شرکت های بزرگ جهان نیم نگاهی به سرمایه گذاری در ایران دارند

روزنامه وال استریت ژورنال درباره سفر مدیران بزرگ شرکت های سرمایه گذاری واقع در لندن به تهران نوشت: شرکتهای بزرگ جهان نیم نگاهی به سرمایه گذاری در ایران دارند.

دومینیک بوکر اینگرام که از مدیران بزرگ سرمایه گذاری شارلمانی بریتانیا(Charlemagne Capital) است گفت: من به کشورهای زیادی که رو به رشد و پررونق هستند و بزرگ به نظر می‌آیند سفر کردم اما هرگز کشوری را در سطح زیرساخت های ایران ندیده‌ام.
تعداد انگشت شماری از نهادهای سرمایه گذار هستند که مثل بوکر اینگرام در حال ارزیابی ورود به بازار ایران هستند. آنها در حال برنامه ریزی برای سرمایه گذاری مشترک و استخدام کارکنان در یک محیط تجارتی جذاب هستند.
بازار سهام 100 میلیارد دلاری ایران نقطه تمرکز اصلی است. چراکه هیچ محدودیتی برای سرمایه گذاری خارجی در آن وجود ندارد. علاوه بر آن، بیش از 300 شرکت در بازار معاملات بورس تهران وجود دارد که دارای مدیریت متخصص هستند و با توجه به تلاش آنها در طول سالهای تحریم، انعطاف پذیری بسیار بالایی دارند.
همچنین «سبک حکومتی با اعتماد به نفس بالای ایران»، شرکتهای بزرگی از جمله شرکت خاتم الانبیا، یک غول مهندسی و دو شرکت بزرگ خودروساز ایران خودرو و سایپا را ایجاد و پرورانده است.
اگر بازار ایران از یک بازار تحت سلطه سرمایه گذاران محلی به یک «بازار باز» متناسب با اقتصاد خودش منتقل شود رشد آن می‌تواند بسیار بزرگ باشد. اکنون 300 شرکت حاضر در بازار سهام تهران تنها 28 درصد تولید ناخالص ایران را در اختیار دارند که نسبت به اقتصادهای نوظهور نرخ پایینی است.
به امید اینکه توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5 حاصل شود، ده ها شرکت مالی از ماه اوریل، بازدیدهای حقیقت یاب و کاشفانه‌ای از ایران داشته‌اند.
شرکت سرمایه گذاری شارلمانی که یک شرکت پیشرو و متخصص سرمایه گذاری با سرمایه ای بالغ بر 2.28 میلیارد دلار است در اول آوریل یک قرارداد سرمایه گذاری مشترک با شرکت سرمایه گذاری فیروزه ( Turquoise) تهران امضا کردند که هدف آن آغاز تمرکز بر روی سرمایه گذاری در ایران است.
برخلاف شرکتهای چند ملیتی، شرکتهای لندنی مثل شرکت شارلمانی و «شرکت سرمایه گذاری فرست فرونتیر» در آمریکا حضور ندارند. بنابراین برای تجارت با ایران دچار محدودیت کمتری هستند.
رامین رجبی یکی از مدیران فیروزه در تهران می گوید ما 10 سال است منتظر چنین لحظه ای هستیم. ما تیم فروش و همچنین تیم سرمایه گذاری بانکی خود را توسعه داده ایم و گزارش هایی به زبان انگلیسی منتشر می کنیم. وقتی تقاضاها آغاز شود ما مطمئن هستیم که آمادگی آن را داریم.
کد خبر 387766

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =