مشمولان سهام عدالات را نخواستند

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه تا کنون استقبال چندانی برای تسویه اقساط باقیمانده سهام عدالت صورت نگرفته گفت: نخستین سود مشمولان سهام عدالت ظرف سه ماه آینده واریز می‌شود.

میر ‌اشرف‌ پوری‌حسینی با اشاره به آخرین تغییر و تحولات سهام عدالت در شبکه خبر گفت: تاکنون بیش از 25 میلیون نفر مشمول سهام عدالت کد شبا بانکی را به سامانه سهام عدالت کردند که بیش از 16 میلیون نفر از این افراد معادل 97.5 درصد آنها مورد تأیید شبکه بانکی قرار گرفتند.

وی با توصیه به مشمولان سهام عدالت برای ارائه تدریجی کد شبا بانکی در روزهای آینده،‌ گفت: پیش از این سهامداران در مجامع سالانه دو شرکت سیمان دشتستان و سرمایه‌گذاری رنا از مجموعه شرکت‌های سرمایه‌پذیر سبد سهام عدالت اقدام به تصویب تقسیم سود نقدی یک الی 2 میلیارد تومانی گرفته بودند که طی هفته‌های اخیر مجمع عادی سهامداران شرکت مخابرات ایران با تقسیم سود نقدی 400 میلیارد تومانی میان سهامداران موافقت کرده است.

به گفته این مقام مسئول، اگر چه سهام مخابرات از جمله سهم‌های حاضر در سبد سهام عدالت است اما مطابق با قانون تجارت این شرکت فرصت دارد، تا طی 8 ماه آینده سود نقدی سهام عدالت را در اختیار سازمان خصوصی‌سازی قرار دهد.

پوری‌حسینی با بیان اینکه آن دسته از افرادی که مشمول سهام عدالت نیستند، دست کم تا مهرماه سال جاری هیچ توصیه و یا اقدام خاصی برای آنها صورت نخواهد گرفت، عنوان کرد: آن دسته از مشمولانی که به طور قطعی هنوز وارد سامانه سهام  عدالت نشده‌اند، بالغ بر 12 میلیون نفر بوده که توصیه می‌شود، ابتدا کد شبا بانکی را دریافت و سپس به سامانه سهام عدالت وارد شوند.

وی با بیان اینکه به محض ورود نخستین سود نقدی شرکت‌ها در سامانه سهام عدالت حداکثر تا سه ماه آینده نخستین سود مشمولان سهام عدالت توزیع خواهد شد، گفت: با احتساب پرداخت اقساط 10 ساله به علاوه تخفیف‌ها و نیز آورده نقدی مشمولان سهام عدالت تا کنون به ارزش 24 هزار و 500 میلیارد تومان سهام عدالت به مشمولان آن تخصیص داده شده و این در حالی است که ارزش روز این دارایی به دو برابر یعنی به حدود 54 هزار میلیارد تومان در بازار افزایش یافته است.

به گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی، طبق بررسی‌ صورت گرفته تا کنون استقبال چندانی از سوی مشمولان سهام عدالت برای تسویه اقساط باقیمانده سهام عدالت با خزانه کل کشور صورت نگرفته و برآوردها حاکی از تسویه حدود 5 میلیارد تومانی این رقم طی ماه‌های اخیر بوده، با این حساب برای اعلام ارزش نهایی سهام عدالت باید تا پایان شهریور ماه منتظر ماند تا پس از بستن صورت‌حساب‌ها و مانده واقعی آنها بتوان عدد نهایی را اعلام کرد.

پوری حسینی در مورد زمان آزادسازی سهام عدالت و تخصیص آن به مشمولان گفت: همچنان برای آزادساری این دارایی با ابهام و اشکال مواجه هستیم و برای امکان آزادسازی آن و روشن شدن تکلیف این دارایی فعلاً امکان توزیع سود حاصل از این سهام را می‌توانیم برای مشمولان فراهم کنیم، بنابراین به طور کلی امکان آزادسازی سهام عدالت در حال حاضر میسر نیست.

کد خبر 388980

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =