۱۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۰
ادامه سردی های فضای بورس

امروز هم رفتار سرد و همراه با بی اعتنایی به سهام شرکت های ارزنده تکرار شد و نماد ایران خودرو و گروه بهمن به رغم تعدیل مثبت ۲۹.۵ و ۳۱ درصدی با عدم رشد حتی یک درصدی قیمت باز شدند تا خبری از پیش خور شدن اطلاعات هم نباشد.

بازارسهام طی سال جاری با روند نزولی قیمت سهام اکثر شرکت ها و زیان اکثر سرمایه گذاران خرد و کلان مواجه شده و طی هفته های اخیر هیچ خبر مثبتی در حوزه های مختلف هم نتوانسته باعث تغییر شرایط شود.

براساس این گزارش، در این میان هر چند عده زیادی از فعالان دلیل اصلی سیر نزولی همه متغیرهای اصلی بورس را ناشی از بی اعتمادی به آینده و کمبود نقدینگی می دانند اما در همین شرایط سخت هم گروهی از سهامداران همچنان اقدام به خرید و فروش سهام کرده و به اطلاعات جدید شرکت ها توجه می کنند.

با این حال به رغم انتشار اخبار مثبت از شرکت ها خبری از بهبود شرایط و حتی رشد اندک سهام هم نیست. به طوریکه بعد از رفتار سرد دیروز بازار به اعلام افزایش 255 درصدی سود هر سهم سرمایه گذاری نفت ( که غیر عملیاتی بود ) و عدم رشد قیمت سهام این شرکت طی دو روز اخیر به دلیل پیش خور شدن اطلاعات مثبت در گذشته ، امروز هم این رفتار سرد در دو شرکت ایران خودرو و گروه بهمن تکرار شد.

برپایه این گزارش، در شرایطی سود هر سهم سال مالی گذشته ایران خودرو و گروه بهمن با رشد 29.5 و 31 درصدی همراه شد که نماد این دو شرکت بعد از توقف ، امروز بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج تک قیمتی باز شد اما نه تنها خبری از تحقق حداقل انتظارها نبود بلکه بهای سهام هر دو شرکت هم تغییری نکرد و در همان قیمت های 260 و 214 تومانی قبل از اعلام افزایش سود ثابت ماند.

این درحالی است که برخی از سهامداران انتظار داشتند با اعلام سودهای جدید این دو خودروساز، بهای سهام آنها حداقل 5 تا 10 درصد رشد کند. آن هم دو شرکت از صنعتی که در صورت مثبت بودن مذاکرات با اخبار و رویدادهای بسیار مهمی مواجه  و به لیدر بازار تبدیل خواهند شد.

با این اوصاف برای این دو شرکت که طی سال جاری با کاهش 7 و رشد 1.5 درصدی قیمت سهام روبرو شده اند ، خبری از پیش خور شدن اطلاعات هم نبوده تا مشخص شود بازار سهام با چه شرایط سخت و پیچیده ایی همراه شده است. اما برخی از فعالان پر ریسک،  با تکیه بر تجربه سال های گذشته و امیدواری به نتیجه بخش بودن مذاکرات همچنان اقدام به خرید پله ایی و اصطلاحا" نرم می کنند تا در آینده شاهد کسب بازدهی قابل توجه از این ریسک پذیری باشند.

 

منبع: بورس پرس

کد خبر 387699

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =