سود اوراق مرابحه از نرخ سود سپرده بانکی بالاتر است

هدف از انتشار اوراق مرابحه مبتنی بر سهام، تأمین مالی جهت خرید سهام یک شرکت سهامی است.

ابوالفضل شهرآبادی، معاون تأمین مالی تأمین سرمایه لوتوس پارسیان، درخصوص اوراق مرابحه مبتنی بر سهام، که به تازگی در کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس به تصویب رسیده است، گفت: این ابزار در تأمین سرمایه لوتوس پارسیان طراحی و به سازمان بورس پیشنهاد شد و پس از بررسی ها و جلسات مختلف کارشناسان این شرکت و سازمان بورس، در سوم تیرماه به تصویب کمیته فقهی سازمان بورس رسید.

وی گفت: اوراق مرابحه مبتنی بر سهام، اوراق بهاداری هستند که بانی برای تأمین مالی کل یا بخشی از منابع لازم جهت خرید مقدار مشخصی از سهام یک شرکت سهامی منتشر می‌کند. درواقع، این اوراق، همان اوراق مرابحه‌ای است که دارایی پایه آن، «سهام» است.

شهرآبادی افزود: پس از انتشار اوراق مرابحه توسط نهاد واسط، این نهاد به وکالت از دارندگان اوراق، وجوه حاصل از عرضه اوراق را صرف خرید نقدی سهام شرکت مورد نظر از شخص ثالث نموده و سپس اوراق سهام را در قالب قرارداد مرابحه به بانی واگذار می‌کند. بانی نیز در سررسیدهای معین نسبت به تسویه ثمن سهام خریداری شده اقدام می کند.

معاون تأمین مالی تأمین سرمایه لوتوس پارسیان درخصوص بازدهی دارندگان این اوراق گفت: دارندگان اوراق، مالکان مشاع مطالباتی هستند که بر اساس قرارداد مرابحه حاصل شده است. این اوراق دارای بازدهی ثابت و قابل خرید و فروش خواهد بود.

این مقام مسئول درخصوص ضرورت طراحی ابزارهای نوین مالی در بازار سرمایه تأکید کرد: طراحی ابزارهای جدید برای توسعه بازار سرمایه ضرورت دارد چراکه میزان ریسک پذیری و سلایق سرمایه گذاران بسیار متنوع است و با طراحی ابزارهای جدید می­توان پاسخگوی این تنوع بود.

وی یادآور شد: در همین راستا در تأمین سرمایه لوتوس پارسیان نیز همواره تلاش شده است با ارائه ابزارها و مدل­های جدید، نیازهای متنوع سرمایه­ گذاران در نظر گرفته شود. از جمله اینکه ابزار دیگری به تازگی در این شرکت طراحی شده و در مرحله دریافت مجوزها از سازمان بورس است.

شهرآبادی درخصوص این ابزار جدید توضیح داد: باتوجه به ریسک ­گریزی سرمایه­ گذاران به ویژه برای سرمایه­ گذاری در ابزارهای جدید که سابقه فعالیت چندانی ندارند، ضمانت بازدهی در جلب اعتماد سرمایه­ گذاران اهمیت بسیاری دارد. از این­ رو، ما برای یک پروژه ساختمانی، برای اولین بار صندوق زمین و ساختمانی را طراحی کرده­ ایم که دارای سود تضمین شده است.

او درباره این صندوق افزود: این صندوق موافقت اصولی از سازمان بورس دریافت کرده و اکنون در مرحله دریافت سایر مجوزهاست و پیش­ بینی می­ شود تا یک ماه آینده پذیره­ نویسی آن در بازار سرمایه انجام شود.

معاون تأمین مالی تأمین سرمایه لوتوس پارسیان تأکید کرد: در شرایط بحرانی بازار سرمایه، چنین ابزارهایی قدرت رقابت­ پذیری بالایی خواهند داشت چراکه حداقل سود که حتی از نرخ سود سپرده بانکی نیز بالاتر است، در این ابزارها تضمین شده و از این رو گزینه مناسبی به ویژه برای سرمایه­ گذاران ریسک گریز است.

 

منبع: پايگاه اطلاع رساني بازار سرمايه -سنا-

کد خبر 387930

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =