صادرات یک میلیونی خودرو در افق ۱۴۰۴

عضو هیأت مدیره قطعه سازان خودرو، صادرات یک میلیون دستگاه خودرو از کشور را در افق ۱۴۰۴ دشوار اما قابل دستیابی دانست و گفت: اتصال به شبکه جهانی خودرو سازان یا شبکه جهانی قطعه سازان، راه را برای رسیدن به این هدف هموار خواهد کرد.

محمدرضا نجفی منش در گفت و گو با "برنامه تلویزیونی بورس" با اشاره به هزینه های سنگین تامین مالی صنعت خودرو تصریح کرد: خودروسازان جهانی هر ساله میلیون ها دلار هزینه تحقیق و توسعه می کنند؛ پس کشورهایی که توان صرف این هزینه های گزاف را ندارند باید به این غول های خودروساز متصل شوند تا از بازار عقب نمانند.

محمدرضا سروش مدیرعامل گروه بهمن هم ضمن تایید موضوعات مطرح شده در خصوص ادغام گفت: مبنایی که در صنعت مهم بوده ، اندازه  اقتصادی تولید است که در صنعت خودرو این موضوع جدی تر از صنایع دیگر هم هست.  

وی همچنین با تاکید بر اصلاح ساختار سهامداری و اصلاح مالی شرکت ها  به عنوان یک راه حل برای برون رفت از بحران فعلی گفت: فرایندی که ما در صنعت خودرو شاهد بوده ایم این است که برخی زیرمجموعه ها، سهام خودرویی ها را خریداری کردند و این خرید سهام، اقدامی  در  جهت کاهش سرمایه قلمداد می شود؛ چرا که از منابع شرکت، خرج خرید سهم می شود  و در نهایت سرمایه ثبتی کاهش پیدا می کند.

مدیرعامل گروه بهمن، این کار را پسندیده ندانست و افزود: بنگاه ها باید در حالت طبیعی از این اقدام  پرهیز  کنند ؛ چرا که منابعی که از درون بنگاه خارج می شود منابع سرمایه در گردش است  و می تواند به زیان مصرف کننده نیز باشد.

نجفی منش عضو هیأت مدیره قطعه سازان خودرو هم در این خصوص گفت: به دلیل اینکه در سال های گذشته عایدی شرکت ها را به عنوان سهام و ارزش سهام و سود آن توزیع کردند، بازدهی بالای 20درصد یکی دو دهه اخیر ، عملاً صنایع خودرو سازی را از افزایش سرمایه دور کرده است.

این در حالی است که به گفته نجفی منش، معمولاً شرکت هایی که رو به رشد هستند 10 تا 20 درصد سود خود را تقسیم و بقیه آن را برای افزایش سرمایه استفاده می کنند اما این فرایند در خودرو سازان کشور  اتفاق نیفتاده است.

وی سپس بر لزوم بازگشت به تورم های منطقی 4-3 درصد که در دنیا نیز  معمول است، تاکید کرد .  

در بخش دیگری از این گفت و گو،  مدیرعامل گروه بهمن سهم ارزشی خودروسازها در بازار بورس را  حدود سه درصد اعلام کرد.

 

منبع: اطلاع رساني بازار سرمايه -سنا-

کد خبر 387769

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =