امضای قرارداد جدید "فارس"/ آخرین وضعیت ساخت پتروشیمی گچساران

مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با اشاره به امضای قرارداد جدید تامین کمپرسورهای پالایشگاه گاز بیدبلند دو با زیمنس آلمان، آخرین وضعیت پیشرفت ساخت پتروشیمی گچساران را تشریح کرد.

عادل نژادسلیم در خصوص آخرین وضعیت ساخت و بهره برداری از مجتمع پتروشیمی گچساران به عنوان بزرگترین طرح در دست اجرای تولید اتیلن ایران، گفت: همزمان با شتاب در اجرای پالایشگاه گاز بیدبلند دو به عنوان تامین کننده خوراک اتان، ساخت پتروشیمی گچساران هم پیشرفت قابل توجهی داشته است.

وی با اشاره به پیشرفت حدود ۳۵ درصدی ساخت پتروشیمی گچساران، در این خصوص اظهار داشت: در شرایط فعلی مشکلی برای تامین منابع مالی طرح های پالایشگاه بیدبلند و گچساران با بازگشایی خط اعتباری یوزانس و صندوق توسعه ملی وجود ندارد و متانسل با پیشرفت پروژه تزریق منابع مالی انجام خواهد شد.
این مقام مسئول همچنین با اشاره به امضای قرارداد تامین کمپرسورهای پالایشگاه بیدبلند دو با شرکت زیمنس آلمان، خاطرنشان کرد: تاکنون چندین شرکت آسیایی و حتی اروپایی برای سرمایه گذاری در طرح های در دست اجرای پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس وارد مذاکره شده اند.

علاوه بر این عبدالله قربانی، سرپرست مهندسی و نظارت پتروشیمی گچساران هم درباره آخرین وضعیت پیشرفت ساخت پتروشیمی گچساران، گفت: هم اکنون در سه بخش شامل احداث مخازن ۳۰ هزار متر مکعبی اتیلن و ۱۷ هزار مترمکعبی اتان کارهای اجرایی آغاز شده است.
سرپرست مهندسی و نظارت پتروشیمی گچساران مهمترین بخش‌های پتروشیمی گچساران را سیویل و نصب استراکچر عنوان کرد و افزود: ۷۰ درصد سیویل انجام شده و در حال نصب استراکچر بر روی رک‌های پتروشیمی هستیم.
این مقام مسئول با یادآوری اینکه هم اکنون خنک کننده ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در حال قالب بندی و آرماتور بندی سازه بتنی هستیم، تاکید کرد: در حال حاضر ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم در پتروشیمی گچساران شاغل هستند.
به گفته وی پیش بینی می شود تا سه سال آینده امکان بهره برداری از مجتمع پتروشیمی گچساران فراهم شود ضمن آنکه هم اکنون پیشرفت ساخت پالایشگاه گاز بیدبلند دو هم به حدود ۴۸ درصد رسیده است.
براساس این گزارش، پتروشیمی گچساران با هدف تولید یک میلیون تن اتلین برنامه ریزی شده که بخشی از این تولید خوراک پتروشیمی‌های دهدشت، کازرون و بروجن را تامین می کند و بخشی هم خوراک صنایع پایین دست می شود. طرح ساخت پتروشیمی گچساران در سال ۱۳۸۳ در زمینی به مساحت ۱۵۷ هکتار در غرب شهر دوگنبدان آغاز شده است.

 

کد خبر 389059

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =