بر مدار خودرو با طعم هیجان «‌های وب» و «شپنا»

شهلا حیدری، تحلیلگر بنیادی آوای آگاه

شاخص کل بورس در پایان هفته گذشته نسبت به قبل، 1536واحد رشد کرد و کانال 92 هزار و 600 واحدی را درنوردید، حجم معاملات با رشد 353 میلیون سهمی به بیش از 1260 میلیون سهم رسید. ارزش معاملات نیز 100 میلیارد تومان ارتقا یافت و به 311 میلیارد تومان رسید. آیفکس نسبت به هفته قبل خود حدود 17 واحد به جلو رفت و مرز 1030 واحدی را رد کرد. حجم معاملات 322 میلیون سهم  افزایش یافت و ارزش معاملات نیز با رشد 265 میلیارد تومانی به 404 میلیارد تومان رسید.

 

معاملات در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، فراز و نشیب‌های زیادی داشت حتی می‌توان گفت پر خبر و حاشیه بود. از بازگشایی‌های وب و دلبری‌های صف خریدش گرفته تا تعدیل‌های مثبت و خوش خبری شپنا! البته در صدر اخبار، زدودن غبار از گروه خودرویی بود. با افزایش بهای دلار و تضعیف کامودیتی‌ها، فلزات کمتر از سایر گروه‌ها دیده شدند. هر چند نمی‌توان از معاملات مطلوب و چشم نواز فولاد در پایان هفته غافل شد. افزایش تقاضا برای فولاد و به دنبال آن زغال‌سنگ، نمادهای فولادی و زغال سنگی را مورد توجه قرار داد. هیجان روی نماد فایرا مانند گذشته، حبابی بود و یک روز پر حجم و پر تقاضا و روز دیگر با صف فروش همراه بود.

در گروه پتروشیمی، زاگرس که شاگرد اول این گروه بود با افزایش بهای متانول بار دیگر درخشیده و این بار با بازگشایی خود در دامنه مثبت 2 درصد در مرز 2900 تومانی، لبخند به لبان سهامداران این سهم آورد. بازدهی 50 درصدی در مدتی محدود، با اهرم نرخ دلار و متانول، دستاوردی خوب برای این سهم و گروه مربوطه است.

در اواسط هفته پیش، نماد خودرو به دلیل ارائه اطلاعات از مزایده  سهام  خود ایران خودرو در زیر مجموعه‌ها  متوقف شد. در این میان شنیده ‌شد، شرکت  سرمایه‌گذاری سمند به وکالت از نگار نصر قصد واگذاری 15.85% از سهام  ایران خودرو را دارد. این خبرخوبی برای نماد خودرو  به شمار می‌‌رفت البته نماد کروز به عنوان خریدار برجسته است همچنین صندوق تثبیت بازار‌سرمایه که با سرمایه اسمی یک میلیارد تومانی و تزریق منابع از چند محل از 18 مهر با هدف حمایت از سهامداران و پیشگیری از نوسانات شدید آبازار غاز به کار کرده، مالک حدود یک درصدی ایران خودرو بوده و در نظر دارد به منظور روان‌سازی این سهم، اقدام به عرضه تدریجی کند البته معاملات این گروه  رفته رفته با افزایش تقاضا همراه شد تا بار دیگر لیدر سنتی به چشم سهامداران بیاید. نماد وساپا نیز بدنبال معاملات مثبت گروه خودرو مورد توجه قرار گرفت. اوج اتفاق‌ها روز سه شنبه بود که چندین خبر به بازار هجوم آورده و شاخص را بیش از 1000 واحد رشد داد. خبری از جنس معافیت مالیاتی تجدید ارزیابی دارایی‌ها، چندین نماد از جمله شپترو را مورد توجه قرار داد. هرچند این خبر تایید نشده و فعلا جوی از آن روی بازار هنوز مشاهده می‌شود.

کچاد نیز با شنیده‌های کاهش نرخ بهره مالکانه دو روزی با صف خرید سپری کرد. خبر افزایش بهای بنزین تا 1500 تومان، نگاهها را به سمت تاپیکو برگرداند و در نهایت اخبار بلوک خودرو و «های وب» توانست این دو نماد را در سه شنبه متاثر و کل گروه را با خود همراه کند.معاملات هفته گذشته غالبا بر مدار خودرو چرخید؛. تعدیل مثبت 49 درصدی شپنا، توانست سایر نمادهای گروه را با خود همراه کرد. افزایش بهای نفت نیز به این جو دامن زد و در نهایت نقدینگی با همیاری دو لیدر و رقابت تنگانگ آنها به بازار جریان پیدا کرد.

 

  • شماره ۲۲۸ هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه ۲
کد خبر 390202

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =