با برقراری ارتباطات بانکی بین المللی ارز در ایران تک نرخی می شود

رییس کل بانک مرکزی با اعلام کاهش ۶۰ درصدی نوسان نرخ ارز در دو سال گذشته بار دیگر بر تک نرخی کردن نرخ ارز در آینده نزدیک تاکید کرد.

ولی الله سیف در دیدار یک هیات اقتصادی – تجاری از کشور آلمان در پاسخ به پرسش این هیات تجاری درباره نوسانات نرخ ارز اظهار کرد: در دو سال گذشته دامنه نوسانات نرخ ارز در ایران، حدود 60 درصد کاهش یافته است. این در حالی است که در یک دوره مالی یک ساله، نرخ برابری دلار در مقابل ریال تنها سه درصد افزایش داشته است. آن هم در شرایطی که دسترسی ما به منابع ارزی به علت وجود تحریم های ظالمانه محدود بوده است.

وی همچنین بر اراده بانک مرکزی برای تک نرخی کردن نرخ ارز در آینده نزدیک تاکید کرد و افزود: شواهد و قرائن و بررسی های کارشناسی نشان می دهد که امکان حرکت به سمت تک نرخی کردن ارز وجود دارد و این سیاست در موقع مقتضی عملی خواهد شد.اقدامی که بسیار مهم و ضروری است. به گفته سیف پیش نیاز یکسان سازی نرخ ارز برقراری ارتباطات بانکی بین المللی کافی و امکان مانور بانک مرکزی نسبت به جابجایی منابع ارزی خواهد بود.

سیف اعلام کرد که برای حضور گسترده تر شرکت های ایرانی در بازارهای جهانی و نیز حضور شرکت های خارجی در ایران، برخورداری از یک نظام پولی و مالی قوی یک ضرورت جدی است و بانک مرکزی و مجموعه اقتصادی دولت به این موضوع اهتمام ویژه دارند.

سیف با اشاره به سوابق همکاری های اقتصادی و بانکی مشترک ایران و آلمان ادامه داد: با وجود مشکلات و نوسانات اقتصادی کشور در برخی سال ها، تسویه حساب های بانک های ایرانی با طرف های آلمانی با کمترین تاخیر انجام شده و هیچگاه این نوسانات نتوانسته است مانع ارتباطات مناسب بانکی دو طرف شود.

به گزارش بانک مرکزی، اعضای گروه اقتصادی – تجاری آلمانی در این دیدار، اطلاعات ارائه شده از سوی رئیس کل بانک مرکزی را مهم و امیدوارکننده توصیف و نسبت به برداشته شدن تحریم های اقتصادی ایران و امکان حضور در بازار ایران ابراز امیدواری کردند.

 

منبع:‌ خبرگزاری ایسنا

کد خبر 387804

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =