افزایش قیمت لبنیات مصوب شد

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تولیدکنندگان فرآورده های لبنی از اخذ مجوز افزایش ۱۰ درصدی شیر، ماست و پنیر خبر داد و گفت: کارخانجات از ۱۲ خرداد شیرخام را ۱۴۴۰ تومان خریداری می کنند.

محمدرضا اسماعیلی اظهار داشت: روز گذشته جلسه ای با حضور وزیر جهاد کشاورزی،معاونان وی و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و به ریاست محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رییس جمهور بدون حضور صنف مربوط برگزار و این افزایش قیمت مصوب شد.

وی با بیان اینکه ما مخالف افزایش قیمت لبنیات بودیم اظهار کرد: پیش از برگزاری جلسه مخالفت خود را اعلام کرده بودیم اما مسئولان توجهی نکردند. این افزایش قیمت به ضرر دامداران و کارخانجات است. چرا که مردم قدرت خریدشان دیگر کفاف افزایش بیشتر را نمی دهد. زمانی که مردم کالا را خریداری نکنند شیر دامدار به فروش نمی‌رسد چرا که کارخانه دیگر تمایلی به تولید ندارد.

اسماعیلی افزود: در این جلسه مصوب شده است که کارخانجات صنایع لبنی شیرخام را به قیمت 1440 تومان از دامدار خریداری کنند و در ازای آن می توانند قیمت شیر،ماست و پنیر را حداکثر 10 درصد افزایش دهند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تولیدکنندگان فرآورده های لبنی پاستورریزه ایران افزود:این مصوبه به تمام کارخانجات ابلاغ شده است، قرار بود کارخانه ها شیرخام را از 12خرداد ماه سال جاری ،1440 تومان خریداری کنند اما از امروز مجوز افزایش 10 درصدی را دارند.

اسماعیلی گفت: مصرف شیر در ایران یک سوم سرانه جهانی است 90درصد ایرانیان با کمبود کلسیم و 80 درصد آنها با کمبود ویتامین D به عنوان عامل جذب حداکثری کلسیم روبه رو هستند. درحال حاضر که قیمت لبنیات افزایش یافته است پیش بینی می‌شود که فروش لبنیات کاهش یابد.

پیش از این رضا باکری، دبیرانجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران با اشاره به اینکه تا پایان خرداد ماه قیمت های جدید لبنیات اعلام خواهد شد، بیان کرده بود: به نظر می‌رسد دولت برای جلوگیری از افزایش نرخ تورم در جامعه فقط با افزایش تک رقمی برخی محصولات غذایی موافقت کند.

وی با بیان اینکه انجمن صنایع لبنی درخواست افزایش 5 درصدی قیمت محصولات لبنی را به سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ارایه کرده است، افزود: به احتمال زیاد دولت قبل از آغاز ماه مبارک رمضان این موضوع را بررسی خواهد کرد.

دبیر انجمن صنایع فراورده‌های لبنی ایران در ادامه از عرضه محصولات لبنی با 15 درصد تخفیف در ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: این تخفیفات در فروشگاه های طرح ضیافت در اختیار خریداران قرار خواهد گرفت.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

کد خبر 387895

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =