افزایش سهم بازار سرمایه دراقتصاد با کاهش نرخ سود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه متاسفانه سهم بازار سرمایه در توسعه اقتصاد، کوچک است، گفت: هم‌اکنون سهم بازار سرمایه در اقتصاد ۵ تا ۶ درصد است.

غلامحسین شافعی با اشاره به چالش‌ها و مباحثی که در حوزه بانکی کشور وجود دارد، عنوان کرد: متاسفانه در کشور ما سهم بازار سرمایه در توسعه اقتصادی کوچک است و این موضوع باید به‌عنوان نقطه کور در اقتصاد مورد توجه قرار گیرد، هم‌اکنون سهم بازار سرمایه در اقتصاد ۵ تا ۶ درصد است و برای تامین مالی بیشتر نگاه‌ها به‌سمت بانک‌هاست.
وی تصریح کرد: اقدامی که بانک‌ها در تمام دنیا انجام می‌دهند دقیقا همان نقطه هدفی است که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ذکر شده، به این صورت که باید مردمی‌کردن اقتصاد را مورد توجه قرار داد و سرمایه‌های خرد را تجمیع و در جهت توسعه اقتصادی به حرکت درآورد، اما متاسفانه در دهه گذشته در کشور ما بانکداری به این شکل نبوده و علیرغم جمع‌آوری سرمایه‌های خرد اما این سرمایه‌ها در تولید هزینه نشده و به‌سمت دلالی سوق پیدا کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تاکید براینکه بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی باید به‌صورت دو شریک و در کنارهم فعالیت کنند، گفت: رابطه بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی باید به‌صورت دو تکیه‌گاه باشد چون در صورت بروز مشکل برای فعالان اقتصادی قطعا بانک‌ها نیز دچار ضرر و زیان می‌شوند.
شافعی، راهکارهایی که در برنامه ششم توسعه درباره بازار سرمایه عرضه شده را نقطه قوتی برای جذب سرمایه‌ها دانست و اظهار داشت: بخش اصلی توسعه اقتصادی با توجه به بازار سرمایه محقق می‌شود و در این راستا نیازمند اطلاع‌رسانی صحیح و تعریف این نوع فرصت سرمایه‌گذاری هستیم.
وی خاطرنشان کرد: آنچه که مسلم است به‌عنوان فعالالان اقتصادی در طول دوران‌ها کمتر شاهد قدرت بانک مرکزی بوده‌ایم اینکه قادر باشد سیستم بانکی را به رعایت بخش‌نامه‌ها ملزم کند و اکثراً شاهد بودیم که بانک‌ها این دستورالعمل‌ها را اطاعت نمی‌کنند و همه به‌خوبی می‌دانیم که کمتر اتفاق افتاده بانکی همان نرخ سود تسهیلات را اعمال کند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران یادآور شد: در آخرین جلسه شورای پول و اعتبار مطرح شد که بانک مرکزی باید نظارت خود را افزایش دهد، چون در حال حاضر بانکی وجود ندارد که سود تسهیلات ۱۸ درصدی به تولید دهد.

ادغام بانک ها ضروری است

شافعی با تاکید براینکه ظرفیت اقتصادی ایران نیازمند این تعداد بانک و موسسه مالی و اعتباری نیست، عنوان کرد: بانک‌ها و موسسات باید با یکدیگر ادغام شوند البته دولت مصمم است تا اقتصاد را از وضعیت فعلی تغییر دهد که امیدواریم این موضوع نیز مدنظر وزیران قرار گیرد.
وی با بیان اینکه گسترش بازار سرمایه برای تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی نیاز به همکاری بخش خصوصی دارد افزود: با توجه به برنامه ششم توسعه، تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی به‌ویژه بنگاه‌های تولیدی از نکات مهم برای مسیر پیشرفت اقتصاد کشور است.
رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد تامین مالی این بنگاه‌ها بر دوش بانک‌هاست، افزود: در این راستا زمانی که نرخ سود بانکی پایین بیاید، زمینه‌های لازم برای رونق بورس و تامین مالی بازار سرمایه ایجاد می‌شود.

کد خبر 389521

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =