نتیجه جلسه مهم مجلس با دو وزیر و سیف/ علت افزایش دلار و پیش بینی کاهش

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اعلام نتیجه جلسه مهم مجلس با دو وزیر اقتصاد و صنعت و سیف و علت افزایش دلار ، پیش بینی کرد قیمت ارز در روزهای آینده کاهش یابد.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از بورس پرس، محمدرضا پورابراهیمی درباره حضور وزرای اقتصاد و صنعت و رئیس کل بانک مرکزی در جلسه دیروز کمیسیون اقتصادی مجلس به خانه ملت گفت: به دلیل اهمیت مسائل ارزی، این نشست با حضور کرباسیان، سیف و شریعتمداری در کمیسیون اقتصادی برگزار شد و هدف آن بررسی آخرین وضعیت مسائل ارزی از زبان مسئولان ارشد دولت بود.

وی افزود: در این نشست سیف گزارشی از وضعیت نظام بانکی و مسائل بازار ارز ارائه کرد که براساس این گزارش نگرانی خاصی برای ایجاد تعادل در بازار عرضه و تقاضای ارز وجود ندارد.

این نماینده مجلس تصریح کرد: تقاضای کاذب ارز در مدت اخیر باعث افزایش نرخ ارزش شده که البته نمایندگان نیز معتقد بودند قیمت ارز در حال حاضر واقعی نیست و به دلیل تقاضای کاذب در بازار است که در این راستا بانک مرکزی را مکلف کردند با اقدامات موثر زمینه ایجاد شفافیت در بازار را فراهم کند.

پورابراهیمی ادامه داد: در حال حاضر حدود 14 میلیارد دلار ارز ناشی از فروش پتروشیمی ها و 40 میلیارد دلار ارز از محل صادرات غیرنفتی و در مجموع 90 میلیارد دلار ارز وارد اقتصاد می شود که بخشی از آن براساس نیاز مصرف می شود،ولی باید با ایجاد شفافیت بیشتر در بازار، زمینه ایجاد تعادل را فراهم کرد.

وی اظهار داشت: کمیته مشترکی بین مجلس و بانک مرکزی تشکیل خواهد شد تا اقدامات بانک مرکزی در حوزه بازار ارز رصد شود. پیش بینی می شود با توجه به اقدامات صورت گرفته در چند روز آینده، قیمت ارز در بازار روند کاهشی داشته باشد.

وی ادامه داد: مجلس حمایت های لازم را انجام خواهد داد تا آرامش به بازار ارز بازگردد و توافقاتی با بانک مرکزی صورت گرفته که با اقدامات موثر در کوتاه و بلندمدت تعادل به بازار ارز باز گردد،در زمینه مدیریت ارز ناشی از صادرات نیز رسیدگی های لازم صورت گیرد چراکه به طور مثال شائبه ای ایجاد شده بود پتروشیمی ها قصد دارند با تاخیر در عرضه ارز حاصل از صادرات،منتفع شوند.

پورابراهیمی افزود: این انتظار وجود دارد بعد از برجام وزارت اقتصاد،بانک مرکزی و وزارت خارجه و سایر دستگاه های ذیربط اقداماتی انجام دهند تا مراودات بانکی روان شود به نحوی که در نقل و انتقال ارز مشکلی وجود نداشته باشد.همچنین باید به بحث مدیریت حوالجات ارزی توجه شود.اینکه دولت از محل افزایش نرخ ارز درآمد کسب کند،مناسب نخواهد بود چرا که دولت خود مصرف کننده ارز محسوب می شود و اگر این کار صورت بگیرد،تورم تک رقمی که یکی از دستاوردهای دولت است،با چالش اساسی روبرو می شود.

کد خبر 390758

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =