عرضه ۳۰۰ میلیارد تومان محصول به بازار در سال ۹۷

مجمع عمومی عادی سالانه سال مالی منتهی به ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ شرکت بین المللی توسعه ساختمان صبح روز شنبه مورخ ۳۰/۱۰/۱۳۹۶ با حضور اکثریت سهامداران برگزار و وضعیت فعلی و آینده شرکت از سوی مدیرعامل تشریح شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت بین المللی توسعه ساختمان، جلسه مجمع عمومی عادی سالانه شرکت بین المللی توسعه ساختمان ساعت 9:30 صبح روز شنبه 30 دی ماه 96 در محل سالن اجتماعات شرکت طرح و توسعه آریا عمران پارس (پروژه مگا پارس) با حضور بیش از 93 درصد صاحبان سهام یا نمایندگان قانونی آنها و نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار تهران و حسابرس و بازرس قانونی تشکیل شد.

ریاست این مجمع برعهده دکتر امیر افسر به نمایندگی از شرکت های سرمایه گذاری غدیر و شرکت سرمایه گذاری زرین پرشیا بود و بهزاد گودرزیان از شرکت های دریابان جنوب ایران و صنعتی و بازرگانی غدیر و سید باقر عابدین از شرکت سرمایه گذاری اعتضاد غدیر نظار و همچنین مهندس رضا کامرانی مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه ساختمان به عنوان دبیر، اعضای دیگر هیات رییسه مجمع را تشکیل دادند.

در ابتدای این جلسه بعد از استماع گزارش هیات مدیره و بازرس قانونی، صورت های مالی سال مالی منتهی به شهریورماه 96 به تصویب رسید.

انتخاب اعضای هیات مدیره با توجه به اتمام دوره فعالیت از دیگر دستورات جلسه مجمع بود که به دلیل عدم تغییرات خاص در ترکیب سهامداری، اعضای حقوقی فعلی هیات مدیره برای دوره جدید مجدداً انتخاب شدند.

به این ترتیب شرکت سرمایه گذاری غدیر، شرکت سرمایه گذاری اعتضاد غدیر، شرکت صنعتی و بازرگانی غدیر، شرکت سرمایه گذاری زرین پرشیا و شرکت دریابان جنوب ایران ترکیب اعضای هیات مدیره شرکت بین المللی توسعه ساختمان را تشکیل می دهند.

همچنین موسسه حسابرسی شاخص اندیشان به عنوان حسابرس و بازرس قانونی اصلی و موسسه حسابرسی کوشامنش به عنوان حسابرس و بازرس قانونی علی البدل برای سال مالی منتهی به شهریورماه 97 انتخاب شدند. علاوه بر این روزنامه اطلاعات طبق سنوات گذشته  به عنوان روزنامه کثیرالانتشار این شرکت انتخاب شد.

در حالی شرکت بورسی بین المللی توسعه ساختمان طی سال مالی 96 ، 73 ریال درآمد به ازای هر سهم محقق کرد که با توجه به صورتهای مالی تلفیقی شرکت سودی برای تقسیم میان سهامداران لحاظ نشد. این در حالی است که به سهامداران حاضر در مجمع این نوید داده شد به دنبال بهبود شرایط صنعت ساختمان و برنامه ریزی های صورت گرفته برای فروش پروژه ها در ماه های آینده، موضوع عدم تقسیم سود در سال مالی 96 برای سال مالی آینده جبران شود.

تحلیل صنعت ساختمان

مهندس رضا کامرانی مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه ساختمان در ابتدای مجمع سالانه به وضعیت بخش ساختمان در سال مالی گذشته اشاره کرد و گفت: تداوم رکود اقتصادی در کشور به ویژه در صنعت ساختمان و روند ضعیف رشد قیمت و تعداد معاملات در حوزه مسکن کماکان این بخش را با چالش جدی مواجه ساخته است که خوشبختانه با سیاست های جدید دولت در بخش افزایش تسهیلات و کاهش نرخ سود بانکی می توان به آینده این صنعت در سال های پیش رو امیدوار بود.

وی ادامه داد: این در حالی است که در چند ماه گذشته اقبال مصرف کنندگان به خرید واحدهای مسکونی افزایش داشته و حجم معاملات در خانه های متوسط رشد کرده است.

افزایش سهم بازار

مدیرعامل «ثاخت» به جایگاه این شرکت نسبت به دیگر شرکت های ساختمانی رقیب اشاره کرد و گفت: خوشبختانه شرکت بین المللی توسعه ساختمان از لحاظ جمع دارایی ها و سرمایه در مقایسه با دیگر شرکت های هم گروه بررسی در رتبه نخست قرار دارد.        

وی افزایش سرمایه 100 درصدی این شرکت در سال مالی 96 را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سرمایه شرکت متناسب با دارایی های شرکت نبود این مجموعه به منظور اصلاح ساختار مالی اقدام به افزایش سرمایه 300 میلیارد تومانی کرد تا سرمایه این شرکت به 600 میلیارد تومان افزایش یابد که با تایید مجمع و اتمام مراحل پذیره نویسی این مهم به زودی به ثبت خواهد رسید.

مهم ترین استراتژی ها

این مقام مسئول مدیریت پرتفوی دارایی ها و پروژه های فعلی، توسعه فعالیت ها با تعریف پروژه های جدید و شاخص داخلی، توسعه فعالیت های پیمانکاری و مشارکتی با حضور در پروژه های سازمان ها  و نهادهای دولتی را از مهم ترین استراتژی های شرکت بین المللی توسعه ساختمان برشمرد.

مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه ساختمان با تاکید بر اینکه سیاست مجموعه اتمام پروژه های نیمه ساخته بوده و در عین حال برنامه ریزی برای توسعه فعالیت ها در دستور کار قرار دارد، اظهار داشت: تلاش مان این بوده که در پروژه هایی حضور یابیم که منافع خوبی از لحاظ سودآوری عاید مجموعه شده و همچنین برند شرکت با حضور در پروژه های ماندگار و ملی تقویت شود.

فرصت ها و تهدیدهای پیش رو

کامرانی در ادامه به فرصت ها و تهدیدهای پیش رو در بخش ساختمان اشاره کرد و گفت: سیاست های دولت در راستای بهبود وضعیت بازار املاک و مستغلات و خروج تدریجی بازار از رکود فعلی از طریق اعطای تسهیلات خرید و ساخت از سوی بانک ها، برنامه جامع و حمایتی دولت در جهت نوسازی بافت های فرسوده به ویژه در کلانشهرها، افزایش تقاضا در حوزه گردشگری و حمایت از سرمایه گذاری خارجی در صنعت ساختمان از جمله فرصت های مناسب در این صنعت می باشد.

وی اضافه کرد: این در حالی است که در مقابل مشکل نقدینگی در کشور، شرایط رکودی در صنعت ساختمان و پیش بینی کندی روند خروج از این رکود، وضعیت نامناسب بانک ها برای ارایه تسهیلات بلندمدت و افزایش هزینه های قانونی و قیمت مصالح ساختمانی به تبع افزایش نرخ ارز و به موجب آن افزایش هزینه های ساخت و ساز و کاهش سود شرکت های ساختمانی از جمله تهدیدهای پیش روی شرکت های فعال در این صنعت است.

ترکیب سهامداران عمده

کامرانی ترکیب سهامداران عمده شرکت را شرکت سرمایه گذاری زرین پرشیا با 47.65 درصد، شرکت صنعتی و بازرگانی غدیر با 24.49 درصد، شرکت سرمایه گذاری غدیر با 13.65 درصد، موسسه صندوق بیمه اجتماعی و روستاییان و عشایر با 7.28 درصد، شرکت سیمان سپاهان با 1.08 درصد و سایر سهامداران 5.84 درصد اعلام کرد.

برنامه کاهش هزینه های مالی

مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه ساختمان به معضلات این شرکت در سال مالی 96 اشاره کرد و گفت: متاسفانه تسهیلات بانکی هزینه های بالایی را به ما تحمیل کرد که با جلسات و پیگیری های صورت گرفته و کمک سرمایه گذاری غدیر توانستیم بخشی از بدهی به بانک انصار را تسویه کنیم.

برنامه های آتی

کامرانی برنامه های آتی شرکت بین المللی توسعه ساختمان را شامل افزایش سهم بازار از طریق تعریف پروژه ها با توجیه اقتصادی مناسب، برنامه ریزی جهت تقویت برند، مطالعه بر روی نیازهای بازار و تعریف پروژه های متناسب با آن، بررسی وضعیت شرکت های زیرمجموعه و ساماندهی آنها، پیگیری اجرای پروژه های جدید در قالب مشارکت یا تهاتر و پیگیری اتمام پروژه های فعلی اعلام کرد.

وی پیش بینی کرد در سال مالی 97 این شرکت بالغ بر 300 میلیارد تومان محصول برای عرضه در بازار خواهد داشت و به همین منظور تبلیغات لازم برای فروش این محصولات را از 2 ماه آینده شروع خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه ساختمان اولین پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به شهریور 97 را مبلغ 172 ریال اعلام کرد و گفت: امید است با برنامه ریزی های صورت گرفته برای فروش پروژه ها این میزان سود را محقق کنیم و چه بسا با تعدیل مثبت سود نیز مواجه شویم.

کد خبر 390689

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =