آماده پرداخت بدهی های نفتی به ایران باشید

دهلی نو به پالایشگاه‌ها دستور داده تا به منظور آمادگی برای درخواست احتمالی ایران مبنی بر بازپرداخت بدهی‌های نفتی، نسبت به گشایش حساب «نوسترو» و انتقال ارز‌های دلار و یورو به این حساب‌های اقدام کند.

به گزارش ایندین اکسپرس، درحالی پالایشگاه‌های هندی حدود 6 میلیارد دلار به ایران بدهکار هستند که در اوج دوران مذاکرات، دهلی‌نو به پالایشگاه‌های خود دستور داده تا به انتقال تدریجی دلار و یورو به حساب‌های نوستروی خود در خارج کشور اقدام کنند.

بر اساس بخشنامه وزارت نفت هند به 5 پالایشگاه این کشور «با احتمال حصول توافق میان ایران و گروه 1+5 تا 30 ژوئن، ممکن است که ایران نسبت به بازپرداخت بدهی‌های خود درخواست کند. بسته به شرایط این توافق، پرداخت این بدهی‌ها ممکن است به صورت یک مرحله‌ای یا به صورت چند مرحله و به تناوب صورت گیرد حتی ممکن است که طی چند هفته انجام شود. »

بر اساس بخشنامه وزارت نفت هند، «پالایشگاه‌ها موظف هستند تا مقادیری روپیه برای تامین این دلارها (بدهی ایران) اختصاص دهند. آنها می‌توانند اقدام به خرید دلار و یورو برای تامین ارز مورد نیاز خود کنند.»

به گفته منابع آگاه هندی، این بخشنامه که از سوی اداره امور اقتصادی هند در اوایل ماه جاری ابلاغ شده است، از پالایشگاه‌های هندی درخواست کرده است تا پس از  دریافت مجوز از بانک مرکزی این کشور، برای گشایش حساب نوسترو به بانک‌های مجاز خود مراجعه کنند.

حساب نوسترو، حسابی است که در بانک‌های خارجی به ارز آن کشور گشایش می‌یابد.

دهلی‌نو از فوریه 2013 که آمریکا، کانال‌های پرداخت پول نفت ایران را بلوکه کرد، 45 درصد پول نفت وارداتی از ایران را به روپیه و از طریق بانک یوسی‌اُ پرداخت می‌کند. با توجه به عدم وجود راهی برای پرداخت، 55 درصد باقی مانده نیز به ارزهای خارجی در نزد پالایشگاه‌ها هند نگه‌داری می‌شود.

 

منبع: بورس پرس

کد خبر 387932

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =