فراهم شدن فرصت مغتنم برای جذب سرمایه های سرگردان در بورس

بورس آنلاین: ورود هر چه بیشتر نهادهای مالی درخصوص راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری طلا ، کاهش ریسک سرمایه گذاری و تنوع سازی لازم در ابزارهای تامین مالی برای سرمایه گذاران فراهم می سازد.

به گزارش خبر نگار ما ، حبیب رضا حدادی مدیر عامل شرکت تامین سرمایه امید با بیان این مطلب  شنبه هفته جاری در مراسم آغاز پذیره نویسی دومین صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر سکه طلا"صندوق سرمایه‌ گذاری زرافشان امید ایرانیان" گفت: باید بیش از پیش نهادهای مالی به این حوزه ورود پیدا کنند و بسترهای زیادی فراهم شود تا بازار سرمایه متنوعی برای سرمایه گذاران داشته باشیم.حدادی  در رابطه با مزایای صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر کالا و به خصوص صندوق زرافشان امید ایرانیان افزود :  مزایای این صندوق از دوجنبه قابل بررسی است؛ مزایایی که برای سرمایه گذاران دارد و مزایایی که برای بازار سرمایه به طور عام ایجاد می شود .

عاملی برای توسعه  ابزارهای موجود در بازار

وی  با بیان اینکه بازار سرمایه به خصوص بورس کالا در ایران بسیار جوان است، تصریح کرد : هر چقدر به سمت توسعه بازارهای مالی حرکت کنیم بیشتر می توانیم پایه های اقتصاد خود را از درون محکم کرده و در مقابل تکانه های خارجی استوار باشیم. البته در این روند ،  تاسیس صندوق هایی از این دست علاوه بر  افزایش اندازه  ، توسعه  ابزارهای موجود در بازار سرمایه را هم به دنبال دارد .

رصد کشف قیمت توسط تمامی بازیگران بازار

حدادی  با تاکید بر اینکه  مدیریت موجود در این صندوق ها مدیریت حرفه ای و فعال است و باعث می شود با تجمیع  منابع خرد ، از بروز رفتارهای هیجانی پرهیز شود  اظهار داشت : مزیت دیگر این گونه از صندوق های سرمایه گذاری برای بازار سرمایه، ایجاد شفافیت است.  همچنین کشف قیمت موضوع مورد معامله صندوق با توجه به تعدد بازیگران و حجم معاملات به صورت منطقی تری صورت می گیرد و این کشف قیمت توسط تمامی بازیگران بازار رصد می شود.

امکان افزایش شفافیت در بازار

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه امید با بیان اینکه عملیات صندوق های سرمایه گذاری نیز تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار قرار داشته و وضعیت مالی و عملکردی آن نیز علاوه بر افشاء در تارنما توسط موسسات حسابرسی مورد نظارت و ارزیابی قرار می گیرد، گفت: بنابراین هم در بعد عملکردی و هم در بعد کارکردی این صندوق ها موجب افزایش شفافیت در بازار خواهند شد.

ابزاری مطمئن برای ذخیره ثروت

حدادی  در رابطه با مزایای صندوق ها ی سرمایه گذاری طلا برای سرمایه گذاران اعلام کرد :  اگر چه این صندوق ها در ایجاد انعطاف در سرمایه گذاری موثر هستند.اما طلا دارایی هست  که همبستگی کمی با سهام و اوراق بهادار با درآمد ثابت دارد و نماینده ای برای ذخیره ثروت محسوب می شود.

نقد شوندگی واحدهای سرمایه گذاری

 وی افزود : از همین رو سرمایه گذاران می توانند با انگیزه های  کسب بازدهی و کاهش ریسک بر روی این کالا سرمایه گذاری کنند.  همچنین صندوق زرافشان امید ایرانیان به سرمایه گذاران این امکان را می دهد که ضمن بهره مندی از مزایای فوق از بابت نقد شوندگی واحدهای سرمایه گذاری خود نیز آسوده خاطر باشند.

کسب بازدهی در مواقع صعود و نزول قیمت سکه طلا

مدیر عامل تامین سرمایه امید ،  نکته بسیار مهم در ساختار صندوق های مبتنی بر سکه طلا را ،  امکان استفاده از ظرفیت های ابزارهای مشتقه بر شمرد و گفت : این  بدین معنی است  که سرمایه گذاران در مواقع صعود و نزول قیمت سکه طلا،  امید به کسب بازدهی در این صندوق خواهند داشت؛ البته در این روند استفاده از قراردادهای آتی و اختیارات معامله ،امکان معاملات دو سویه را به صورت غیر مستقیم به سرمایه گذاران خواهد داد.

عدم نیاز به داشتن سرمایه های بزرگ

حدادی با   بیان اینکه ممکن است این سوال مطرح شود که سرمایه گذاران می توانند با سرمایه گذاری مستقیم در سکه طلا و مشتقات مالی آن از مزایای مشابهی بهره مند شوند ، پس دیگر چه نیازی به سرمایه گذاری در صندوق طلا است افزود  :اگر چه  درمرحله  اول مدیریت موجود در صندوق های سرمایه گذاری مدیریت حرفه ای است اما در مرحله  دوم صندوق های سرمایه گذاری در مقایسه با سرمایه گذاری انفرادی از مزیت های ناشی از صرفه جویی نسبت به مقیاس بهره می برند و سرمایه گذاران برای کسب سود ناشی از نوسان قیمت سکه طلا نیاز به داشتن سرمایه های بزرگ ندارند.

مرتفع شدن ریسک نقد شوندگی دارایی

مدیرعامل تأمین سرمایه امید در بیان ارکان این صندوق تصریح کرد : درصندوق زرافشان امید ایرانیان که از این پس با نماد"زر" شناخته خواهد شد شرکت تامین سرمایه امید به عنوان موسس، مدیر و بازارگردان فعالیت می کند. به گفته حدادی،  متولی صندوق موسسه حسابرسی و خدمات مدیریت رهبین، موسسه حسابرسی شاخص اندیشان به عنوان حسابرس و شرکت کارگزاری بانک سپه به عنوان کارگزار این صندوق فعالیت دارند.   همچنین  سرمایه‌گذاران می‌توانند با مراجعه به تمامی  کارگزاری‌های عضو بورس کالا در سراسر کشور و اخذ کد معاملاتی نسبت به خرید واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق زر افشان امید ایرانیان، اقدام کنند.مدیر و بازارگردان صندوق زرافشان امید ایرانیان گفت :  باید پذیرفت  سرمایه گذاری انفرادی ریسک نقد شوندگی دارایی را به همراه دارد؛ در صورتی که این موضوع در صندوق طلا با وجود بازارگردان مرتفع شده  است. وی تاکید کرد : راه اندازی صندوق های کالایی مبتنی بر طلا فرصت مغتنمی است که می تواند  زمینه مناسب را برای هدایت و جذب منابع سرمایه گذاران  و سرمایه های سرگردان ، در بورس و بازگشت اعتماد به بازار سرمایه فراهم سازد .

فراهم بودن زیرساخت های لازم برای راه اندازی صندوق های طلا

راحت ترین ابزار برای سرمایه گذاری در حوزه طلا، صندوق های کالایی است و با توجه به اینکه قیمت جهانی اونس و نرخ ارز روی این بازار اثرگذار است، برای پوشش نوسانات نرخ ارز می توان از این ابزار استفاده کرد

بر پایه این گزارش حامد سلطانی نژاد مدیر عامل بورس کالای ایران  در مراسم آغاز پذیره نویسی صندوق سرمایه‌ گذاری قابل معامله زرافشان امید ایرانیان با بیان این مطلب تاکید کرد : رونق بازار سپرده کالایی به فعالان و بازارگردان های تخصصی نیاز دارد که صندوق های سرمایه گذاری کالایی هر دو نقش را ایفا می کنند. البته  در همین راستا این صندوق ها برای رونق بازار سپرده کالایی لازم و ضروری است . سلطانی نژاد با بیان اینکه زیرساخت های لازم برای راه اندازی صندوق های طلا در بورس کالا ایجاد شده گفت در سال جاری اولین صندوق سرمایه گذاری با پشتوانه طلا به عنوان صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای لوتوس در بورس کالای ایران راه اندازی و پذیره نویسی  دومین صندوق طلا پذیره نویسی با مدیریت تامین سرمایه امید از اوایل هفته جاری آغاز شد .

ضرورت فرهنگ سازی و آموزش به فعالان بازار طلا

مدیر عامل بورس کالای ایران  با بیان اینکه فعالیت بازارگردان ها در زمان رونق معاملات می تواند به نوعی بازار را بیمه کند، تصریح کرد: در ابتدای راه اندازی بازار آتی  سکه که از سال ۸۷ آغاز شد، شک و تردیدهایی نسبت به امکان توسعه این بازار وجود داشت؛ اما امروز گردش مناسب معاملات آن نشان می دهد که در بازار طلا پتانسیل بالایی وجود دارد و اگر حضور صندوق های کالایی مبتنی بر طلا توسعه یابد، شاهد بزرگ شدن بازار سرمایه خواهیم بود.وی افزود :ابتدا  باید سرمایه گذاران به منظور شکل گیری این بازار حضور داشته باشند که برای تحقق این امر لازم است اقدامات موثری در خصوص فرهنگ سازی و آموزش به فعالان بازار طلا صورت بگیرد.

شرایط مطلوب برای توسعه ابزارهای مالی

سلطانی نژاد با اشاره به وجود قدرت اهرمی در بازار مالی همراه با ابزارهایی همچون فیوچرز و آپشن، افزود : طی سال گذشته برای بیش از ۳۰ میلیون قطعه سکه در بازار آتی موقعیت خرید وجود داشت که بیان گر این است که پتانسیل بالایی در این حوزه وجود دارد و شرایط خوبی مهیاست تا ابزارهای مالی در این بخش توسعه یابد. همچنین  با گواهی سپرده سکه طلا، امکان خرید و فروش اینترنتی نیز برای سرمایه گذاران وجود دارد.

 

.

 

 

 

کد خبر 389716

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =