رقابت منفی، مهم‌ترین خطر صنعت سیمان/عدم تغییر نرخ فروش

رئیس انجمن صنفی سیمان مهم‌ترین خطر صنعت سیمان را رقابت منفی میان تولیدکنندگان اعلام کرد و گفت: قیمت سیمان همان قیمت مصوب در سال ۹۵ است.

محمد اتابک درخصوص مقیاس بازار سیمان در ایران اظهار داشت: اندازه بازار سیمان در کشور ثابت است و سهمیه‌ای که انجمن برای تولیدکنندگان تعیین کرده به اندازه کشش بازار سنجیده می‌شود. بنابراین تولید مازاد هم ثروت ملی را هدر می‌دهد و هم باعث می‌شود که تولیدکنندگان مجبور شوند حتی زیر قیمت تمام‌شده، محصولات را به فروش برسانند.

وی ادامه داد: در همه جای دنیا زمانی که بازار با رکود ساخت‌ و ساز و مصرف روبه‌رو است، کنترل میزان تولید برای هدر نرفتن سرمایه‌های ملی الزامی است و این اقدام در شرایط کنونی از سوی انجمن صنفی سیمان در حال انجام است.

این مقام مسئول افزود: میزان سهمیه‌ها باتوجه به موقعیت کارخانه‌ها و مصرف منطقه‌ای داده می‌شود و تولیدکنندگان ناگزیرند این شرایط را رعایت کنند چراکه در غیر این صورت مجموع صنعت متحمل ضرر‌ و زیان خواهد شد و بخشی از سرمایه‌های ملی به باد خواهد رفت.

اتابک درمورد رعایت نکردن سهمیه‌بندی‌ از سوی برخی کارخانه‌ها گفت: سال گذشته، ۹۴ درصد هر آنچه تخصیص داده بودیم به ‌عنوان سهمیه‌بندی برای مجموعه‌ها رعایت شد اما امسال به دلیل فشارهای اقتصادی که روی بنگاه‌ها وجود دارد چه از طریق مالیات شرکت‌ها، چه مالیات ارزش‌افزوده و چه سایر هزینه‌هایی که به شرکت‌ها وارد می‌شود، بخشی از تولیدکنندگان رعایت سهمیه‌بندی‌ها را مانند سال گذشته و با جدیت انجام نمی‌دهند و به همین دلیل نیز با مشکلاتی رو‌به‌رو شده‌ایم.

وی درخصوص قیمت سیمان در سال جاری و افزایش احتمالی آن اظهار داشت: قیمت‌ها فعلا افزایش خاصی نداشته‌ و کارخانه‌های تولیدکننده سیمان نیز اقدامی در راستای افزایش قیمت انجام نداده‌اند اما برخی از واسطه‌ها در کف بازار، قیمت‌ها را افزایش داده‌اند.براساس قیمت اعلامی انجمن صنفی تولیدکنندگان سیمان، قیمت سیمان همان قیمت سال 95 است.

 

کد خبر 388965

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =