خطر پولشویی  با کاهش نرخ سود بانکی

رییس کمیسیون بودجه مجلس، گفت: تعیین نرخ دستوری برای بانک ها سبب می شود که شرکت های وابسته به بانک ها برای تامین هزینه مالی در بازارهای حاشیه ای و غیررسمی سرمایه گذاری کنند.

غلامرضا تاجگردون در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به ابلاغیه بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی به 11 درصد، گفت: این روزها بازار سرمایه و بازار پول دچار تداخل شده و بازارهای حاشیه ای نیز در حال شکل گیری هستند، به ویژه با توجه به استفاده دولت از مکانیزم اسناد خزانه و اوراق مالی که از سال گذشته شدت گرفته است.
رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ، با بیان اینکه هماهنگی مناسبی بین بازار سرمایه ای، بازار پولی، بازار سایه ای که شکل گرفته وجود ندارد، افزود: اگر وزارت اقتصاد و سازمان مدیریت نتوانند این روابط را به درستی تنظیم و هماهنگ کنند اثراث منفی در اقتصاد کشور ایجاد می شود که می تواند خطرات جدی برای کشور ایجاد کند.

نمی توان دستورکاهش نرخ سود داد

 وی با تاکید بر اینکه نمی توان بازار پول را تک بعدی نگاه کرد و دستوری گفت که نرخ سود بانکی پایین آورده شود، ادامه داد: کاهشی که در بازار غیر رسمی در ارتباط با اسناد صورت می گیرد بعضا با نرخ های بسیار بالا انجام می شود و حتی ممکن است در این بخش نیز پولشویی صورت گیرد.
نماینده مردم گچساران و باشت یادآور شد: بانک هایی که می خواهند در محیط سالم فعالیت کنند با تعیین نرخ دستوری به مشکل بر می خورند که پیشنهاد بنده این بوده که تیم اقتصادی دولت این سه موضوع را با یکدیگر ببیند، در غیر اینصورت مشکلات زیادی برای اقتصاد کشور و تیم اقتصادی رخ می دهد.
وی با اشاره به مشکلات تعیین دستوری نرخ سود بانکی، افزود: اگر نرخ سود بانکی به صورت تکلیفی برای بانک ها تعیین شود عملا موجب می شود که شرکت های وابسته به بانک ها برای تامین هزینه مالی در بازارهای حاشیه ای و غیررسمی سرمایه گذاری کنند، که این برای اقتصاد کشور بسیار خطرناک بوده و نظارت بانک مرکزی در این بخش را بسیار سخت می کند.رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، تصریح کرد:حتما باید بازار پولی و سرمایه ساماندهی شود، که ماموریت بانک مرکزی در این بخش برای مدیریت و نظارت نیز سنگین است.

کد خبر 389513

اخبار مرتبط

  • تاثیر انتخابات بر بازار سرمایه/ صنایع پیشرو در سال ۱۴۰۰

    تاثیر انتخابات بر بازار سرمایه/ صنایع پیشرو در سال ۱۴۰۰

    مدیر تحلیل گروه مالی اقتصاد بیدار گفت: تاثیرات سیاسی بر نزول اقتصادی و تورم ناشی از آن، باعث می‌شود تا بی صبرانه منتظر روند انتخابات ریاست جمهوری باشیم و در این راستا توافق های انجام نشده نیز می تواند تاثیر آن را بیشتر کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =