سرمایه گذاران اروپایی در انتظار ورود به بازار ایران

یک مقام مسئول با بیان اینکه ایران دارای قابلیت فراوانی برای سرمایه گذاری است، تصریح کرد: سرمایه گذاران اروپایی در انتظار پایان تحریم ها و ورود دوباره به بازارهای بکر ایران هستند.

عضو کمیته سرمایه گذاری خارجی سازمان بورس و اوراق بهادار روز شنبه پس از پایان سفر هیات عالی رتبه سرمایه گذاران اروپایی از کشور اظهار کرد: این گروه از سرمایه گذاران با هدف آشنایی با قابلیت های بازار سرمایه و شرکت های بزرگ صنعتی که در بورس تهران هستند، به ایران سفر کردند.

رضا سلطان زاده افزود: مدیران ٩ شرکت بزرگ سرمایه گذاری اروپایی در این سفر افزون بر بازدید از تالار معاملاتی بورس تهران از چند شرکت بزرگ نیز بازدید کرده و مذاکره های مطلوبی را با مدیران این شرکتها داشتند.

 وی ادامه داد: این گروه سرمایه گذاری در دیدار با محمد فطانت رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و نیز حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس تهران از علاقه  برای سرمایه گذاری در ایران خبر داد و مقام های عالی بورس کشورمان نیز با ارئه وضع کنونی بازار سرمایه حمایت خود را از سرمایه گذاری های جدید خارجی در بورس اعلام کردند.

این سرمایه گذاران که نمایندگان تعدادی از برترین شرکتهای سرمایه گذاری اروپایی بودند، به دعوت شرکت سوییسی  ای سی ال است منجمنت (ACL Asset Management ) و شرکت کارگزاری بورسیران به کشورمان سفر کرده بودند و در مدت اقامت خود در ایران فرصتهای متنوع سرمایه گذاری در بازار سرمایه را در دوران پساتحریم بررسی کردند به طوری که در پایان سفر، بارتلمی هلگ مدیر این گروه سرمایه گذاری گفت که ایران یکی از بهترین کشورها برای سرمایه گذاری است.

عضو کمیته سرمایه گذاری خارجی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: گروه سرمایه گذاران اروپایی از تعدادی از مهم ترین شرکتهای ایرانی که در عرصه بین‌المللی نیز مطرح هستند از قبیل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی جم، بانک ملت، همراه اول ونیز خط تولید شرکتهای سیمان تهران، ایران خودرو، پارس مینو و داروپخش بازدید کردند.

وی ادامه داد: این هیئت متشکل از مدیران بزرگترین شرکتهای سرمایه‌گذاری بودند که در چند سال اخیر به کشورمان سفر کرده‌اند و امیدوار هستند که با پایان تحریمها فرصت سرمایه گذاری در بازار سرمایه ایران را داشته باشند.

 سلطان زاده با بیان این که ایران دارای قابلیت فراوانی برای سرمایه گذاری است، تصریح کرد: سرمایه گذاران اروپایی در انتظار پایان تحریمها و ورود دوباره به بازارهای بکر ایران هستند.

وی اظهار کرد: از جمله دلایل جذابیت بازار سرمایه ایران برای این گروه از سرمایه‌گذاران که از انگلستان، سوییس، فرانسه و روسیه بودند، تنوع سهام و قابلیت انتخاب صنایع مختلف برای سرمایه گذاری است.

سلطان زاده تصریح کرد: پس از رایزنی انجام شده تاکنون و در مرحله نخست، سرمایه گذاری ٣٠٠ میلیون یورویی این گروه در ایران، پس از لغو تحریمها قطعی شده است

وی با بیان این که شرایط برای سرمایه گذاری در ایران بسیار مناسب است و  پس از دوران پساتحریم حجم سرمایه گذاری از سوی شرکتهای خارجی روندی رو به رشد را شاهد خواهد بود گفت: سرمایه‌گذاران خارجی دنبال صنایعی هستند که بزرگ بوده و عمق سرمایه‌گذاری داشته باشند به این معنا که از لحاظ سهام شناور در وضع مطلوبی باشند.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنایع ایران درباره صنایع پیشرو بازار سرمایه گفت: هر کدام از صنایع به دلیل مشتری های به خصوص خود، اولویت‌های متفاوتی دارند، اما به طور کلی، صنایع پتروشیمی، بانکی و خدمات مالی و مخابراتی مورد توجه سرمایه‌گذاران خارجی هستند.

وی تصریح کرد: بورس تهران با توجه به داشتن ظرفیتهای مطلوب می تواند در دوران پساتحریم میزبان سرمایه گذاران اروپایی باشد و خوشبختانه زمینه های همکاری تسهیل شده و بازار سرمایه می‌تواند میزبان سرمایه گذاری‌های اروپاییها  بوده و پیامد آن رونق بورس تهران خواهد بود.

عضو کمیته سرمایه گذاری خارجی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سرمایه گذاری در ایران یک مزیت است و گروه سرمایه گذاران اروپایی همگی بر این نکته تاکید داشتند که بازارهای ایران برتریهای زیادی نسبت به دیگر بازارهای منطقه دارند و می توان با امنیت در ایران اقدام به سرمایه گذاری کرد.

 

منبع: خبرگزاری فارس

کد خبر 387749

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =