افزایش سرمایه با تسهیلات قرض‌الحسنه

افزایش سرمایه ۲۴۰۰ درصدی در "ونیرو" انجام خواهد شد

به گزارش بورس آنلاین برای اولین‌بار روشی جدید برای تامین مالی سهامداران خرد در فرآیند افزایش سرمایه به کار گرفته می‌شود که براساس آن نیمی از وجه مورد نیاز سهامداران خرد برای شرکت در افزایش سرمایه از طریق تخصیص تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد صفر تامین می‌شود.

عیسی حسین‌پناه مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری نیرو در نشستی خبری اوایل هفته جاری ، از  موافقت سازمان بورس برای افزایش 660 میلیارد تومانی سرمایه در دو مرحله از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی خبر داد .

حسین‌پناه با اشاره به واگذاری سهام مدیریتی «ونیرو» از سوی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه ملی به سرمایه‌گذاری ایران گفت: سهام مدیریتی شرکت سرمایه‌گذاری نیرو در اواخر سال ۱۳۹۵ توسط «شرکت سرمایه‌گذاری ایران» خریداری و مقرر شد ظرف حدود یک سال به اهداف کوتاه‌مدت تعیین شده از جمله تبدیل شرکت از سرمایه‌گذاری به شرکت هلدینگ و خرید کلیه دارایی‌ها و پروژه‌های نیروگاهی از سهامدار عمده دست یابد.

وی افزود : در این راستا شرکت سرمایه‌گذاری نیرو اقدام به عقد قرارداد خرید سهام شرکت توسعه مدیریت نیروگاهی ایرسا از سرمایه‌گذاری ایران کرد که از چندین شرکت در حال بهره‌برداری و در جریان ساخت در پرتفوی خود برخوردار است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری نیرو با بیان اینکه در جریان این نقل و انتقال بالغ بر ۸ هزار و ۶۵۰ میلیارد ریال دارایی منتقل شد، بیان داشت : این اقدام قبل از نقل و انتقال رسمی، توسط مجمع عادی به‌طور فوق‌العاده سهامداران مطرح و توسط مجمع با رعایت مفاد ماده ۱۲۹ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت مورد تصویب و تنفیذ قرار گرفت.

حسین‌پناه تصریح کرد : معادل 865 میلیارد تومان دارایی‌ انتقال داده ‌شده نیز معادل همین رقم بدهی برای شرکت ایجاد شد که برای تداوم فعالیت‌ها و حرکت شرکت در یک بستر اقتصادی و سودآور، افزایش سرمایه‌ با مدنظر قراردادن اهداف استراتژیک و برنامه‌های کوتاه‌مدت اجتناب‌ناپذیر بود . براین اساس افزایش سرمایه از ۴۰ میلیارد تومان به هزار میلیارد تومان معادل 2400 درصد به‌منظور تامین اهداف، در دستور کار شرکت قرار گرفت.

موافقت با افزایش سرمایه 700 درصدی

این مقام مسئول با برشمردن اقدامات صورت گرفته برای تحقق این افزایش سرمایه عنوان کرد: پس از ارائه گزارش افزایش سرمایه حسابرسی‌شده و درخواست صدور مجوز افزایش سرمایه از سازمان بورس اوراق بهادار، بررسی کارشناسانه گزارش افزایش سرمایه توسط کارشناسان این سازمان به منظور تکمیل اطلاعات و رفع ابهامات مرتبط صورت گرفت که درنهایت مجور سازمان بورس برای افزایش 700 درصدی سرمایه «ونیرو» در مرحله اول صادر شده است.

به گفته حسین‌پناه هلدینگ سرمایه‌گذاری نیرو مطابق با مجوز سازمان بورس می‌تواند سرمایه خود را از مبلغ ۴۰ میلیارد تومان تا میزان 700 میلیارد تومان از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی طی دو مرحله افزایش دهد. براین اساس در مرحله اول معادل 320 میلیارد تومان (۷۰۰ درصد) از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی این افزایش سرمایه تامین و در مرحله دوم به هیات مدیره اختیار داده شده سرمایه شرکت را تا مبلغ 700 میلیارد تومان (حدود ۱۱۹ درصد) از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی سهامداران افزایش دهد.

حداکثر ۵۰‌ درصد افزایش سرمایه از قرض‌الحسنه

وی اصلی‌ترین هدف شرکت سرمایه‌گذاری نیرو از این افزایش سرمایه را تسویه دیون ناشی از سرمایه‌گذاری شرکت در سهام شرکت‌ها و شرکت پروژه‌های نیروگاهی و اصلاح ساختار مالی شرکت‌های سرمایه‌پذیر و افزایش سرمایه آنها عنوان کرد و افزود: به منظور افزایش توانایی مالی بیش از 69 هزار سهامدار خرد برای شرکت در افزایش سرمایه، تسهیلاتی به صورت قرض‌الحسنه با شرایط ویژه طراحی شده که می‌تواند توانمندی سهامداران جزء و میزان مشارکت ایشان را افزایش داده و تداوم حضور ایشان به‌عنوان سهامداران شرکت و مزیت‌های آتی شرکت را برای ایشان تضمین کند.

حسین‌پناه با بیان اینکه طرح ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه به منظور شرکت در افزایش سرمایه برای اولین‌بار در بازار سرمایه انجام می‌شود، عنوان کرد: براساس مصوبه هیات‌مدیره شرکت سرمایه‌گذاری ایران به عنوان سهامدار عمده شرکت سرمایه‌گذاری نیرو و براساس توافق به‌عمل‌آمده فی‌مابین، سهامدار عمده موافقت کرده به کلیه سهامداران معادل حداکثر ۵۰‌ درصد منابع موردنیاز آنها برای شرکت در افزایش سرمایه از محل مطالبات خود از شرکت به‌عنوان قرض‌الحسنه تخصیص دهد.

وی با بیان اینکه تسهیلات تخصیصی به اشخاص واجد شرایط قرض‌الحسنه بوده و هیچ‌گونه هزینه‌ای برای شرکت و سهامداران نخواهد داشت، یادآور شد: سهامدار معادل مبلغ تسهیلات تخصیصی به ایشان آورده نقدی جهت شرکت در افزایش سرمایه‌ واریز می‌کند.همچنین مبلغ تسهیلات تخصیصی به هر شخص معادل مبلغ نقدی واریزی تا سقف ۵۰‌ درصد مبلغ موردنیاز برای مشارکت در افزایش سرمایه خواهد بود.

حق رای سهام به صورت مشروط

به گفته این مقام مسئول حداکثر مبلغ تسهیلات قابل تخصیص به هر سهامدار مالک سهام تا سقف دو هزار سهم معادل 700 هزار تومان خواهد بود و به سهامداران دارای بیشتر از ۲ هزار سهم حداکثر معادل تسهیلاتی برابر سهامداران دارای ۲ هزار سهم اختصاص خواهد یافت.

حسین‌پناه یادآور شد: کل سهام حاصل از اجرای طرح سهام حاصل از تسهیلات و آورده نقدی معادل آن از سوی سهامدار تا زمان تسویه کامل بدهی موضوع این طرح در وثیقه شرکت قرار خواهد گرفت. همچنین بدهی سهامدار بابت تسهیلات تخصیصی به ایشان از محل سود سهام سنوات آینده با واریز نقدی زودتر از موعد توسط سهامدار تسویه خواهد شد که در صورت واریز نقدی زودتر از موعد سهام در وثیقه بلافاصله آزاد می‌شود.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری نیرو با بیان اینکه حق رای این سهام در اختیار سهامدار خواهد بود، تصریح کرد: شرط تخصیص مبالغ مذکور اعلام تمایل و رضایت کتبی سهامدار ، واریز وجه نقد حداقل معادل آن و قبول سایر شرایط استفاده از آن مندرج در فرم طراحی شده برگه حق‌تقدم است.

کد خبر 390605

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =