مسیر انتقال شرکت ها به تابلو "ج"

چندی پیش دستورالعمل جدیدی در خصوص شرایط درج و نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در بازار پایه تصویب و ابلاغ شد که بر اساس آن این بازار به سه تابلو «پایه الف»، «پایه ب» و «پایه ج» تقسیم بندی شدند. شرکت‌هایی که صورت‌های مالی خود را متناسب با الزامات دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس از طریق سامانه کدال منتشر نکرده‌اند و زمان زیادی از مدت مقرر گذشته است با تشخیص هیات پذیرش یا کمیته درج فرابورس ایران به تابلو «پایه ج» منتقل می‌شوند.

طبق این دستورالعمل در تابلو «پایه الف» از این بازار تشکل‌های خودانتظام و نهادهای مالی دارای مجوز از سازمان بورس مانند بورس‌ها و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی پذیرش می‌شوند و مبنای درج دیگر شرکت‌ها در تابلوهای پایه ب و ج نیز بر اساس فاکتورهای افشای اطلاعات و ضریب نقدشوندگی این شرکت‌هاست.

 در این باره امیر هامونی عواملی که منجربه انتقال شرکت‌ها به بازار«پایه ج» می‌شود، را تحلیل کرده وگفت: شرکت‌هایی که صورت‌های مالی خود را متناسب با الزامات دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس از طریق سامانه کدال منتشر نکرده‌اند و زمان زیادی از مدت مقرر گذشته است با تشخیص هیات پذیرش یا کمیته درج فرابورس ایران به تابلو «پایه ج» منتقل می‌شوند.

مدیر عامل فرابورس ایران در خصوص سایر شرایطی نیز که زمینه‌ساز انتقال شرکت‌ها به این تابلو می‌شود، توضیح داد: اگر ضریب نقدشوندگی شرکت در دوره مالی مورد رسیدگی کمتر از 10 درصد باشد و در صورتی که حسابرس درخصوص صورت‌های مالی شرکت اظهار نظر نکرده یا اظهار نظر مردود داده است، همچنین تعداد دفعات تاخیر شرکت در ارائه صورت‌های مالی زیاد باشد حسب تشخیص هیات پذیرش یا کمیته درج فرابورس، این دسته از شرکت‌ها به تابلوی «پایه ج» منتقل می‌‌شوند.

 

 

کد خبر 388701

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =