وضعیت بورس‌های آمریکا، اروپا و آسیا در سال ۲۰۱۷

طبق اعلام فدراسیون جهانی بورس‌ها (WFE)، ارزش بورس‌های دنیا در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با ۲۰۱۶ با افزایش ۱۵.۵ درصدی مواجه شده است.

به گزارش به گزارش بورس آنلاین به نقل از ایبِنا، ارزش بازارهای سهام در دنیا در سال ۲۰۱۷ به بیش از ۸۰.۸۴ تریلیون دلار بوده رسید. بر اساس تقسیم بازدهی در بازارهای جهانی، قاره آسیا بهترین عملکرد را در میان دیگر رقبا داشته است. ارزش بازار در بازارهای آسیایی در سال ۲۰۱۷ به ۲۸.۹ تریلیون دلار رسیده است و نسبت به سال ۲۰۱۶ رشد ۲۵.۷ درصدی داشته است .

بازارهای آمریکا نیز در سال ۲۰۱۷ با رشد همراه شدند و نسبت به سال ۲۰۱۶ رشد ۱۷.۸ درصدی را در بازدهی به ثبت رساندند و ارزش بازار آنها به ۳۶.۵ تریلیون دلار رسیده در حالی که بازارهای اروپا، آفریقا و خاورمیانه با روند نزولی ۳.۹ درصدی همراه بوده اند و ارزش بازار ۱۵.۳ تریلیون دلاری را از آن خود کرده اند .

اقتصاد بلاروس به عنوان شکوفاترین اقتصاد در سال ۲۰۱۷ شناخته شد و ارز این کشور و بورس آن با رشد ۱۲۷ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۶ مواجه شدند و ارزش این بازار به ۱۵۷.۶ بیلیون دلار رسید .

رشد بورس بلاروس

از سال گذشته میلادی، بورس بلاروس در مسیر رشد قرار داشت و سال ۲۰۱۶ نیز با رشد ۱۳۲ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۵ همراه شده در واقع این بازار دو سال متوالی در رتبه بهترین بازدهی در دنیا قرار گرفت.

در راستای افزایش ارزش بازار، بورس بلاروس پس از بازارهای سیشل و ویتنام در رده دهم جدول قرار گرفت و توانست با رشد ۴۴.۳ درصدی ارزش بازار به عنوان دهمین بورس جهان شناخته شود.

افت شدید بورس سیدنی

در این میان، بورس سیدنی بیشترین میزان افت را در مقایسه با ۲۰۱۶ تجربه کرد و افت ۲۳.۹ درصدی را شاهد بود. ارزش بازار این کشور افت شدیدی را از ۱۳۴.۵ میلیون دلار در دسامبر ۲۰۱۶ تا مرز ۱۰۲.۴ میلیون دلار تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی تجربه کرد.

روزهای منفی بورس قطر

اما در خصوص بازارهایی که با از دست دادن ارزش همراه شده اند پس از سیدنی می توان به قطر اشاره داشت که با کاهش ۱۵.۷ درصدی ارزش بازار همراه شد و پس از آن بورس عمان که کاهش ۸.۶ درصدی ارزش بازار را در سال ۲۰۱۷ به ثبت رساند.

رشد ۱۲.۸ درصدی بورس نیویورک

بورس نیویورک که در میان بازارهای جهانی بیشترین ارزش بازار را دارد در سال گذشته نیز موقعیت خود را حفظ کرد و با رشد ۲۲.۸ تریلیون دلاری همراه شد و این در حالی است که در سال ۲۰۱۶ افزایش ارزش بازار در این بورس ۱۹.۵ تریلیون دلار بود شاهد رشد ۱۲.۸ درصدی هستیم.

بورس نزدک او ام اکس را به عنوان یکی دیگر از بازارهای آمریکا می توان نام برد که ارزش بازار آن در سال ۲۰۱۷ با رشد ۲۹.۱ درصدی همراه شد و تا پایان سال به ارزشی بالغ بر ۱۰ تریلیون دلار رسید .

بورس ژاپن در رده سوم دنیا

این گزارش می افزاید: از لحاظ اندازه ارزش بازار، گروه بورس ژاپن در رتبه سومین بازار دنیا قرار گرفت و توانست به ارزش بازاری بالغ بر ۶.۲ تریلیون دلار دست یابد.

کد خبر 390722

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =