معیارهای تغییر در ترکیب سهامداری کارگزاری‌ها اعلام شد

با بخشنامه سازمان بورس و اوراق بهادار، ضوابط و معیارهای تغییر ترکیب سهامداری شرکتهای کارگزاری اعلام شد.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی و مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار در بخشنامه‌ای معیارهای تغییر در ترکیب سهامداری شرکتهای کارگزاری را اعلام کردند.بنابر این اعلام ؛ بندهای (۶-۱ و ۶-۲) چهارصد و چهل و سومین صورتجلسه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار ۱۲بهمن 95 به شرح زیر است؛

۱-۶- «بند ۲ از مصوبات صورت جلسه هیات مدیره مورخ ۱۳۹۰.۱۰.۱۰ مبنی بر «در ترکیب سهامداری شرکت های کارگزاری، مشاور سرمایه گذاری و سبدگردانی هنگام تاسیس باید حداقل سه گروه سهامداری مستقل از یکدیگر  حضور داشته به قسمی که هر گروه می تواند حداکثر تا ۳۵ درصد سهام شرکت های مذکور را در اختیار داشته باشد. اشخاص حقوقی تابعه و وابسته و اشخاص حقیقی که رابطه خویشاوندی سببی یا نسبی طبقه اول و تا درجه دوم از طبقه دوم با یکدیگر دارند، هم گروه محسوب می شوند.» لغو گردید.

۲-۶-مقرر شد تغییر ترکیب سهامداری شرکت های کارگزاری (سهامی خاص) توسط سازمان صرفا بر اساس معیارهای زیر انجام می پذیرد:

۱-۲-۶- متقاضیان سهامداری بر اساس مصوبه مورخ ۱۳۸۶.۰۶۰۲۶ شورای عالی بورس و اوراق بهادار در شرکت بورس کالای ایرانی ذینفع نباشند.

شرکت های کارگزاری بر اساس ماده ۹ دستورالعمل صدور مجوز تاسیس و فعالیت شرکت های کارگزاری در بورس، مصوبه مورخ ۱۳۸۶.۰۶.۳۱ و اصلاحیه مورخ ۱۳۹۱.۱۰.۳۰ هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در سایر شرکت های کارگزاری (سهامی خاص) سهامدار نباشند.

۳-۲-۶- متقاضیان سهامداری بر اساس اطلاعات و مدرک در اختیار سازمان بورس و اوراق بهادار پیشینه کیفری و انضباطی موثر نداشته باشند.

۴-۲-۶- آن دسته از متقاضیان سهامداری از جمله بانک ها، موسسات مالی و اعتباری، لیزینگ ها، تعاونی های اعتباری و بیمه ها، باید از نهاد ناظر مربوطه مجوز فعالیت معتبر داشته باشند.

۵-۲-۶- اشخاص حقوقی متقاضی سهامداری باید آخرین صورت های مالی حسابرسی شده با شرط نداشتن زیان انباشته را به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه دهند. اظهار نظر حسابرس طبق صورت های مالی مربوطه نباید عدم اظهار نظر یا مردود باشد.»

کد خبر 388735

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =