۲۵ درصد ارزش خودروسازان در اختیار ایران خودرو

هفته نامه بورس: طی یک هفته کاری اخیر حدود ۱۵ درصد به ارزش دارایی سرمایه‌گذاران بر روی سهام ایران خودرو افزوده شد.

در این مدت قیمت سهام این شرکت از 260 تومان به بیش از 300 تومان رسید تا سهامداران این شرکت شاهد رشد قیمت مناسبی در جمع خودروسازان بورس شوند. در این دوره کاری بیش از 175 میلیون سهم ایران خودرو در 12000 بار معامله به نام خریداران جدید این شرکت تغییر مالکیت یافت تا سرمایه‌گذاران بر روی این سهم طی یک هفته کاری گذشته حدود 15 درصد به ارزش سرمایه‌گذاری‌شان اضافه شود.

 

ایران خودرو در صدر خودروسازان

سهام گروه خودروسازان بورس که متشکل از 32 شرکت فعال در حوزه ساخت و تولید خودرو است در حال حاضر ارزشی بالغ بر 164 هزار و 300 میلیارد ریال دارد که   بیش از 25 درصد از این میزان به شرکت ایران خودرو اختصاص یافته است. بر اساس این گزارش سهام ایران خودرو با ارزشی بالغ بر 44 هزار و 870 میلیارد ریال، این شرکت را در صدر خودروسازان نشاند. در این میان سایپا با 40 هزار میلیارد ریال و پارس خودرو با حدود 20 هزار میلیارد ریال رتبه‌های دوم و سوم را در اختیار دارند. همچنین شرکت‌های گروه بهمن، آهنگری تراکتورسازی، سرمایه‌گذاری رنا و گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص دادند.

برآورد 8/4 هزار میلیارد ریال سود خالص

صنعت خودرو به عنوان یکی از موثر ترین سهام بورس که تعداد قابل ملاحظه‌ای از سرمایه‌گذاران و سهامداران فعال در بورس را به خود اختصاص داده است برای سال مالی جاری برآورد کرده تا برای سال مالی جاری حدود 522 هزار میلیارد ریال درآمد کسب کند. بنابر گزارش ارایه شده از سوی شرکت‌های خودروساز بازار سهام، از این میزان درآمد برای سال مالی جاری، 33 هزار و 840 میلیارد ریال سود عملیاتی است که حاصل آن کسب 4 هزار و 859 میلیارد ریال سود خالص خواهد بود. بر این اساس از درآمد پیش‌بینی شده برای صنعت خودرو در بازار سهام، ایران خودرو با برآورد 252 هزار و 572 میلیون ریال، سایپا با 116 هزار و 183 میلیارد ریال و پارس خودرو با 61 هزار و 682 میلیارد ریال به ترتیب، بیشترین میزان درآمد را به خود اختصاص داده اند.

نمودار زیر نشان‌دهنده سهم شرکت‌های حاضر در گروه خودروسازان بورس از نظر ارزش روز سهام این شرکت‌ها در تاریخ 22 آذرماه امسال است.

 

  • شماره ۲۲۸ هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه ۳
کد خبر 390204

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =