آرمان بسترساز بهره گیری حداکثری از ظرفیت های تامین مالی

انتقال منابع نقد بازار سرمایه در صندوق های سرمایه گذاری و کمک به رفع مشکلات شرکت های بزرگ و سهامداران عمده همواره از جمله دغدغه های مهم متولیان بازار سرمایه کشور بوده است. به طوریکه زمان بر بودن فرآیند تهیه ابزار های جدید و تصویب دستورالعمل های مرتبط با اجرای آنها در برخی موارد منجر به آن شده تا برخی سهامداران عمده با وجود آگاهی نسبت به آینده ارزنده سهام؛ مجبور به فروش دارایی خود به منظور تامین نیازهای فعلی شوند.

بر اساس گزارش بورس آنلاین، مدیر سابق نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس تصریح کرد: این روش به عنوان ابزاری مناسب در جهت تامین مالی شرکت ها علاوه بر حل مشکلات ثبت حسابداری، مدیریت NAV صندوق های سرمایه گذاری را به عهده دارد و می تواند شرایط تامین نقدینگی کوتاه مدت برای شرکتهایی با دارایی های سهام بالا که به لحاظ شرایط اقتصادی با مشکل نقدینگی مواجه هستند را مهیا کند.

انتقال منابع نقد بازار سرمایه در صندوق های سرمایه گذاری و کمک به رفع مشکلات شرکت های بزرگ و سهامداران عمده همواره از جمله دغدغه های مهم متولیان بازار سرمایه کشور بوده است. به طوریکه  زمان بر بودن فرآیند تهیه ابزار های جدید و تصویب دستورالعمل های مرتبط با اجرای آنها در برخی موارد منجر به آن شده تا برخی سهامداران عمده با وجود آگاهی نسبت به آینده ارزنده سهام؛ مجبور به فروش دارایی خود به منظور تامین نیازهای فعلی شوند.

در همین راستا  فروش سهام با انتشار اوراق اختیار فروش تبعی در بازار سهام از جمله ابزارهای موجود مورد استفاده از سوی سهامداران عمده مالی است که با توجه به مزایای قابل توجه خود نقش پررنگی در رفع مشکلاتی از این دست داشته است.

محمودرضا خواجه نصیری، مدیرعامل تامین سرمایه آرمان در این زمینه گفت: استفاده از اوراق اختیار فروش تبعی در این چارچوب برای اولین بار توسط تامین سرمایه آرمان در بازار سهام اجرایی شد. به این ترتیب که در ابتدا مقرر شد تا  این روش تامین مالی به منظور تعهد پذیره نویسی افزایش سرمایه "سمگا" در اسفند 94 مورد استفاده شود که نبود دستورالعمل مرتبط در فرابورس مانع از انجام این کار شد.

وی افزود: پس از آن تامین سرمایه آرمان در آذر ماه 95 با استفاده از این روش، نسبت به تامین مالی از طریق انتشار این اوراق بر روی سهام پتروشیمی جم متعلق به شرکت نفت و گاز و پتروشیمی تامین به مبلغ 270 میلیارد تومان  اقدام کرد و پس از تسویه این اوراق در سررسید سه ماهه؛ با توجه به نیاز شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی  اجرای طرح تامین مالی این شرکت به مبلغ 211 میلیارد تومان به مدت شش ماه را به عهده گرفت.

به گفته خواجه نصیری آخرین مورد این نوع تامین مالی نیز مربوط به شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات بوده که از طریق انتشار اوراق تبعی بر روی سهام فولاد خراسان صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به کوتاه بودن فرآیند انتشار اوراق اختیار فروش تبعی و همچنین کوتاه بودن فرآیند تامین مالی، این مهم توسط سایر شرکت ها نیز مورد استقبال واقع شده به طوریکه در 7 ماه گذشته از زمان آغاز این روش تامین مالی، بالغ بر 12 هزار  میلیارد ریال از این دست اوراق در بازار سرمایه با هدف تامین مالی های کوتاه و میان مدت منتشر شده است.

مدیر سابق نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس تصریح کرد: این روش به عنوان ابزاری مناسب در جهت تامین مالی شرکت ها علاوه بر حل مشکلات ثبت حسابداری، مدیریت NAV صندوق های سرمایه گذاری را به عهده دارد و می تواند شرایط تامین نقدینگی کوتاه مدت برای شرکتهایی با دارایی های سهام بالا که به لحاظ شرایط اقتصادی با مشکل نقدینگی مواجه هستند را مهیا کند.

وی افزود: تامین نقدینگی و امکان ادامه پروژه های سود آور برای شرکت ها، جلوگیری از فروش سهام های ارزنده توسط سهام دار عمده ؛ ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا و همچنین حفظ حقوق و منافع سهامداران عمده و خرد از جمله مزایای با اهمیت این روش تامین مالی است که در کنار زمان کوتاه فرآیند اجرایی آن، این روش را به یکی از روش های مطلوب تبدیل کرده که  می تواند در جرگه بهترین مقاصد سرمایه گذاری در بازار فعلی باشد.

کد خبر 389095

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =