افتتاح نمایشگاه بورس با طعم اعتراض

اقدس قلی زاده - فرش قرمز دهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه که که فاینکس ۲۰۱۷ هم می‌خوانندش روزگذشته ۲۶ فروردین در میان وزش نسیم بهاری زیر پای ۲۶۰ شرکت‌کننده اصلی و ۱۰۰ زیرمجموعه درنمایشگاه بین‌المللی گسترده شد تا کارگزاران، تأمین سرمایه‌ها، مشاوره‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بورسی، بیمه، بانکی‌ها، نشریات تخصصی و غیره در ۴ روز (۲۹ فروردین) داشته‌های خود را در معرض دید فعالان و علاقه‌مندان بازار سرمایه و پول که اتحاد این دو را بازارمالی می‌خوانند به نمایش بگذارند.

زمانی برای تبلیغات

به رسم همیشگی سازمان بورس با ترتیب دادن برنامه افتتاحیه از چهره‌های اقتصادی و مدیران ارشد بورس و بانک و البته بیمه دعوت کرد تا نقطه نظرات خود را درخصوص این رویداد که با عنوان مهم جمع بسته می‌شود، ابرازکنند. درمیان این چهره‌ها حضورمحمد جواد ظریف وزیرامور خارجه به عنوان مهمان ویژه که از فرصت گردهمایی برای تبلیغ دولت یازدهم استفاده کرد ازرویدادهای شاخص بود.وی که مسیر سخنرانی خود را بیشتر از مباحث اقتصادی به سمت سیاست سوق داد اظهار امیدواری کرد مردم با انتخاب آگاهانه دوباره حماسه ساز شوند.

ظریف با بیان اینکه مردم حماسه اقتصادی را در اقتصاد مقاومتی مشاهده خواهند کرد، اظهار داشت: در حالی رشد اقتصادی با همت فعالان اقتصادی و تلاش مردم از 8 درصد هم فراتر رفته که می‌توان شاهد آثار برجام در حوزه‌های مانند نفت و گاز بود.

وی تاکید داشت: هر چند از حذف تحریم‌ها هیجان زده نیستیم اما این اتفاق که نمایانگر تعامل بزرگترین برندهای جهانی با ایران است، پیامدهای بزرگی در جلب اطمینان و اعتماد جهانی بر جای گذاشته و این پیام را داده که راه تجارت و همکاری با ایران باز است.

این مقام مسئول در گریز به رونق بازار مالی، رشد 1300 درصدی جذب سرمایه‌گذاری خارجی و عضویت ایران در نهادهای بین‌المللی بازار سرمایه را از جمله دستاوردهای برجام دانست.

و اما سخنان آتشین علی طیب‌نیا سکاندار وزارت اقتصاد در دفاع از عملکرد دولت یازدهم جو سالن را در سکوت نسبی فروبرد. وی با استناد به آمارموجود رشد 103درصدی تأمین مالی درفاصله سال‌های 91 تا پایان 95، رشد73 درصدی ضریب نفوذ بازار سرمایه در همین فاصله زمانی و افزایش قابل توجه رقم سرمایه‌گذاری خارجی را دلایل توجه دولت به بازار سرمایه برشمرد. 

شاپور محمدی نیز به عنوان مقام ارشد بازار سرمایه مطالبی را به اطلاع حاضران رساند. رئیس سازمان بورس با اعلام 11 میلیون سهامدار ایرانی، از حذف حجم مبنا و بکاری گیری دامنه نوسان پویا تا پایان سال جاری خبر داد. وی اظهار داشت: درحالی امسال، سال رفع محدودیت‌ها از بازار سرمایه خواهد بود که طبق برنامه ریزی به عمل آمده و در صورت موافقت شورای عالی بورس، حجم مبنا تا پایان سال حذف می‌شود دامنه نوسان 5 درصدی هم به دامنه نوسان پویا تبدیل خواهد شد.

وی افزود: همچنین در حالی محدودیت پرسنل کارگزاری و توقف طولانی مدت نمادها برای همیشه حل خواهد شد که سامانه معاملات تا حداکثر دو ماه دیگر به‌روز شده و سامانه‌های تکمیلی تا پایان سال اضافه می‌شود.علاوه بر این با توجه به گذشت بیش از 12 سال از تصویب قانون بازار اوراق بهادار توسط مجلس (اول آذر84) لایحه قانون بازار سرمایه نیز تدوین خواهد شد.

  جایی برای اعتراض

سخنرانی وزرا و مدیران ارشد بازار مالی درحالی جریان داشت که جمعی از مال باختگان شرکت کنتور سازی با تجمع در محوطه نمایشگاه خواستار جبران سرمایه از دست رفته خود درخصوص سهام "آکنتور" شدند. این جمع معترض با سردادن شعارهای مبنی بر اینکه سازمان بورس در نظارت خود قصور کرده با تحصن در غرفه سازمان بورس از مقام عالی سازمان درخواست پاسخ شفاف و روشنی کردند. پس از ساعتی تورج غفاری نماینده سهامداران در گفت‌وگو با خبرنگار هفته بورس در باره نتیجه اعتراضات سهامداران گفت: درجلسه فوری با شاپور محمدی رئیس سازمان بورس مقررشد طی هفته جاری با تشکیل کمیته اضطراری طرفین پیشنهادات خود را مطرح کنند.

آرامش درکنار طوفان

در کنارهیاهوی سهامداران آکنتور که رفته رفته آرام و درنهایت به سکوت ختم شد در 6 سالن دیگر داستان بازار سرمایه و پول برقرار بود. غرفه‌داران هریک به فراخور حیطه فعالیت شان پاسخگویی مراجعه‌کنندگان بودند. برخی هم با برگزاری کلاس‌های آموزشی از این می‌گفتند که چگونه می‌توان در بازارعریض و طویل بورس سرمایه‌گذاری موفقی داشت.  اما شرکت‌های با شعارحفظ سرمایه و کاهش ریسک، ارائه خدمات نوین بانکی، اپلیکشن‌های با کاربرد خدمات مرتبط به بازار سرمایه و پول مخاطبان بیشتری داشتند.

جزیره غرفه‌ها 

با گذر از رویدادهای به پایان رسیده داستان یک روز گردش در محوطه نمایشگاه به وقایعی  ختم شد که تا 29 فروردین  جاری است. یکی از آنها غرفه‌های است که قطار به قطار کنار هم کشده شده اند. غرفه‌های که با پیچیده شدن عناوین شان دررنگ، طرح وخلاقیت‌های متفاوت جزیره رنگارنگی ازحاضران شکل دادند که دراین جفرافیا هر تکه گویای پیامی برای مخاطبان بود. شرکت "فهامه" حافظ کیفیت و سرمایه شماست، با نرم افزار بنیان نگر ایستا سهام خود را در سامانه وارد نمایید تا سیستم ریسک سبد شما را تعیین کند، کتاب‌های تخصصی بازار سرمایه را در انتشارات آراد بیابید و هزاران پیام مکتوب دیگر درنماشگاه به چشم می‌خورد.

یک قدم جلوتر

درمیان‌ همسایگان بورسی، گروه مفید که در مساحت750 متری 4 شرکت کارگزاری مفید، مشاوره سرمایه‌گذاری ایده مفید، سبدگردان انتخاب مفید و تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی پویا را در برگرفته خودنمایی بیشتری داشت.میثم خیرخواه مدیرتوسعه بازاراین مجموعه معرفی نرم افزاراختصاصی  Easy trader را از برنامه‌های شرکت برشمرده و افزود: مفید 360 از دیگر برنامه‌ها است که به سرمایه‌گذاران و مشتریان مفیدامکان می‌دهدنمایی کلی از دارایی مالی خود را درگروه مفید داشته باشند. درواقع با تجمیع اطلاعات جزیره‌ای در نمایی ساده و کامل به مشتری ترکیب و عملکرد دارایی را نشان می‌دهد. شرکت معدنی و صنعتی چادرملو هم درمساحت 300 متری 6 شرکت را درمعرض نمایش گذاشت، ترکیبی که نمایی بیشتری به این مجموعه داد.

دالانی سرشاراز فرهنگ سازی

در محوطه فضای باز نمایشگاه، سازمان بورس برای دوستداران سرمایه‌گذاری فضای را به نام تالار فرهنگ بازار سرمایه طراحی کرده که در هر پیچ این دالان نکته‌ای آموزش داده می‌شود. درورودی تالار سخن تامل برانگیز وارن بافت که می‌گوید قیمت چیزی است که شما پرداخت می‌کنید، ارزش چیزی است که شما به دست می‌آورید ذهن را برای دقت در مفاهیم دیگر آماده می‌کند. معرفی بازار اولیه و ثانویه، توصیه‌های درخصوص مدیریت صحیح دارایی، معرفی صندوق‌های سرمایه‌گذاری، فوائد سرمایه‌گذاری در بورس، شناخت شیوه معاملات در بورس، مدیریت ریسک سرمایه‌گذاری و روش‌های سرمایه‌گذاری مواردی است که درنگاهی گذرا در سهای از بورس با آن همه پیچیده گی اش می‌دهد.

بورس و بچه‌ها

علاوه بر بزرگترها، برای کودکان هم فکرهای شده است. شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس با کمک گرفتن از هنر نمایش عروسکی مقدمات بورس را آموزش می‌دهد. بازدید از غرفه‌های بیمه، بانک و کارگزاری‌ها از دیگر برنامه‌های این واحد است.

تلخند

در کنار آن همه جدیت آدم‌ها و ارقام درگوشه یکی از سالن‌ها کاریکاتورهای آویخته به دیوار که سقوط شاخص را به سخره گرفته‌اند لبخند تلخی بر چهره بازدید کنندگان می‌آورد. آثاری که با همه شوخی بودنشان تلخ ترین بازی بورس که همان رشد و سقوط شاخص است را دست آویز قرارداده اند.

کد خبر 388763

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =