فرش قرمز نمایشگاه بورس برای خارجی ها

رئیس سازمان بورس با اعلام محدود نشدن بازار سرمایه تحت عنوان نظارت، از تصمیم گیری برای انتشار اوراق بدهی و توجه ویژه به سرمایه گذاران خارجی در دهمین نمایشگاه بورس،بانک، بیمه خبر داد.

شاپورمحمدی وجود زبان مشترک در گزارش‌های مالی را از الزامات ورود به جامعه جهانی دانست و گفت:سازمان بورس تحت عنوان نظارت، توسعه بازار سرمایه را محدود نخواهد کرد. هدف نظارت، کاهش ریسک های بازار سرمایه است و نه محدودیت آن و رسالت سازمان بورس اصلاح امور در راستای رشد و توسعه بازار سرمایه است.

وی ادامه داد: در دنیای امروز اگر سرمایه‌گذار خارجی بخواهد اقدام به سرمایه‌گذاری کند، در ابتدا بررسی وضع شرکت‌های مقصد سرمایه‌گذاری و در درجه اول بررسی صورت‌های مالی و وضعیت سودآوری را مدنظر قرار می‌دهد.

سخنگوی سازمان بورس با اشاره به گزارشگری بین المللی (IFRS) و شفافیت شرکت ها، ادامه داد: حدود 20شرکت از جمله بانک ها و شرکت ها ملزم می شوند در سال 96 گزارش های خود را مطابق "IFRS " ارائه دهند. این در حالی است که امروزه گزارش‌های مالی قابل‌مقایسه در سطح جهان تبدیل به یکی از مطالبات اصلی استفاده‌کنندگان گزارش‌های مالی در بازارهای سرمایه شده است.

محمدی با بیان اینکه تهیه گزارش‌های مالی قابل‌مقایسه در سطح جهان نیازمند استفاده از استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS) است، افزود: نهادهای ناظر بر بازارهای سرمایه به دنبال پیگیری و مساعدت جهت بسترسازی‌های لازم برای پیاده‌سازی استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی هستند.

این مقام مسئول در پاسخ به سوالی مبنی بر مزایای اجرای IFRS تصریح کرد: برای ما مهم است قیمتی که برای سهم ارایه می شود، به ارزش واقعی نزدیک تر باشد. این درحالی است که مهمترین تاکید همگان علاوه بر شفافیت و کارایی عملیاتی، منصفانه بودن معاملات بسیار مهم است، اگر در صف خرید و فروش سفارش جابجا شود، خلاف عملکرد منصفانه باشد.

محمدی خاطرنشان کرد: از سال 92 با همکاری بورس و سازمان حسابرسی به شرکت ها اعلام شد به صورت اختیاری گزارش های مالی خود را با استاندارد IFRS منتشر کنند و اکنون براساس قوانین اصل 44 و ابلاغیه سازمان، 67 شرکت بورسی ملزم به اجرای IFRS برای صورت مالی سال 95 شدند.

توجه ویژه به پولداران خارجی

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به افتتاح حساب برای سرمایه گذاران خارجی اشاره کرد و افزود: حساب متولیان کاستودین نیز همچنان در حال پیگیری است و در سال 96 نیز دنبال خواهد شد.

محمدی تاکید کرد: در نمایشگاه بورس ، بانک ، بیمه ( که 26 تا 29 فرودین برگزار می شود) نیز توجه ویژه ای به سرمایه گذاران خارجی شده است. برای مثال، غرفه‌هایی برای حضور شرکت‌های خارجی در این نمایشگاه مورد توجه قرار گرفته تا زمینه ارتباط با فعالان داخلی تسهیل شود.

کاربردهای مهم اوراق سلف

وی کاربردهای مهم اوراق سلف را  تأمین مالی بنگاه های اقتصادی و جبران کسری بودجه دانست و گفت: برخی از دولت ها برای جبران کسری بودجه مورد نیاز خود به پیش فروش بین المللی محصول ها و مواد خام اقدام می کنند، این کار باعث انتقال بخشی از ارزش افزوده ملی به خارج از کشور می شود. به ویژه زمانی که دولتی به علت نیاز مالی شدید احتیاج به تأمین مالی دارد و از طرف دیگر به علت وضعیت خاص سیاسی و اقتصادی قیمت فروش مواد خام پایین است.

به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این موترد دولت می تواند با انتشار اوراق سلف محصول ها یا مواد خام را به مردم بفروشد سپس در سررسید به وکالت از طرف صاحبان اوراق محصول ها یا مواد خام ر ا به صورت نقد در بازارهای جهانی فروخته با صاحبان اوراق تسویه کند. به این ترتیب کسری بودجه دولت تأمین می شود و تفاوت قیمت نقد و سلف، در قالب سود اوراق سلف به مردم کشور می رسد.

محمدی با اشاره به اینکه رشد ارزش و حجم معاملات سلف موازی استاندارد باعث ارتقاء شرکت های تولید کننده کالا شده ، خاطرنشان کرد: انتشار اوراق سلف و سلف موازی استاندارد، بار مالی دولت را کاهش داده و راهی برای تامین مالی شرکت ها است. این اوراق مبتنی بر کالا است و به تولید کننده کمک می کند تا به جای مراجعه به بانک از طریق بازار سرمایه با فروش کالا در قالب اوراق تامین مالی کند.وی با تاکید بر اینکه شفافیت قیمت یکی از مزیت های این اوراق است، ادامه داد: قرارداد سلف موازی نه تنها تمامی محدودیت های سلف عادی را برطرف کرد بلکه توانست ظرفیت بالای بازار ایران را به رخ کشورهای حوزه خلیج فارس کشاند.

توسعه شرکت های کوچک و متوسط

رئیس هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار  گفت: در سال 95 شرکت های دانش بنیان، کوچک و متوسط امکان حضور در بازار سرمایه را پیدا کردند که این امر موجب کسب سود برای سرمایه گذاران و همچنین توسعه این قبیل شرکت ها شد.محمدی یکی از مزیت های این شرکت ها را قابلیت سودآوری بالای آنها برای سرمایه گذاران دانست و ابراز داشت: پیش‌تر شرکت های کوچک و متوسط برای تامین منابع مالی خود با مشکلاتی مواجه بودند؛ به طوری‌که بانک ها به دلیل نبود اعتبار لازم در حساب و شناخته نبودن این شرکت ها به آنان وام اعطا نمی کردند؛ اما با قرار گرفتن نام آنان در تابلوی فرابورس علاوه بر دریافت وام هم شناخته شده محسوب می شوند و هم برندسازی و تمامی فعالیت هایشان شامل صادرات راحت‌تر در دستور کار قرار خواهد گرفت.

تصمیم گیری برای انتشار اوراق بدهی

وی در خصوص راه اندازی بازار مشتقه ارزی تصریح کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار اقدامات لازم را صورت داده و بورس کالا آمادگی کامل برای راه‌اندازی این بازار دارد. همچنین شورای عالی بورس کلیات ایجاد ایجاد این بازار را به تصویب رسانده است. اما از آنجایی که بانک مرکزی سیاست‌گذار ارزی جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود، طبیعتا هر زمانی که این نهاد آمادگی خود را اعلام کند بازار مشتقه ارزی راه‌اندازی خواهد شد.

محمدی درباره انتشار اوراق بدهی در سال 96 گفت: در فروردین ماه، ظرفیت بازار را بررسی می‌کنیم، اگر اوراقی که در گذشته منتشر شده بود، بازپرداخت شده باشد و منابع به بازار سرمایه بازگشته باشد، ظرفیت‌سنجی صورت می‌گیرد و متناسب با آن اوراق بدهی منتشر خواهد شد.

کد خبر 388733

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =