صندوق پروژه آرمان پرند مپنا هفته آینده پذیره‌نویسی می‌شود

این صندوق با همکاری گروه مپنا و شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی راه‌اندازی می‌شود. این شیوه تامین مالی از مصادیق نوین تامین مالی پروژه‌ای است که عمدتا در دنیا با روش سرمایه‌گذاری خصوصی (Private Equity Fund) متداول است و با توجه به شرایط بازار سرمایه ایران و اسناد و قوانین بازار سرمایه با روش Publicly Traded Private Equity Fund طراحی شده است.

صندوق سرمایه‌گذاری پروژه آرمان پرند مپنا به‌عنوان نخستین صندوق پروژه بازارسرمایه ایران هفته آینده مورد عرضه عمومی قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرنگار بورس آنلاین، این صندوق با همکاری گروه مپنا و شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی راه‌اندازی می‌شود. این شیوه تامین مالی از مصادیق نوین تامین مالی پروژه‌ای است که عمدتا در دنیا با روش سرمایه‌گذاری خصوصی (Private Equity Fund) متداول است و با توجه به شرایط بازار سرمایه ایران و اسناد و قوانین بازار سرمایه با روش Publicly Traded Private Equity Fund طراحی شده است. با این تامین مالی یکی از بزرگترین پروژه‌های صنعت نیروگاهی در تبدیل نیروگاه گازی به سیکل ترکیبی در راستای افزایش راندمان و کاهش مصرف انرژی رقم خواهد خورد. ارزش کل پروژه 2800 میلیارد تومان و حجم کل تامین مالی که از طریق صندوق پروژه و در سه مرحله صورت می‌گیرد، 350 میلیارد تومان است که در نوع خود یکی از بزرگترین تامین مالی‌ها از طریق سرمایه در تاریخ بازار سرمایه کشور است.

بنا بر این  گزارش این صندوق در سه مرحله به ترتیب به میزان 100 میلیارد تومان، 150 میلیارد تومان و 100 میلیارد تومان برای پروژه تبدیل نیروگاه گازی به سیکل ترکیبی در نیروگاه پرند تامین مالی خواهد کرد.

ارکان اجرایی این صندوق شامل بانی و موسس، شرکت گروه مپنا، شرکت برق پرند مپنا؛ مدیر و طراح، شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی و  بازارگردان و متعهد پذیره‌نویس، شرکت تامین سرمایه امین است؛ همچنین به منظور حفظ و حراست از حقوق سرمایه‌گذاران خرد در این صندوق، ارکان نظارتی شامل متولی، شرکت تامین سرمایه آرمان؛ حسابرس، موسسه حسابرسی آروین ارقام پارس و ناظر فنی، شرکت مهندسی مسینان تعریف شده‌اند.

گفتنی است، به منظور جذابیت و استقبال بیشتر سرمایه‌گذاران از این صندوق، بازارگردان این صندوق قیمت واحدهای صندوق را به گونه‌ای بازارگردانی خواهد کرد که ضمن افزایش قابل توجه نقدشوندگی، بازده در محدوده 20 درصد کسب کند؛ هرچند تصور می‌شود که به واسطه متغیرهای اقتصادی مطلوب این پروژه و همچنین پیشرفت فیزیکی بالای آن، بازده اقتصادی واحدهای سرمایه‌گذاری از 20 درصد نیز فراتر رود.

از مزایای تامین مالی به وسیله صندوق پروژه می‌توان به مواردی چون شفافیت مالی و مدیریتی، فنی، مهندسی و حقوقی داخلی و بین‌المللی جهت توسعه، پیشرفت و در نهایت افزایش بهره‏وری در حوزه پروژه اشاره کرد. سرمایهگذار میتواند تمامی اطلاعات مربوط به صندوق و پروژه صندوق را از طريق تارنمای صندوق دریافت ‌كند. كاهش تزریق منابع مالی و زمان افزايش سرمايه نیز یکی دیگر از مزایای صندوق پروژه است و زمان‌بندی و مبالغ افزایش سرمایه صندوق در امیدنامه صندوق درج می‌شود، ضمن آنکه نيازی به ثبت تغييرات سرمايه نزد مرجع ثبت شركت‌ها وجود ندارد و همچنین، مدت پذيره‌نويسی کاهش می‌یابد.

همچنین، صندوق‏های سرمایه‏گذاری از شفافیت مالياتی بیشتری برخوردار و دارندگان واحدهای صندوق از محل انجام مخارج اطمینان دارند و به دليل اينكه فعالیت صندوق توسط متولی و حسابرس صندوق نظارت مي‌شود، احتمال سوءاستفاده از سرمایه صندوق به حداقل ممکن می‌رسد. نکته قابل توجه اینکه سرمايه‌گذار می‌تواند واحدهای سرمایه‌گذاری خود را در هر زمان از طريق فروش به بازارگردان يا اشخاص ديگر به نقد تبديل كند. بازارگردان براساس اساسنامه و مقررات مربوط، هرروز قيمت‌های خود را در یکی از بازارهای بورس مربوطه برای خريدوفروش واحدهای سرمايه‌گذاری اعلام می‌کند. به‌علاوه، انحلال و تسویه صندوق پروژه آسان‌تر از شرکت‌های سهامی عام است.

مدت عرضه واحدها سه روز کاری خواهد بود و تصور می‌شود با توجه به شرایط مطلوب اقتصادی پروژه و نرخ‌های اشاره شده در جدول بازارگردانی در همان لحظات اولیه با استقبال قابل توجهی مواجه شود و فروش واحدها به پایان برسد.

این ابزار حاصل تلاش‌های مشترک سه ساله شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی، گروه مپنا و شرکت برق پرند مپناست که در این راه شرکت تامین سرمایه امین، فرابورس، بورس انرژی و سازمان بورس نیز حمایت‌های شایان تقدیری را انجام داده‌اند. 

 

کد خبر 389692

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =