"غدیر"سهامی واگذار نمی کند

مدیرعامل سرمایه گذاری غدیراز تداوم مذاکره برسرتعیین نرخ خوراک منومراستایرن پتروشیمی تبریزبراساس نرخ ارز آزاد و دولتی خبر داده و در عین حال با اشاره به آخرین وضعیت بنیادی شرکت‌های بورسی این هلدینگ، گفت: در شرکت موتوژن هم اکنون موضوع واگذاری سهام از سوی سرمایه‌گذاری غدیر صحت نداشته و انچه که رخ داده تهاتر دارایی‌ها از سوی بانک تجارت با بخش خصوصی است.

غلامرضا امیری سلیمانی از مذاکره بر سر نحوه نرخ‌ گذاری خوراک منومر استایرن با مجتمع‌های پتروشیمی خبرداد وگفت: برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای در پتروشیمی تبریزدر آینده افزایش سرمایه نیز پیش‌بینی شده است.

وی در برابر این پرسش که آیا با توجه به اجرای پروژه خط لوله انتقال اتیلن غرب از میاندوآب به تبریز برنامه‌ای برای افزایش سرمایه در پتروشیمی تبریز دنبال خواهد شد؟ پاسخ داد: در زمان اجرای پروژه طبیعی است که باید بخشی از طرح به طور فاینانس و بخش دیگر از منابع سهامداران تامین شود.در پتروشیمی تبریز نیز هم اکنون قبل از اجرای پروژه بخشی از سرمایه مورد نیاز بطور علی الحساب از سوی سهامدار عمده پرداخت شده و پس از پیشرفت کار از طریق افزایش سرمایه منابع مورد نیاز تامین خواهد شد.

مشکلات پتروشیمی ها

مدیر عامل سرمایه گذاری غدیربا اشاره به اجرای پروژه طرح توسعه تولید اوره و آمونیاک پتروشیمی شیراز در5 ماه اخیر گفت: بطور معمول هزینه استهلاک پروژه های بزرگ سنگین بوده و به 100 درصد ظرفیت دست نمی‌یابد. در این

سلیمانی ادامه داد: درماههای اخیر با افزایش قیمت محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی روبرو بوده‌ایم و برخی از شرکت ها حتی با تعدیل های درآمدی نیزروبرو بوده اند و این در حالی است که در سال مالی قبل شرایط خوشایندی بر صنعت پتروشیمی حاکم نبود. زیر با وجود بالا رفتن ظرفیت تولید از ظرفیت اسمی اما حجم و ارزش دلاری محصولات با کاهش عجیبی مواجه بود.

این مشکلات هم اکنون در حال حل شدن بوده و در صورت تحقق می توان انتظار تعدیل‌های با اهمیت درامدی نیز برای پتروشیمی ها از جمله "شیراز" داشت.

مدیر عامل سرمایه گذاری غدیر درباره امکان سوآپ نفتی برای پالایشگاه تبریز نیز گفت: چنانچه تولید بنزین برای مصرف داخلی به حدی برسد  که نیاز داخلی تامین شود، باید به سمت صادرات فرآورده‌های نفتی رفت ، این در حالی است که این اتفاق به زودی برای پالایشگاهها رخ خواهد داد.

سلیمانی ادامه داد: پالایشگاههای کشور از جمله تبریز باید خود را آماده کنند تا بتوانند از امکان صادرات محصولات خود برخوردار شوند، این در حالی است که تا زمان خرید تضمینی 5 فرآورده اصلی پالایشگاهها از سوی دولت امکان صادرات وجود نخواهد داشت.

وی در مورد چشم انداز آتی بازار سرمایه گفت: به نظر می رسد با توجه به قیمت نفت در بازار های جهانی و افزایش نرخ محصولات پتروشیمی و همچنین وزن با اهمیت این صنایع در بازار سهام می‌توان به بهبود روند بورس در چشم انداز آتی امید وار بود.

کد خبر 388555

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =