مجلس در صدد حذف هزینه خرید "تسه"

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اعلام مطرح شدن طرح حذف هزینه خرید اوراق تسهیلات مسکن، از رایزنی های اولیه با رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره تامین مالی این طرح خبر داد.

معصومه آقا پور علیشاهی درگفت و گو با تسنیم با بیان اینکه در کمیسیون اقتصادی مجلس طرحی برای خانه اولی ها و جوانان مطرح شده که بر اساس آن هزینه خرید اوراق تسهیلات مسکن حذف خواهد شد به تسنیم گفت: این طرح با مشارکت دو نماینده عضو کمیسیون، مرکز پژوهش های مجلس و نماینده شرکت لیزینگ مسکن به دنبال ایجاد شرایطی است که قدرت خرید جوانان در بحث مسکن افزایش پیدا کنند.وی افزود: در جلساتی که با محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور برگزار شده، این موضوع مطرح شده و به نظر می رسد تا پایان مهر ماه نتیجه این طرح مشخص شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه نرخ هر برگ اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در حال حاضر بالا است،ادامه داد: یکی از اهداف در ارائه وام مسکن، تسهیل شرایط برای خانه دار شدن مردم است، بنابراین باید از رویکرد صرفا اقتصادی دربازار مسکن پرهیز شود.
آقا پور علیشاهی عنوان کرد: حساب متقاضیان واقعی خرید مسکن از خریدارانی که با قصد سوداگری معامله مسکن انجام می دهند، جدا از هم بوده و به همین دلیل باید تصمیمات به نحوی اتخاذ شود که مانع از ایجاد فشار به خریداران واقعی مسکن شود.
به گفته وی، سه راه برای تامین هزینه خرید اوراق تسهیلات مسکن در نظر گرفته شده که مهمترین آنها استفاده از منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها است. همچنین جلساتی با شرکت های لیزینگ  مسکن برگزار شده تا بهترین راه برای تامین مالی این طرح فراهم شود.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: در روش دوم  با حذف مالیات بر ارزش افزوده برای لیزینگ ها، می توان در مقابل وام هایی که از سوی آنها داده می‌شود، هزینه خرید اوراق تسهیلات را برای جوانان حذف کرد.راه حل سوم هم ورود مستقیم بانک مسکن به بازار لیزینگ با حذف مالیات بر ارزش افزوده است تا منابع لازم برای حذف هزینه خرید اوراق تسهیلات مسکن مهیا شود.
آقا پور علیشاهی در تشریح ثمرات به بار نشستن این طرح، به اشتغال زایی از طریق رونق مسکن اشاره کرد و گفت: با رونق بازار مسکن 285 شغل مختلف از رکود خارج می‌شود و با توجه به آنکه اقتصاد به آن مرحله از صنعتی شدن نرسیده که اشتغال پایدار از تولید ناخالص داخلی نشات گیرد، برای ایجاد و رونق اشتغال باید به تحریک بخش های مثل بازار مسکن پرداخت.
وی ادامه داد: بهترین و کوتاه ترین راه برای کاهش 2 تا 5درصدی نرخ بیکاری توسعه و رونق بازار مسکن است، به همین دلیل رونق بخش مسکن برای دولت نیز به جهت افزایش اشتغال و کاهش بیکاری اهمیت فراوانی دارد.
این نماینده مجلس اظهار داشت: در 4 سال اخیر یک تقاضای پنهان در میان شهروندان برای خرید مسکن ایجاد شده که به دلیل حس کاهش بیشتر قیمت، همچنان متوقف مانده است.یک تونل جمعیتی که بین سال های 59 تا 67 ایجاد شده در حال حاضر با رسیدن به سن ازوداج و تشکیل خانواده به متقاضیان بازار مسکن افزوده شده و به نظر می رسد  در ماه های آتی باید شاهد ورود این دست از متقاضیان به بازار مسکن باشیم.
آقا پور علیشاهی افزود: از ماه آینده نیز با کاهش نرخ سود سپرده ‌های بانکی، بخشی از نقدینگی از بازار پول به بازار مسکن خواهد آمد و همین موضوع می‌تواند منجر به رشد تقاضا در بازار مسکن و افزایش رونق آن شود. در حال حاضر با وجود نقدینگی 1350 هزار میلیارد تومانی، مشکل نقدینگی نداریم بلکه مساله اصلی هدایت صحیح این نقدینگی است.
بنابر این گزارش، تسه در حال حاضر در بازار سرمایه عرضه شده و متقاضیان برای خرید هر برگ اوراق تسهیلات به ارزش اسمی 500 هزار تومان باید رقمی در حدود 80 هزار تومان پرداخت کنند که به این ترتیب برای دریافت یک وام 50 میلیون تومانی باید حدود 8 میلیون تومان هزینه اولیه انجام شود. نرخ سود بازپرداخت این اوراق نیز در حدود 18 درصد است.

 

کد خبر 389506

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =