تخلف در دو هلدینگ بزرگی بورس و پاسخ مدیرعامل شستا

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از وجود تخلفات دو زیرمجموعه شستا یعنی هلدینگ پتروشیمی خلیج‌ فارس و تاپیکو خبر داد. مدیرعامل شستا نیز به این ادعا پاسخ داد.

 

به گزارش پایگاه خبری بورس آنلاین به نقل از بورس پرس، محمدرضا پور ابراهیمی در مورد تخلفات شرکت‌های زیرمجموعه شستا و دو هلدینگ خلیج‌فارس و تاپیکو به برنامه پایش گفت: بر اساس اصلاح بندهایی از قانون سیاست‌های اصل ۴۴ که تقریباً دو سال پیش اصلاح و به تصویب رسید، مجموعه بنگاه‌های اقتصادی مربوط به بنگاه‌های عمومی مثل سازمان تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی یا بخش‌های دیگر که در قالب مجموع نهادها در حال فعالیت هستند موظف‌اند صورت‌های مالی را در سامانه کدال افشا بکنند.

وی افزود: وقتی این اطلاعات در کدال افشا می‌شود همه‌ اطلاعاتی که به‌عنوان نظام کنترلی از آن نام‌برده شده چه در حوزه مدیریتی که آیا مدیران بازنشسته هستند یا اطلاعات مربوط به حوزه فعالیت مدیران و اطلاعات مالی شرکت‌ها باید در آن گذاشته شود.

این نماینده مجلس ادامه داد: اشکال اساسی این است که نه‌تنها در شرکت‌های زیرمجموعه شستا تخلفات اداری و مدیریتی وجود دارد بلکه این شرکت‌ها شفافیت اطلاعات مالی ندارند و اطلاعات آن‌ها در کدال وارد نمی‌شود.بر اساس اطلاعاتی که وجود دارد در حال حاضر در شرکت‌های زیرمجموعه شستا ضوابط و اطلاعات قانونی مثل بحث تبصره اصلاحی ماده ۲۴۱ قانون تجارت که می‌گوید یک نفر نمی‌تواند در هیئت‌مدیره دو شرکت باشد رعایت نمی‌شود و افرادی هستند که در هیئت مدیر دو شرکت اکنون مشغول به کارند.

پور ابراهیمی تصریح کرد: بخش دیگری از اطلاعات در مورد حضور بازنشستگان و عدم اجرای بخشنامه دی‌ماه ۹۵ معاون اول رئیس‌جمهور است که مشخص است در شرکت‌های زیرمجموعه این دو هلدینگ اجرا نمی‌شود. بخشنامه ۱۹ دی‌ماه ۹۵ جهانگیری همه این شرکت‌ها را شامل می‌شود، اینکه این شرکت‌ها به این بخشنامه عمل‌نکرده‌اند دولت باید پیگیری کند و ما هم در کمیسیون اقتصادی مجلس باید این موارد را پیگیری کنیم. اگر شرکت‌های زیرمجموعه تأمین اجتماعی در آینده‌ای نزدیک به وظایف قانونی عمل نکنند ماده ۲۳۶ را اعمال می‌کنیم.

پاسخ مدیرعامل شستا

رضا نوروز زاده مدیرعامل شستا نیز در مورد افشای تخلفات شرکت‌های زیرمجموعه شستا و هلدینگ خلیج‌فارس گفت: این تخلفاتی که اشاره کردید اداری است ولی به‌گونه‌ای که گفته شد، مردم فکر می‌کنند تخلفات مالی است.

این گفته نوروز زاده با واکنش اسفندیاری مجری برنامه مواجه شد و وی در پاسخ گفت: به نظر شما استفاده از مدیران پروازی، بازنشسته، حضور اعضای هیئت‌مدیره در دو شرکت و عدم حضور اعضای موظف هیئت‌مدیره در کارخانه یک سری تخلفات جزئی است؟ نوروز زاده نیز در پاسخ گفت: نه این‌ها تخلف است ولی مالی نیست که مجری مجدد گفت تخلف، تخلف است.

این مقام مسئول افزود: بر اساس تبصره ۲ اصلاحی ماده ۲۴۱ قانون تجارت، یک شخص حق عضویت بیش از یک جا در دو هیئت‌مدیره را ندارد و ما این قانون را رعایت کردیم و اگر کسی باشد هنوز سال مالی آن شرکت تمام نشده است.انتصاب بازنشسته‌ها در شرکت‌های زیرمجموعه تأمین اجتماعی ممنوع است اما در شرکت‌های زیرمجموعه شستا انتصاب بازنشستگان منع قانونی ندارد ولی ما سعی می‌کنیم افراد بازنشسته را به‌کارگیری نکنیم.

نوروز زاده در مورد پروازی بودن مدیران شرکت‌های زیرمجموعه شستا و دو هلدینگ اقتصادی گفت: بخشنامه جهانگیری در مورد مدیرعامل‌ها نیست و مشمول مدیران مجتمع می‌شود.

بنابر این گزارش، در بخشنامه دی‌ماه ۹۵ هیچ‌گونه استثنایی برای مدیران عامل شرکت و تفکیک مدیر مجتمع به مدیرعامل نشده و آمده است :مدیران واحدهای تولیدی، مدیران واحدهای بهره‌برداری و نیز رده‌های بعدی (مانند مدیران و روسای بهره‌برداری، HSE و عناوین مشابه سازمانی) و همچنین کلیه رده‌های مدیریتی اجرای پروژه‌های بزرگ عمرانی (کارفرمائی، پیمانکاری و غیره) لازم است به‌طور تمام‌وقت در محل حضورداشته باشند.

همچنین ضروری است حضور تمام‌وقت در محل خدمت در ابلاغ انتصاب آن‌ها ذکر شود و اکیداً از انتصاب مدیرانی که به هر دلیلی قادر به حضور دائمی در محل خدمت نیستند (به‌اصطلاح مدیران پروازی) و یا مدیرانی که در بیش از یک پروژه مسئولیت دارند، خودداری شود. استفاده از مدیران محلی و بومی در شرایط مدیریتی تخصصی مشابه دارای اولویت است.

اسفندیاری اعلام کرد: فهرست ۷۰ نفره شامل مدیران عامل پروازی، بازنشسته، اعضای هیئت‌مدیره‌ای که در بیش از دو شرکت حضور دارند را به کمسیون اقتصادی مجلس و شستا می‌دهیم تا بررسی کرده و نتایج را برای بینندگان تشریح کنند.

کد خبر 389454

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =