۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۸
کارنامه مردود

اقدس قلی‌زاده، خبرنگار/ پرداخت سود به مشمولان و آزادسازی سهام عدالت پس از اتمام دوره ۱۰ ساله تقسیط دو مساله سر برآورده از دل این طرح است.

49 شرکت سرمایه پذیر سهام عدالت که ۳۵ شرکت بورسی و 14 شرکت غیربورسی هستند از سود مصوب حدود 4200 میلیارد تومانی سال مالی 95 تا امروزتنها 1200 میلیارد تومان به حساب ویژه سازمان خصوصی سازی واریز کرده وبا کسر مبلغ 400 میلیارد تومان افزایش سرمایه پیش بینی شده، 2600 میلیارد تومان برای فرصت دوماهه باقی مانده است.

هرچندرئیس سازمان خصوصی‌سازی به همکاری شرکت‌های سرمایه پذیر سهام عدالت ظاهرا خوش بین بوده و پیش بینی می‌کند تا پایان سال جاری مابقی سود حاصل شود اما اینکه این گروه از شرکت‌ها در فرصت 8 ماهه واریزسوداین مهم را به دقیقه 90 موکول کرده اند، نشانه خوبی نیست. نکته‌ای که پوری حسینی در نشست خبری 19 دی نیز تلویحا به آن اشاره داشت؛ «تمام سعی خود را برای پرداخت کل سود مشمولان خواهیم کرد اما شاید بخشی از آن به سال 97 موکول شود.»

رئیس سازمان خصوصی سازی درواکنش به این سوال که اگر شرکت‌ها بنا به هر دلیلی از این اقدام شانه خالی کنند مجموعه تحت مدیریت شما چه ابزارهای قانونی برای الزام آنها دارد تنها به این پاسخ بسنده کرد که؛ خوش‌بین هستیم شرکت‌ها همکاری لازم را داشته باشند درصورتی که این مهم را انجام ندهند ابزارهای قانونی نزد سازمان برای گرفتن سود وجود دارد.

تکان ارزشی

 ارزش روز شرکت‌های حاضردر سبد سهام عدالت که در مقطع واگذاری 266 هزار و 363 میلیارد ریال بوده امروزحدود 568 هزار میلیارد ریال برآورد می‌شود.هرچند درنتیجه این رشد ارزش سهم یک میلیون تومانی با تکان ناچیزی به 2 میلیون و 400 هزار تومان رسیده اما درکناررشد آرام ارزش، شرکت‌ها کارنامه درخشانی در پرداخت سود سال مالی 95 نداشته اند.

بنابر جدول مجموع سودهای مربوط به عملکرد شرکت‌های سرمایه پذیر سهام عدالت قابل واریز به حساب مشمولان تا 20 دی 96 از میان 49 شرکت 7 شرکت که بیشتر درصنعت پتروشیمی فعال هستند تسویه کرده،یک شرکت کل مبلغ سود را به افزایش سرمایه اختصاص داده، 13 شرکت هیچ سودی پیش بینی نکرده اند،یک شرکت در مقابل کل مبلغ سوداسناد مالی ارائه کرده،14 شرکت که بیشترین تولید سود از این گروه انتظار می‌رود ریالی واریزی نداشته‌اند و 13 شرکت هم درصد کمی از رقم سود مصوب را پرداخته اند.

 

  • شماره ۲۳۲ هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه۵
کد خبر 390543

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =