۱۲ درصد پایین آمده است.متاسفانه سال گذشته وضعیت بازار داخلی به شدت بد بود و سال جاری نیز این وضعیت بدتر از سال گذشته پیش می‌رود.

شهرستانی با اشاره به افزایش صادرات فولاد و افزایش قیمت‌های جهانی اظهار داشت: شرایط جهانی بخشی از وضعیت داخلی را جبران می‌کند اما باید گفت شرایط جهانی بیشتر به سود شرکت‌های خصولتی و شرکت‌های دارای زنجیره کامل تولید فولاد بوده و امثال فولاد مبارکه و فولاد خوزستان در این وضعیت می‌توانند سود ببرند چرا که به سنگ آهن و انرژی ارزان دسترسی دارند.

کد خبر 390812

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =