افزایش عرضه های سهامداران ریسک گریز

صف خرید نمادهای وسبحان، سدبیر و بساما، صف فروش نمادهای ونیکی و واعتبار و نوسانات مثبت نمادهای اتکام، ولملت، وسینا، بپاس، وبملت، وتوسم، اتکای، وتوصا، پارسیان و سرچشمه در بازار امروز و درگروه های کم حجم و متعادل بانکی، بیمه ای، لیزینگی و سرمایه گذاری نمایان تر بود، در اواخر بازار نیز جهش قیمتی، رشد ۱۰ درصدی و تشکیل صف خرید نماد انرژی۳ قابل توجه بود.

گروه خودرویی با توجه به در پیش بودن تصمیم مهم رئیس جمهور امریکا پیرامون توافقنامه بین المللی برجام، با عقب نشینی محسوس خریداران، افزایش عرضه های سهامداران ریسک گریز، کاهش قیمت اکثر نمادهای گروه مذکور و در نهایت معاملاتی منفی مواجه شدند که در این بین دادوستدهای مثبت نمادهای خنصیر، خلنت و ختور قابل توجه بود در آنسو و به جز نماد های حپارسا و حریل که مثبت بودند، سایر نمادهای گروه حمل و نقل اکثرا متعادل و منفی دنبال شدند که در ادامه بازار، نماد حریل با افزایش تقاضا به صف خرید رسید همچنین سرمايه گذاري صنعت پتروشيمي ساختمان خليج فارس با نماد وپسا فردا در تابلو پايه ج بازار پايه فرابورس ايران گشايش خواهد یافت که توجه به مواری زیر ضروری می باشد: نمادهاي درج شده در تابلوي پايه ج، صرفا در روزهاي شنبه، دوشنبه، چهارشنبه قابل معامله می باشند و محدوديت حجمي هر سفارش در نماد مذكور، ۵۰،۰۰۰ سهم تعيين شده است. صندوق پس‌انداز کارکنان راه‌آهن در اطلاعیه ای اعلام کرد: شرکت راه آهن حمل ونقل طی پنج سال گذشته ضمن حضور در بخش های مختلف بازار ریلی موفق به توسعه فعالیت‌ها و افزایش سهم بازار و سودآوری شده و در همین راستا مدیریت موسسه به منظور دستیابی به منابع مالی جدید جهت توسعه فعالیت‌های شرکت و افزایش آن در بازار حمل ونقل ریلی شرایط لازم را برای ورود شرکت راه آهن حمل ونقل (سهامی عام) به بورس فراهم کرده است .عرضه این سهام در دی سال جاری صورت می‌گیرد.

گروه منفی ماشين آلات و تجهيزات با صف خرید نماد لبوتان و معاملات مثبت نماد لخزر، لسرما و تپمپی دنبال شدند در آنسو و به جز نمادهای اوان، مفاخر و فن آوا که متعادل بودند، سایر نمادهای گروه آی تی و انفورماتیک اکثرا متعادل و مثبت دنبال شدند که در این میان نمادهای مرقام و مداران از اقبال بیشتری برخوردار بودند.

صف خرید نمادهای وسبحان، سدبیر و بساما، صف فروش نمادهای ونیکی و واعتبار و نوسانات مثبت نمادهای اتکام، ولملت، وسینا، بپاس، وبملت، وتوسم، اتکای، وتوصا، پارسیان و سرچشمه در بازار امروز و درگروه های کم حجم و متعادل بانکی، بیمه ای، لیزینگی و سرمایه گذاری نمایان تر بود، در اواخر بازار نیز جهش قیمتی، رشد ۱۰ درصدی و تشکیل صف خرید نماد انرژی۳ قابل توجه بود. درگروه های شیمیایی، پالایشگاهی و روانکارها معاملاتی اکثرا متعادل در جریان بود در این میان صف خرید نمادهای شلعاب و شتوکا در کنار معاملات مثبت نمادهای جم، پاکشو، شفن، شخارک، پترول، شراز، شرانل و زاگرس(به دلیل ادامه رشد قیمت جهانی متانول) چشم نوازی می کرد. نائب رئیس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: این کمیسیون تصمیم گرفت با توجه به وضعیت اقتصادی مردم و رکود اقتصادی، حامل های انرژی برای سال آینده گران نشود. در پایان معاملات نیز شاخص کل متاثر از معاملات منفی نمادهای فارس، فولاد و خودرو با افت حدود ۱۸۳ واحدی به ارتفاع ۹۶,۱۴۹رسید که در این بین نمادهای فملی، شخارک و جم بیشترین تاثیر مثبت را ایجاد کردند.

درگروه های فلزی و معدنی در شروع بازار، نماد زنگان به دليل نوسان قيمت بيش از ۲۰ درصد طي ۵ روز معاملاتي متوالي متوقف شد، با ادامه رشد قیمت فلز روی در بازارهای بین المللی (گذشتن از سقف قیمت تاریخی ۱۰ ساله، عمدتا به دلیل ادامه کاهش استراتژیک ذخایر بورس های تاثیر گذار لندن و چین)، طبق انتظار گروه روی شروعی مثبت و پرتقاضا را تجربه کرد تا جایی که اکثرا صف خرید و یا تا آستانه صف خرید شدن پیش رفتند اما در اواخر بازار اکثرا متعادل به کار خود پایان دادند. نماد فرآور پس از اعلام تعدیل مثبت ۴۴ درصدی و شفاف سازی و توضیحات تکمیلی با رشد حدود ۷٫۵ درصدی مورد بازگشایی قرار گرفت و در پایان معاملات نماد فزرين جهت برگزاري مجمع عادي بطور فوق العاده صاحبان سهام متوقف شد.

درگروه ساختمانی که اکثرا معاملاتی متعادل و منفی داشتند، ادامه رشد بسیار سریع و البته پرریسک نمادهای بازار پایه گروه نظیر وثخوز، ثزاگرس، ثتوسا و ثنور قابل توجه بود. در پايان معاملات امروز نمادهای بكاب و چافست جهت برگزاري مجامع عادي ساليانه تصويب صورت هاي مالي متوقف شدند.

 

  • منبع: کارگزاری آبان
کد خبر 390502

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =