پذیرش ۲ شرکت از میان ۱۷ متقاضی تاسیس شرکت رتبه بندی

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار، فرایند دریافت، بررسی و اعلام نتایج تقاضاهای دریافت مجوز شرکت های رتبه بندی را تشریح کرده و از فرصت جدید برای علاقه مندان دریافت مجوز شرکت رتبه بندی خبر داد.

محمدرضا معتمد، درگفت وگو با سنا، درباره روند درخواست های تأسیس شرکت رتبه بندی گفت: فراخوان دریافت تقاضای تأسیس شرکت رتبه‌بندی از تاریخ 23 آذر 95 روی تارنمای سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفت.وی به مضمون این فراخوان اشاره کرد و اظهار داشت: به استناد مصوبۀ هیأت مدیره سازمان، تمامی متقاضیان تأسیس شرکت رتبه‌بندی از تاریخ 23 آذر 95 به مدت 2 ماه برای ارسال تقاضای تأسیس شرکت رتبه‌بندی، مهلت داشتند.به گفته مدیر نظارت بر نهادهای مالی بر اساس این مصوبه­ و در راستای ماده 2 دستورالعمل مذکور، تعداد مجوزهای قابل صدور برای تأسیس شرکت رتبه بندی حداکثر 3 مجوز است.فراخوان تقاضاهای جدید ۳ ماه بعد از ۲۰شهریور ۹۶ یعنی زمان اعلام اولین نتیجه انجام خواهد شد. بدین ترتیب علاقه مندان می توانند از تاریخ مذکور مدارک خود را برای بررسی احراز شرایط به اداره نظارت بر نهادهای مالی از طریق سایت www.seo.ir ارسال کنند.

  • محدودیت ها ی سهامداری

معتمد درباره برخی محدودیت ها در ترکیب سهامداری موسسات رتبه بندی تصریح کرد: بر اساس این مصوبه حضور هر یک از بورس ­های فعال در بازار سرمایه اعم از بورس اوراق ، فرابورس ، بورس انرژی  و بورس کالا و نیز بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی در ترکیب سهامداری مؤسسات رتبه‌بندی ممنوع است.

  • روند طی شده

این مقام مسوول درباره استقبال از این فراخوان گفت: پس از انتشار فراخوان تا پایان مهلت زمانی مقرر در آن یعنی 24 بهمن 95 جمعاً تعداد 17 درخواست تأسیس شرکت رتبه بندی به سازمان ارسال شد.وی درباره بررسی پرونده های درخواستی تصریح کرد: بعد از پایان مهلت ارسال مدارک، بررسی پرونده ها در دستور کار قرار گرفت. بررسی اولیه با هدف تعیین نواقص در مدارک ارسالی صورت گرفت و پس از شناسایی موارد نقص در مستندات و مدارک ارسالی و با توجه به وجود نواقص در تمام درخواست ها، 17 نامه مبنی بر اعلام نواقص و لزوم انجام اصلاحات در پرونده­ ها، به صورت همزمان در تاریخ 28 اسفند 95 صادر شد.معتمد در ادامه افزود: بر اساس مکاتبات صورت گرفته، به متقاضیان 15 روز کاری فرصت داده شد تا اقدام به تکمیل و ارسال مدارک مربوط کنند. بدین ترتیب 28 فروردین 96 مهلت مقرر برای تکمیل مدارک به پایان رسید.
مدیر نظارت بر نهادهای مالی با بیان اینکه پس از پایان مهلت تکمیل و اصلاح مستندات و مدارک، بررسی در خصوص محاسبه امتیازات آغاز شد، گفت: بررسی ها بر اساس نشست های پی در پی دو یا چندجانبه کارشناسان، رؤسا، مدیر و معاون نظارت بر نهادهای مالی صورت گرفت. پس از استخراج امتیازات محاسبه شده، گزارش نهایی در نشست کمیته بازبینی امتیازات متقاضیان تأسیس شرکت رتبه­بندی شامل سه عضو هیات مدیره و معاون حقوقی سازمان مطرح و بازبینی نهایی انجام شد.

 

  • برگزیده ها

وی افزود: 17 خردادماه سال جاری در جلسۀ رسمی هیأت مدیره، بررسی نهایی و بازبینی انجام گرفت و نتیجه نهایی 20 خرداد مشخص شد. بر این اساس از 17 درخواست مطروحه، تعداد 2 درخواست مربوط به تأسیس شرکت رتبه بندی تحت عنوان "مؤسسه رتبه بندی برهان" و شرکت "مؤسسه رتبه بندی پارس"، با توجه به احراز حداقل امتیاز احصاء شده حائز شرایط دریافت موافقت اصولی تأسیس تشخیص داده شدند.معتمد با بیان اینکه پس از مشخص شدن نتیجه نهایی، به طور همزمان 17 نامه در تاریخ 21 خرداد 96 برای اعلام نتایج بررسی به متقاضیان دریافت مجوز شرکت رتبه بندی ارسال شد، گفت: مطابق تبصره 3 مادۀ 3 دستورالعمل به متقاضیانی که حداقل امتیاز لازم را کسب نکرده اند 60 روز فرصت داده شد تا درخواست اعتراض خود را ارئه کنند که تا این تاریخ 3 درخواست رسیدگی مجدد ارائه شده است.

وی درباره روند رسیدگی به اعتراضات اظهار کرد: اعتراض ها در "کمیته بازبینی امتیازات" بررسی و سپس موضوع در هیأت مدیره طرح می شود. در فرایند رسیدگی به اعتراض­ ها مدارک جدید قابل قبول نخواهد بود، ولی اگر بر اساس مدارک ارسال شده قبلی، اعتراض قابل قبول باشد، اعمال خواهد شد.

  • فرصت تازه
    مدیر نظارت بر نهادهای مالی درباره فرصت جدید برای علاقه مندان دریافت مجوز شرکت رتبه بندی تصریح کرد: فراخوان تقاضاهای جدید 3 ماه بعد از 20 شهریور96  یعنی زمان اعلام اولین نتیجه انجام خواهد شد.وی افزود: فراخوان های بعدی نیز بر اساس تقاضاهای ارسال شده به سازمان و بر اساس نظرهیأت مدیره سازمان انجام خواهد شد.
کد خبر 389205

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =