نسخه آزمایشی "واچار" راه‌اندازی شد/ معامله سهام پایه "هرمز"

معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس از راه‌اندازی آزمایشی سامانه معاملات مشتقه فرابورس تحت عنوان واچار خبر داد و این سامانه را در مسیر پیمودن و تکمیل فازهای توسعه‌ای به منظور راه‌اندازی اصلی و نهایی ذکر کرد.

بر اساس گزارش بورس انلاین به نقل از بورس پرس، بهنام محسنی از راه‌اندازی آزمایشی سامانه معاملات مشتقه فرابورس تحت عنوان واچار خبر داد و این سامانه را در مسیر پیمودن و تکمیل فازهای توسعه‌ای به منظور راه‌اندازی اصلی و نهایی ذکر کرد.

وی با بیان اینکه واچار به مفهوم بازار و از کلمات ریشه‌دار و قدیمی ادبیات فارسی است، افزود: این سامانه به طور ویژه مختص معاملات قراردادهای اختیار معامله طراحی شده و قابلیت‌هایی را در اختیار معامله‌گران و سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد که تصمیمات بهتری را در بازار مشتقه اتخاذ کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: با تکمیل قابلیت‌های واچار در فازهای توسعه‌ای، این سامانه قادر است مباحثی مانند محاسبات وجوه التزام و وجوه تضمین را ارائه کند و امکان اتخاذ استراتژی‌های مختلف را که از مباحث مهم در این بازار است در اختیار معامله‌گران قرار دهد.به محض آنکه تمامی مراحل توسعه‌ای این سامانه تکمیل شود، بهره‌برداری نهایی از آن صورت خواهد گرفت.

به گفته محسنی، در مقطع فعلی انجام معامله، تسویه معاملات، نگهداری اطلاعات رجیستری معاملات را در همین سامانه انجام می‌دهیم و به محض آنکه از این فاز به طور موفقیت‌آمیز خارج شویم ارتباط سامانه واچار را با سامانه‌های موجود در فرابورس و بازار سرمایه متصل و برقرار خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در مقطع فعلی کارگزاران به طور مستقیم به سامانه معاملات واچار متصل هستند و امکان اتخاذ موقیعت مورد نظر را دارند، به معاملات نخستین روز از عملیاتی شدن فاز آزمایشی آن اشاره و عنوان کرد: امروز نماد معاملاتی اختیار معامله خرید و فروش برای نماد سهام پایه فولاد هرمزگان جنوب قابلیت انجام معامله پیدا کرد و ما شاهد انجام معامله در یکی از نمادهای اختیار خرید نیز بودیم.

معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس با بیان اینکه با تکمیل دیگر فازهای توسعه‌ای این سامانه می‌توان شاهد ارتباط معامله‌گران آنلاین نیز با آن بود، عنوان کرد: تمامی مباحث مربوط به آموزش‌ و کار با این سامانه معاملاتی از طریق درگاهی که شرکت‌های کارگزاری با فرابورس در ارتباط هستند در اختیار آن‌ها قرار گرفته و در صورت بروز هرگونه سوال، امکان برگزاری جلسات حضوری نیز برای شرکت‌های کارگزاری وجود دارد.

 

کد خبر 389485

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =