برنامه های جدیدی در حوزه ابزارسازی و بازارسازی داریم

برنامه هایی که در جلسه هیات مدیره بورس کالا برای معرفی ارائه شد در دو بخش ساختاری (ساختارهای بازاری بورس کالا) و محیط پیرامونی بورس کالا بود.

حامد سلطانی نژاد با بیان مطلب فوق درباره سیاست های کلی که در جمع هیات مدیره بورس کالا مطرح کرد، گفت: در بخش ساختاری مدیران قبلی زحمات بسیاری برای طراحی ابزارها و بازارهای بورس کالا کشیدند ما به دنبال این هستیم که پیرو این زحمات برنامه های جدیدی در حوزه ابزارسازی و بازارسازی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه حرکت اصلی در جهت اوراق بهادار شدن بورس کالا است، اظهار داشت: در بازارهای جهانی در بورس های کالایی در کنار بازار نقد یک بازار دارای اهرم و بازار با مقیاس بالا مربوط به اوراق بهادار مبتنی بر کالا وجود دارد که همه فعالان بازار سرمایه از آن استفاده می کنند، به نظر می رسد در حوزه ابزاری از این جهت می توان امکان پوشش ریسک با استفاده از ابزارهای مالی را برای فعالان بازار فراهم کرد.

مدیر عامل بورس کالا گفت: حضور همه فعالان بازار و صنعت در کنار فعالان بخش مالی فرصت بسیار مناسبی برای این دو بخش اقتصاد است. وقتی بخش واقعی اقتصاد و بخش مالی پیوند می خورند اتفاقات خوبی در اقتصاد می افتد و بورس کالا عرصه ای برای پیوند خوردن بخش واقعی و مالی است. در بورس کالا باید به تأمین مالی فعالان اقتصادی برای فعالیتهای اقتصادی، مدیریت ریسک و پوشش نوسانات توجه شود.

سلطانی نژاد درباره برنامه های جزیی اش در کنار سیاستهای کلی گفت: راه اندازی بورس ارز، تقویت رینگ صادراتی بورس کالا، تعامل با بورس های کالایی جهان، فراهم کردن زیر ساخت های الکترونیک به طوری که دسترسی عموم را به بورس کالا فراهم کند از جمله برنامه های جزیی است که به دنبال آن هستیم.

وی با بیان این که بورس کالا می تواند تبلور حضور مردم در اقتصاد باشد، تصریح کرد: جهت گیری بورس کالا این خواهد بود که حضور همه مردم حتی آنهایی که به دنبال معاملات خرد هستند طی مکانیزمی فراهم شود چون وقتی اقتصاد به دست مردم داده شود، اقتصاد بالنده می شود.  

مدیرعامل جدید بورس کالا در ادامه گفت: از دیگر برنامه های بورس کالا در مدیریت جدید، افزایش تعداد معامله گران بورس کالا است، با این افزایش به دنبال تنوع کمی و کیفی فعالان بورس کالا هستیم. همچنین تا حد امکان به دنبال استفاده از استانداردهای بین المللی و اینکوترمز (incoterms) هستیم چون لازمه بین المللی شدن بورس کالا حرکت به سمت استاندارادهای بین المللی است.

سلطانی نژاد درباره علت پذیرفتن این مسوولیت در شرایطی که مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه بود، گفت: من میزان اهمیت نهادهای مالی تحت نظارت سازمان را به یک اندازه می بینم. همانقدر که شرکت سپرده گذاری مرکزی مهم است و وظایف خطیری دارد بورس کالا نیز مهم است و در آن فرصت خدمت وجود دارد.

وی ادامه داد: وقتی از جنبه اقتصادی به بورس کالا نگاه شود چون بورس کالا با معیشت مردم به طور مستقیم و غیر مستقیم ارتباط دارد ما به عنوان فارغ التحصیلان مالی کشور باید همتی داشته باشیم که در عرصه اقتصاد نقش آفرینی کنیم و من فرصت حضور در بورس کالا را فرصتی می بینم که در آن بتوانم خدمت کنم همانطور که وقتی در سپرده گذاری بودم تحولات خوبی شکل گرفت و این شرکت جایگاه واقعی خودش را پیدا کرد.

سومین مدیرعامل بورس کالا ضمن تقدیر و تشکر از دکتر پناهیان گفت: دوستان زحمات زیادی کشیدند و علاوه بر اینکه زحمات آنان را قدر می دانیم راهشان را ادامه می دهیم و زحماتشان را بی نتیجه رها نخواهیم کرد و این تغییر مسوولیتها فقط فضایی را فراهم می کند که با ایده های جدید اشنا شویم و از نوآوری های مدیران در کنار استفاده از تجربیات گذشته استفاده شود.

 

منبع: پايگاه اطلاع رساني بازار سرمايه -سنا-

کد خبر 388021

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =