دولت سهام مپنا سهام را ازآستان قدس رضوی پس گرفت

مشاور سازمان خصوصی سازی در خصوص واگذاری دو سهم مهم بورسی گفت : پرداخت نشدن اقساط معوق بابت واگذاری‌ها و تلاش صندوق‌ها و نهادهای عمومی برای تسویه بدهی خود به مستمری بگیران و بازنشستگان سبب شد دوباره سهام «فارس» و «ذوب» روی میز فروش قرار گیرد.

سید جعفر سبحانی عنوان کرد: موضوع واگذاری سهام شرکت ذوب آهن که شامل سهم 7 درصدی شستا و 16 درصدی صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد می‌شود، ناشی از تصمیم این دو نهاد برای پرداخت بدهی و تسویه مطالبات مستمری‌ بگیران و بازنشستگان آنها بوده که برای این منظور به سازمان خصوصی برای فروش دارایی‌های خود وکالت داده‌اند.

مشاور سازمان خصوصی سازی ادامه داد: انتشار آگهی فروش سهم 3.08 درصدی تاپیکو در شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس اما به دلیل به تعویق افتادن زمان پرداخت اقساط واگذاری این دارایی به سازمان خصوصی سازی بوده که مطابق با قانون برای دریافت حقوق و وجوه دولت دوباره روی میز فروش گذاشته می‌شود.

مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی با اشاره به بازگشت سهام مدیریتی گروه مپنا از سبد دارایی‌های آستان قدس رضوی به دولت، گفت: با حکم دادگاه 49 درصد از سهام مهاب قدس و 47 درصد از سهام مپنا که یک سال پیش به آستان قدس رضوی واگذار شده بود، دوباره به وزارت نیرو بازگشت و این در حالی بود که در فرایند واگذاری این دارایی‌ها هیچ گاه سازمان خصوصی سازی زیر بار واگذاری آن نرفته است.سبحانی با بیان اینکه تلاش سازمان خصوصی سازی در واگذاری‌ها عدم ورود شبه دولتی‌ها است، گفت: در قانون تجارت چیزی به عنوان شبه دولتی وجود ندارد و شرکت‌ها بطور کلی یا دولتی و یا خصوصی قلمداد می‌شوند. شاید یکی از دلایلی که بسیاری از شبه دولتی‌ها با معوقه شدن  پرداخت اقساط خود مواجه می‌شوند، ناشی از دولتی بودن آنها است.

کد خبر 388198

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =