انستیتو مالیه بین‌المللی رقم دقیق دارایی های بلوکه شده ایران را اعلام کرد

انستیتوی مالیه بین‌المللی دارایی‌های مسدودشده ایران را ۱۵۰ میلیارد دلار اعلام کرد.

فایننشال تایمز اعلام کرد لغو تحریم های ایران احتمالاً موجب افزایش تولید نفت ایران و تشدید فشارهای مالی بر دیگر صادر کنندگان منابع هیدروکربنی خواهد شد.

مؤسسه اعتبار سنجی مودیز در گزارشی نوشت: برآورد افزایش یک‌میلیون بشکه‌ای تولید نفت ایران طی یک تا دو سال به‌نحو اجتناب ناپذیری، قیمت‌ها را کاهش خواهد داد و از طریق کاهش منابع مالی کشورهایی نظیر روسیه، ونزوئلا، نیجریه، بحرین و عمان، میزان اعتبار آنها را کاهش خواهد داد.

مودیز به‌نقل از انستیتوی مالیه بین المللی نوشت: توافق هسته‌ای که همچنین به ایران اجازه خواهد داد به 150 میلیارد دلار از درآمدهای مسدود شده‌اش و سیستم مالی جهانی، دسترسی پیدا کند، می‌تواند تولید نفت ایران را تا سال 2017 به 4میلیون بشکه در روز برساند. ایران همچنین می‌تواند به‌سرعت 30میلیون بشکه از نفت ذخیره شده خود روی دریا را وارد بازار جهانی کند و اگر تقاضای متناظری در بازار نباشد، قیمت‌ها را کاهش دهد.

افزایش تولید نفت ایران می‌تواند پیش‌بینی مودیز از افزایش 5دلاری قیمت نفت در سال 2016 را نیز تضعیف نماید. در ادامه گزارش مودیز با اشاره به برآوردهای مقامات ایرانی که گفته‌اند صنعت نفت این کشور به 230 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد تا الگوی 5ساله تولید ضعیف نفت را تغییر دهد، آمده است، زمان خواهد برد تا ایران بتواند نتایج سرمایه گذاری کم سالهای گذشته را جبران کند.

با توجه به اینکه نیمی از درآمدهای روسیه از فروش انرژی به دست می‌آید، کاهش پایدار قیمت نفت ارزش پول ملی و اقتصاد روسیه را بیش از پیش تضعیف خواهد کرد. اما در عین حال، به‌گفته مودیز کشورهای امارات و عمان ممکن است از افزایش تجارت با ایران منتفع شوند. دوبی و عمان دارای روابط دیرینه‌ای با ایران هستند و می‌توانند سرمایه گذاری و تجارت با ایران را از سر بگیرند.

 

منبع: بورس پرس

کد خبر 388048

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =