آغاز صادرات آهن و فولاد ارفع از سال جاری

معاون بازاریابی و فروش شرکت آهن و فولاد ارفع معتقد است: زنجیره صنعت فولاد پیوسته بوده و هر قسمتی که ضعیف شود مانند یک دومینو به قسمت دیگر منتقل می‌شود و باعث ایجاد اختلال در کل سیستم خواهد شد در نتیجه باید با تعامل و اقدامات اصولی شرایطی فراهم نمود که بتوان حافظ منافع کل دست اندرکاران در صنعت فولاد در سطح ملی بوده و باید رقابت ها و مذاکرات سازنده باشد نه مخرب و منفی.

ارزیابی شما از بیست و یکمین کنفرانس آهن و فولاد متال بولتن در دبی که اخیرا برگزار شد، چیست؟

 

کنفرانس متال بولتن جایگاهی است که بدلیل حضور صاحب نظران و صنعتگران و تجار صاحب نام دارای سطح بالایی است و تبادل نظر فنی و تکنیکال و بررسی مسائل خرید و فروش در آن همواره نظرها را به خود جلب می نماید و در مقایسه با دوره‌های گذشته با توجه به شرایط حال حاضر بازار فولاد دارای اهمیت ویژه ای بوده است . با توجه به حضور شرکت‌های بزرگ و تاثیر گذار بحث و تبادل نظر، ارائه روشهای خدماتی تعیین سطح قیمتهای خرید و فروش و همفکری در این کنفرانس باعث می شود سطح کیفی مطلوبی ایجاد شود .

از نظر بازاریابی و فروش که در چنین مذاکراتی به انجام می‌رسد و باتوجه به وجود اطلاعات کافی مذاکرات پایه گذار سطوح قیمت فعلی خواهد بود . همانطور که مستحضرید قیمت‌ها در سطح بین المللی با تغییراتی همراه بود ومذاکرات هیت ها و تصمیم گیری در این زمینه تاثیرات بسیار بااهمیتی در بازار از خود بجا می گذارد . از شرکت‌های ایرانی حاضر در این جمع هم باید تشکر کرد که زحمات خود را به عنوان نمایندگان صنعتگران ایرانی معرفی نمودند و با ارائه ره آوردهای خود سبب ساز عرضه محصولات تولیدی در بازار جهانی هستند . امیدوارم در داخل کشور خودمان نیز بتوانیم کنفرانس‌هایی را در این سطح کیفی برگزار نماییم .

وضعیت ۸ ماهه فولاد ارفع به چه صورت بود؟

از اواخر سال ۹۵ با توجه به چشم‌انداز و برنامه‌ای که در شرکت و توسط مدیریت عامل محترم ترسیم شد، صادرات محصول نیز در این برنامه لحاظ گردید. از بهمن و اسفند سال ۹۵ ساختار اجرایی این برنامه در شرکت پیاده سازی شد و انجام مذاکرات و نشست‌هایی لازم با خریداران و مطالعه بازار خارجی آغاز گردید . در سال ۹۶، فعالیت را در بخش صادرات اجرائی نمودیم .

خوشبختانه با برنامه‌ریزی و اقدامات جدی صورت گرفته، توانستیم در اوایل سال ۹۶ در بازارهای بین المللی حضور داشته باشیم و در حال حاضر شرکت ارفع یک شرکت نام‌آشنا در بازارهای برون‌مرزی از نظر فروش شمش فولادی می باشد و توانسته است گریدهای متنوعی را تولید و صادر نماید و بسیاری از خریداران که در این کنفرانس حضور دارند ، محصولات صادر شده شرکت ارفع را به خوبی می شناسند . امروز از حضور در این کنفرانس بعنوان یک عضو از خانواده صنعت فولاد کشور حاضریم و نتیجه زحمات مدیریت و همکاران عزیز خود را به متقاضیان بین المللی معرفی نمودیم. متقاضیان نیز با آگاهی از سطح توان فنی و قابلیهای موجود با ما وارد مذاکره می‌شدند. در بخش فروش داخلی نیز هم همانند گذشته فعال بوده ایم و علیرغم وجود مشکلات بسیار زیاد محصولات خود را با بهترین شرایط کیفی در بازار داخلی عرضه می نمایم و در بخش تولید نیز با برنامه ریزی و ایجاد ساختارهای لازم و وجود پتانسیل های موجود و حضور همکاران مجرب موفق به تولید شمش های کیفی و آلیاژی بوده ایم .

امیدواریم با فعال شدن بخش‌های عمرانی و زیرساختی و رونق در بخش ساخت و ساز و تدوین برنامه های لازم اقتصادی توسط دولت محترم مصرف سرانه فولاد در کشور افزایش پیدا کرده و بتوانیم اقدامات عملیاتی خود را بهتر به انجام برسانیم. در سال جاری که سال اقتصاد مقاومتی، اشتغال‌زایی و تداوم فعالیت صنعتی نام گذاری شده سرلوحه عملیاتی در شرکت ارفع این موضوع می باشد و امیدوارم با تعامل تمامی دست اندرکاران درکلیه سطوح به صورت منسجم اقدام گردد زیرا صنعت فولاد زیر بنایی بوده و هر قسمتی که ضعیف شود مانند یک دومینو این ضعف به قسمت دیگر منتقل می‌شود. در نتیجه باید دست به‌ دست هم داد تا بتوانیم حافظ منافع ملی باشیم. رقابت باید سازنده باشد نه منفی. امیدوارم این موضوع نهادینه شود .

در سال جاری سعی شده در شرکت ارفع از تمامی ظرفیتهای موجود به بهترین شکل استفاده شود و صرفه جویی های لازم ادامه تحقق بخش اقتصاد مقاومتی به انجام رسد . امروز اگر صنایع فولادی با یکدیگر تعامل داشته باشند، می‌توان این بحران را پشت سر گذارد اما شرط آن تعامل و حفظ منابع ملی است. باید بدانیم برای رسیدن به چشم‌انداز سال ۱۴۰۴ با برنامه ریزی وخلق فرصت در بازارهای جهانی انجام اقدمات اصولی اشتغال زائی و تولید را توسعه داد و به اهداف مربوطه رسید .

نظر شما درباره کاهش تعرفه چیست؟

کاهش تعرفه همانطور که سایر کارشناسان و مسئولین نیز مطرح نمودند ، در سال جاری که موظف به رعایت شرایط اقتصاد مقاومتی و اشتغال‌زایی هستیم باید با تعمق بیشتری مورد ارزیابی و عمل قرار می گرفت . کاهش تعرفه تبعاتی به همراه دارد. امیدواریم اتخاذ این تصمیم باعث بروز مشکلات بیشتر و ایجاد لطمه در زنجیره فولاد نشود و مصالح تمامی زیر مجموعه ها را در آن پیش بینی نموده باشند . نباید به این موضوع به صورت صنفی نگریست زیرا دارای تبعات بسیار وسیعی است در حال حاضر شاهد هستیم بخش ذوب کشور دارای نیروی کار بسیار زیادی است و در اشتغال زایی مستقیم و غیر مستقیم بسیار دارای اهمیت است و وضع سیاستهای این چنینی به این بخش نباید آسیبی به این مجموعه وارد نماید . امیدوارم با توجه به شرایط فعلی اتخاذ تصمیمات با لحاظ نمودن تمام شرایط مورد توجه و تحلیل قرار گیرد تا با اجرای آن سایر بخشها دچار بحران نشود .

 

  • منبع: نواروران امین
کد خبر 390291

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =