آپ فقط تراکنشی نیست

انتشار اخباری درباره تغییر نظام کارمزد شاپرکی، فضای کسب ‌و‌کار پرداخت الکترونیک و معاملات سهام این گروه را در روز جاری تحت تاثیر قرار داد.

بر اساس گزارش بورس آنلاین، سعید جهانشاهلو، معاونت مالی شرکت آسان پرداخت پرشین، درباره نامه شاپرک و تغییرات در نظام کارمزد گفت: این نامه، توصیه شاپرک به همه شرکت‌های PSP بوده، چرا که بخش قابل توجهی از درآمد بیشتر این شرکت‌ها از طریق همین کارمزدها محقق می‌شود. اما تغییرات در نظام کارمزد تاثیر با اهمیتی در روند سودآوری و درآمدی "آپ" ندارد و شرکت سیاست خود که جُدا و محدود سازی منابع کارمزدی از سایر منابع درآمدی است را با قدرت ادامه می‌دهد.

وی در ادامه گفت: موضوع در حال حاضر، میزان دریافت یا کاهش کارمزد نیست بلکه موضوع این است که این کارمزدها از چه کسانی دریافت شود. در سال‌های گذشته ابتدا کارمزدها از بانک‌های صادر کننده کارت دریافت می‌شد سپس این روند تغییر کرد و در حال حاضر بانک‌های پذیرنده این کارمزدها را پرداخت می‌کنند. برنامه این است که منبع اخذ درآمد را تغییر بدهند و ارکان مختلف تراکنش شامل؛ بانک صادر کننده کارت، بانک پذیرنده، پذیرندگان (مغازه دار) و مشتری باید این منبع را تامین کنند که با توجه به اینکه شرکت‌های PSP ارائه دهنده خدمات پرداخت هستند، طبیعتا امکان تحمیل هزینه به ارائه دهنده خدمت چندان متصور نیست.

به گفته وی، با روندی که شرکت در پیش گرفته حتی اگر درآمدهای کارمزدی تغییر هم نکند در سال‌های آتی سهم کوچک‌تری از سرفصل‌های درآمدی آسان پرداخت را به خود اختصاص خواهد داد، همچنان که در حال حاضر با توجه به ارائه خدمات جدید در اپلیکیشن آپ، سهم درآمدی کارمزد از درآمدها روز به روز در حال کاهش است و اگر کسری کارمزد وجود داشته باشد، نه‌تنها چشم‌گیر نیست بلکه به‌راحتی با توسعه فروش خدمات جدید قابل جبران هم خواهد بود.

جهانشاهلو در پایان گفت: تراکنش‌ها تنها بخشی از درآمدهای آسان پرداخت محسوب می‌شود و همه درآمد ما نیست. تفاوت ما با سایر شرکت‌ها در همین است که فعالیت‌های پشتیبانی، اپلیکیشن و خدمات نوینی همچون فروش بیمه، بلیط قطار و همچنین خدمات دیگری شامل فروش ‌شارژ، اینترنت و جمع‌آوری قبوض خدماتی از در آمدهای پایدار دیگری است که وابسته به تراکنش نیست هرچند که از محل تراکنش آن‌ها نیز کسب درآمد می‌کنیم. به هر حال نظام‌های پرداخت در حال بازنگری است ولی نه صحبتی از قطع شدن کارمزد آن است و نه اینکه از محل فعالیت‌های‌مان و شناسایی آثار مالی تعدیلی ندهیم؛ چرا که ما درآمدهای دیگری از محل اینگونه خدمات داریم که در صورت افزایش سهم بازار و رشد درآمد از بابت این درآمدها که وابسته به تراکنش هم نیستند،  تعدیلاتی خواهیم داشت و نمی‌توان این تعدیلات را از بازار مخفی کرد.

کد خبر 389724

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =